Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Jezior pod przewodnictwem senatorki Jolanty Piotrowskiej odbył bardzo ważną debatę o przyszłości naszych jezior. Dyskusja w Senacie RP 2 grudnia 2024, poświęcona została kluczowym problemom, dotyczącym zagospodarowania przestrzennego wokół jezior.
Chronić, czy zabudowywać, jak ma wyglądać zagospodarowanie przestrzenne wokół mazurskich jezior? Pytanie wydaje się retoryczne, ale to realny problem i wyzwanie jakie jest przed nami, w obliczu planowanych inwestycji, pomysłów na Mazury, braku planów zagospodarowania, którymi objętych jest tylko około 8% terenu, całego gąszczu przepisów, nierespektowanych, często nieskutecznych i nieegzekwowanych.
Trochę też przyzwyczajeni jesteśmy do chaosu w architekturze, braku estetyki, odwołania do lokalnego dziedzictwa, „ma być duże, nowoczesne, inne niż wszyscy, albo jakie tylko się da, na kółkach, by ominąć przepisy, ogrodzone wysokim płotem i koniecznie tuż nad jeziorem”.
Trudne do pogodzenia są potrzeby mieszkańców, inwestorów, turystów, których na Mazury zapraszamy i o których zabiegamy, bo od zawsze Mazury były odwiedzane i jest to ważna część lokalnej gospodarki. Mazury od lat przeżywają inwestycyjne oblężenie, dużo się buduje, dużo sprzedaje, powstaje wiele inwestycji deweloperskich, wiele jest planowanych.
W jakim kierunku ma więc iść zagospodarowanie wokół jezior, jak zabezpieczyć cenne przyrodniczo tereny, jak sprawnie tworzyć plany zagospodarowania przestrzennego, które odpowiadałyby na potrzeby, a jednocześnie chroniły mazurski krajobraz i bioróżnorodność unikalnej w skali świata Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, naszego cudu natury.
Tematy poruszone podczas debaty dotyczyły m.in.: grodzenia i niszczenia stref brzegowych, nielegalnych pomostów, wycinki trzcinowisk, budowy domów poniżej 70 m² w pobliżu jezior, inwestycji deweloperskich, farm fotowoltaicznych w pobliżu jezior, naruszeń 100-metrowej strefy ochronnej czy nieuregulowanego statusu domów na wodzie.
- Wszyscy mamy świadomość, że to ważny moment dla dalszego, zrównoważonego rozwoju Mazur, realnej ochrony unikalnych jezior, bioróżnorodności mazurskiego ekosystemu i mazurskiego krajobrazu. Dziękujemy za organizację tej potrzebnej debaty i za zaproszenie pani senator Jolanty Piotrowskiej. To niezwykle istotny krok w kierunku zachowania dziedzictwa naturalnego jezior na Mazurach i w innych regionach Polski – informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Zainteresowanie tematem jest ogromne, bo podobne w całym kraju są problemy. Tym bardziej ważna jest obecność i konstruktywne rozmowy tak szerokiego grona ekspertów, samorządowców reprezentujących zarówno gminy, powiaty jak i województwa, organizacji pozarządowych, działaczy społecznych, przedstawicieli świata nauki i różnych instytucji, ministerstw, instytucji centralnych i regionalnych, w tym Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, przedstawicieli parków krajobrazowych.
W Senacie obecni byli przedstawiciele Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, wysłuchany został głos lokalny i mamy nadzieję, że wypracowane zostaną konkretne rozwiązania, bo najważniejsze, podjąć decyzje i działać. Razem możemy zadbać o przyszłość Wielkich Jezior i innych, unikalnych akwenów wodnych w Polsce.
Jakie wspólne wnioski? To na pewno czas na konkretne i skoordynowane działania, odpowiednie regulacje prawne, dostosowane do obecnej sytuacji i wyzwań, przed którymi stoimy, tak jak ważne jest egzekwowanie prawa, a jednocześnie współpraca różnych instytucji mających wpływ na zagospodarowanie przestrzenne i szeroka edukacja społeczna. To pomoże ochronić nasze jeziora dla przyszłych pokoleń i ponieść mniejsze społeczne koszty, które będzie za sobą niosła dalsza degradacja środowiska naturalnego i brak działania.
W wydarzeniu udział wzięli specjaliści w różnych dziedzinach, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, parków krajobrazowych, organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności m.in. prof. dr hab. inż. Julita A. Dunalska ekspertka ds. ochrony i rekultywacji wód Uniwersytet Gdański, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Jacek Bogusławski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, dr Barbara Jaszczuk-Skolimowska urbanistka, Ewa Chmielecka dyrektor Departamentu Korzystania z Wód Wody Polskie, Krzysztof Gruszecki radca prawny, były sędzia WSA w Gdańsku i Bydgoszczy, dr inż. Ludmiła Pietrzak wiceprezes Stowarzyszenie Geodetów Polskich i redaktor naczelna “Przeglądu Geodezyjnego”, dr inż. Beata Karolinczak Politechnika Warszawska Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków, architekt Jerzy Walasek, Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 dyrektorka Biura Agnieszka Kombel-Gawlik, Ewa Ostrowska burmistrz Giżycka, Mirosław Dariusz Drzażdżewski starosta powiatu giżyckiego, Piotr Feliński burmistrz Rucianego-Nidy, Piotr Jakubowski burmistrz Mikołajek, Jarosław Filipek burmistrz Rynu, Krzysztof Wittbrodt dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich członkini Zarządu Małgorzata Kulas-Szyrmer, online senatorowie Jerzy Wcisła, Wadim Tyszkiewicz, Andrzej Dziuba, Leszek Czarnobaj, Agnieszka Gorgoń-Komor, Gustaw Marek Brzezin, posłowie Maciej Wróbel, Katarzyna Królak, żeglarz, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, giżycczanin prof. Uniwersytetu Warszawskiego Wojciech Łukowski oraz wójtowie mazurskich gmin, Rafał Wilczewski Prostki i z Pozezdrza Bohdan Mohyła.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!