Na Mazurach realizowane są inwestycje poprawiające jakość żeglugi. W ramach modernizacji szlaku Wielkich Jezior Mazurskich remontowane są nabrzeża, budowana jest między innymi śluza Guzianka II, trwa też przetarg na modernizację kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka.
Remont szlaku Wielkich Jezior Mazurskich podzielony jest na kilka etapów. W ubiegłym roku zmodernizowano Kanał Niegociński, który ma teraz głębokość tranzytową odpowiednią dla drogi wodnej klasy Ia.
Dzięki temu udało się znacznie rozładować korki na Kanale Łuczańskim, który łączy Kisajno i Niegocin.
Kończy się też budowa śluzy Guzianka II, która powinna być oddana do użytku w czerwcu, o ile oczywiście prac nie storpeduje sytuacja epidemiologiczna. Nowa śluza ma odciążyć drogę wodną przez Guziankę I, przez którą rocznie przechodzi około 15 tysięcy jednostek pływających. To jedna z najbardziej eksploatowanych śluz w Europie.
Zbudowano ją w roku 1879, nikt wtedy nie zakładał, że będzie aż tak mocno eksploatowana. Problem z Guzianką jest taki, że mniejsze jednostki często muszą czekać na przejście nawet kilka godzin, bo pierwszeństwo śluzowania mają duże statki. Śluza Guzianka II ma ten problem rozwiązać i przejąć ruch małych jednostek pływających.
Pod koniec ubiegłego roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ogłosiło remont kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka.
Ogłoszenie przetargu nieco się opóźniło, ale przedsiębiorcy zainteresowani realizacją inwestycji mogą jeszcze do 24 kwietnia składać swoje oferty. Przetarg dotyczy modernizacji trzech kanałów: Tałckiego, który łączy jezioro Tałtowisko z jeziorem Tałty; Grunwaldzkiego łączącego jezioro Kotek z jeziorem Tałtowisko i Mioduńskiego, który łączy jezioro Kotek i Szymon.
Wszystkie trzy kanały są w bardzo złym stanie technicznym, co nie może dziwić, wszak zostały zbudowane jeszcze w czasach Prus Wschodnich. Modernizacja jest potrzebna ze względu na zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego.
Ograniczona jest też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior ze względu na zły stan techniczny urządzeń i budowli inżynierskich takich jak śluzy, mosty i kładki.
Prace na Kanale Grunwaldzkim powinny zostać zakończone w 2021 roku, na dwóch pozostałych – w 2022 roku. W kolejnych latach zaplanowany jest remont kanałów: Giżyckiego i Szymońskiego. Co ważne, w czasie remontu kanały będą otwarte dla żeglugi.
Trzecim etapem modernizacji szlaku WJM będzie remont śluzy Guzianka I oraz śluzy i jazu w Karwiku, przebudowa i umocnienie Kanału Piękna Góra, Kanału Węgorzewskiego i rzeki Węgorapy na odcinku Jezioro Mamry – Węgorzewo oraz udrożnienie kanału Śniardwy – Roś.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski. Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy.
Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, natomiast kończy się na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku w linii prostej to 111 km.
źródło: pya.org.pl
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!