ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Jaki jest stan jezior na Warmii i Mazurach?

Bieżące9 września 2022, 11:25Komentarzy: 2
Jaki jest stan jezior na Warmii i Mazurach?
 fot. mazury24.eu

W ostatnich tygodniach sierpnia śnięcia ryb były zgłaszane w 12 akwenach w województwie warmińsko-mazurskim - wynika z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie, dotyczącego podejrzenia zanieczyszczenia zbiorników wodnych w tym regionie.

Jak przyznaje Ada Wasilewska z WIOŚ, w tym roku takich zgłoszeń było więcej, niż w poprzednich latach, ale po badaniach okazywało się, że śnięcia spowodowane są przez naturalne czynniki, a nie działalność ludzi.

Podczas kontroli inspektor najpierw sprawdził linię brzegową jeziora - weryfikował, czy nie ma śladów świadczących o działaniach ludzkich, czyli na przykład wylewania ścieków ropopochodnych. Następnie próbki wody były pobierane przez pracowników laboratoriów badawczych GIOŚ w Olsztynie, Elblągu lub Giżycku.

Po badaniu tych próbek w większości przypadków inspektorzy stwierdzali przyduchę, czyli duże niedobory zawartości tlenu w wodzie lub zakwit glonów, w tym sinic. Te zjawiska spowodowane były przede wszystkim wysokimi temperaturami i niskimi poziomami wód, co jest skutkiem suszy.

- Jest to jednak też wpływ działalności człowieka - dodaje ichtiolog z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie dr Andrzej Kapusta.

- Same deficyty tlenu i związana z tym śmiertelność ryb jest naturalnym procesem, ale najczęściej my to przyspieszamy. Musimy być świadomi tego, że przekształcenia i zanieczyszczenia naszych wód bardzo często powodują, że ryby nie mają idealnych warunków do rozrodu i w większości naszych jezior mamy deficyty tlenu - mówi doktor Andrzej Kapusta.

Największa skala śmiertelności ryb była w rezerwacie Kwiecewo koło Dobrego Miasta. Tam służby wyłowiły około 2 ton śniętych ryb. Przyducha lub zakwit glonów spowodowały śmierć ryb też m.in. w Jeziorze Mikołajskim i w Śniardwach.

Źródło: PAP

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 20

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - PTTK Wilkasy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Port u Faryja