ReklamaA1- Ruciane Park

Inwestycje drogowe na Mazurach. Szybsza trasa z Olsztyna do Szczytna

BieżąceInwestycje22 października 2021, 6:25Komentarzy: 2
Inwestycje drogowe na Mazurach. Szybsza trasa z Olsztyna do Szczytna
 fot. GDDKiA Olsztyn

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla przebudowy drogi krajowej nr 53. Droga Olsztyn – Szczytno ma być przebudowana do standardu drogi głównej o ruchu przyspieszonym.

Oznacza to zwiększenie jej nośności, dodatkowe pasy ruchu na skrzyżowaniach i – w miarę możliwości – dodatkowe jezdnie. Tam, gdzie będzie to konieczne, szosa pobiegnie nowym śladem.

Droga kręta i niebezpieczna

Niemal każdy kierowca, który podróżował drogą krajową numer 53 między Olsztynem a Szczytnem, o tym niespełna pięćdziesięciokilometrowym odcinku mówi krótko: kręty.

Jest także niebezpieczny - o czym świadczą chociażby krzyże ustawione na poboczu. Do kolizji i wypadków dochodzi tu bardzo często. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie zdecydowała o ogłoszeniu przetargu na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które pozwoli w przyszłości przebudować ten odcinek.

- Przewidujemy przebudowę tej drogi do klasy GP, czyli ruchu przyspieszonego, co pociąga za sobą poszerzenie jezdni do 7 metrów, wyprostowanie łuków - informuje Karol Głębocki, rzecznik GDDKiA w Olsztynie.

Jak ma wyglądać nowa trasa do Szczytna?

W planach jest także wydzielenie ścieżek dla pieszych i rowerzystów, jak również wzmocnienie nawierzchni asfaltowej. Nadal będzie to droga jednojezdniowa - po jednym pasie w każdym kierunku.

Dodatkowo wykonawca przeanalizuje dwa warianty. W pierwszym przeanalizowane zostaną obwodnice dla miejscowości Klewki, Trękusek, Tylkowo, Pasym, Grom, Leleszki, Jęcznik. Drugi wariant ma uwzględnić zaś nowy przebieg dk 53 na odcinkach wymagających korekty osi drogi ze względu na niekorzystną lub niezgodną z przepisami geometrię.

Rozbudowa drogi miałaby się rozpocząć od ronda pomiędzy Szczęsnym a Klewkami do początku projektowanej obwodnicy Szczytna. Trakt będzie projektowany do prędkości 80 km/h poza terenem zabudowanym do standardu GP z naciskiem na oś wynoszącym 115 kN. Inwestycja ma objąć poza rozbudową jezdni, budową skrzyżowań drogowych i obiektów inżynieryjnych, także budowę dodatkowych jezdni, obsługujących przyległy teren, budowę systemu odwodnienia, budowę m.in. ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt, ogrodzeń, zieleni izolacyjnej, ciągów dla ruchu pieszego i rowerowego, oświetlenia drogowego.

Wykonawca dokumentacji przedstawi również plan zastąpienia przejazdów kolejowo-drogowych rozwiązaniami bezkolizyjnymi.

Po rozstrzygnięciu przetargu na studium, ruszą prace przygotowawcze. Wykonawca będzie miał na to 4 lata. Remont drogi zaplanowano na lata 2026-2027.

Na oferty firm zainteresowanych stworzeniem dokumentacji przebudowy DK53 GDKKiA czeka do 29 października. Sama przebudowa planowana jest na lata 2026 – 2027.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew