ReklamaA1 - Sylwester Stranda

Jak wybudować domek letniskowy na Mazurach?

Pozostałe20 lipca 2023, 15:18Komentarzy: 1
Jak wybudować domek letniskowy na Mazurach?

Marzysz o własnym domku letniskowym np. na Mazurach? Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie i zakup własnej wakacyjnej nieruchomości. Jeśli nie masz wystarczających środków na budowę domku letniskowego, możesz skorzystać ze specjalnej oferty kredytów. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać finansowanie i jak wybrać kredyt na domek letniskowy.

Czy na domek letniskowy trzeba mieć pozwolenie?

Domki letniskowe to z reguły nieruchomości przeznaczone do okresowego wypoczynku, wyłącznie podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, czyli np. w miesiącach letnich. Zazwyczaj nie są ocieplone i mają uproszczoną instalację grzewczą. Niekiedy jednak możemy również spotkać się ze sformułowaniem - domek letniskowy całoroczny. Taka nieruchomość jest ocieplona i ma ogrzewanie, dzięki temu można w niej mieszkać nawet w zimowych miesiącach. W związku z tym powstaje pytanie, czy jeśli chcemy zacząć budowę domu letniskowego, to musimy starać się o pozwolenie?

Kwestię tę reguluje prawo budowlane, a mianowicie zapisy dotyczące „budynku rekreacji indywidualnej”. Uzyskanie pozwolenia na taką nieruchomość wiąże się z formalnościami, ale zazwyczaj możemy go uniknąć. W tym celu jednak trzeba spełnić kilka warunków dotyczących konstrukcji i budowy domku letniskowego.

Kiedy można zbudować domek letniskowy bez pozwolenia?

Zgodnie z prawem bez pozwolenia na budowę możemy postawić sezonowy domek letniskowy, ale tylko taki, który będzie miał jedną kondygnację. Tym samym nieruchomość taka musi być budynkiem parterowym i nie może mieć poddasza użytkowego, ponieważ jest ono traktowane już jako kolejna kondygnacja. Do pięter nie zalicza się jednak antresoli, którą możemy wykorzystać jako przestrzeń do spania. Co ważne, zgodnie z przepisami możemy mieć poddasze nieużytkowe - nie może mieć ono jednak więcej niż 2,2 metra wysokości.

Kolejnym warunkiem, który należy spełnić, aby wybudować dom letniskowy bez pozwolenia, jest jego powierzchnia. Nieruchomość, która nie przekracza 70 m², może zostać postawiona bez zbędnych formalności. Budowa domku letniskowego, który ma od 35 m2 do 70m2, możne odbywać się tylko na zgłoszenie, a więc bez pozwolenia na budowę - o ile oczywiście np. taki drewniany domek letniskowy będzie przeznaczony tylko do sezonowego wypoczynku.

Dodatkowo dom letniskowy musi mieć rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m, z wysięgiem wsporników do 2 m. Oprócz tego musi być to domek wolnostojący. W związku z tym nie może być połączony z innym obiektem budowlanym, a także nie może wykorzystywać w swej konstrukcji elementów innego budynku.

Kolejnym kryterium jest powierzchnia zabudowy działki. Jeśli chcemy zbudować domek letniskowy bez pozwolenia, na każde 500 m2 powierzchni nasze działki może przypadać jedna taka nieruchomość.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Masz upatrzoną działkę i zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego w takim miejscu? Kwota jest zależna od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy ma to być domek całoroczny czy sezonowy. Koszt budowy domku letniskowego, który ma nam służyć cały rok, jest zdecydowanie wyższy niż nieruchomości na okres letni.

Dodatkowo nie bez znaczenia jest wielkość takiego budynku, jego projekt, a także to, z czego ma być wykonany - z drewna czy może cegieł. Jak łatwo się domyślić, im większa powierzchnia nieruchomości i trudniejszy projekt, tym wyższe koszty - zwłaszcza jeśli ma to być dom letniskowy całoroczny i konieczne jest zamontowanie ogrzewania. Wtedy możemy zapłacić nawet ponad 120 tysięcy złotych.

Jednak standardowy koszt budowy domku letniskowego o powierzchni 35-40 m2 wynosi średnio 60-70 tysięcy złotych wzwyż - nie licząc kosztów ewentualnego ogrzewania czy hydrauliki.

Skąd wziąć środki na budowę domku letniskowego?

Jeśli marzy Ci się własny domek letniskowy nad jeziorem, np. na Mazurach, ale nie masz wystarczających środków na jego budowę, możesz skorzystać z kredytu gotówkowego. Tym, co wyróżnia ten produkt bankowy, jest fakt, że możesz go przeznaczyć na dowolny cel. Taka forma finansowania zewnętrznego jest łatwo dostępna - środki otrzymujemy zazwyczaj najpóźniej kolejnego dnia roboczego po złożeniu wniosku i uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Dodatkowym plusem jest brak konieczności spełnienia dodatkowych formalności - jak np. w przypadku kredytu hipotecznego, o który możesz się starać, jeśli chcesz wybudować letniskowy dom całoroczny.

Wszelkie niezbędne informacje na temat kredytu na zakup domku letniskowego, znajdziesz tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-na-domek-letniskowy/

Są tu nie tylko porady, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt hipoteczny na domek letniskowy, ale także czy opłaca się brać kredyt gotówkowy, gdzie ubiegać się o takie finansowanie, a także jak o nie wnioskować.

Kredyt na domek letniskowy - co warto wiedzieć?

Wybór rodzaju finansowania to ważna kwestia - dlatego zawsze warto dokładnie przemyśleć, jakiego produktu potrzebujemy. Kredyt na domek letniskowy należy dostosować do naszych potrzeb i wielkości inwestycji. Jeśli bowiem mamy zamiar wybudować domek letniskowy całoroczny, którego koszt jest dość wysoki, to lepszym rozwiązaniem będzie dla nas kredyt hipoteczny. W ten sposób możemy uzyskać wyższą kwotę finansowania i zazwyczaj na lepszych warunkach. Z kolei w przypadku mniejszego domku letniskowego lepszym rozwiązaniem wydaje się kredyt gotówkowy. Wiąże się on ze zdecydowanie mniejszą liczbą formalności, a także szybką wypłatą środków.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts