W ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, na budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach zainstalowany został czujnik jakości powietrza.
Jeśli chcecie wiedzieć jakiej jakości powietrze panuje na Mazurach, teraz macie do tego świetną okazję. Właśnie w Wilkasach pojawił się specjalny czujnik, który bada czym oddychamy.
Jakość powietrza na Mazurach sprawdzicie tu: Powietrze na Mazurach
Urządzenie to umożliwia odczytywanie aktualnego indeksu jakości powietrza (pył zawieszony: PM10 oraz PM2.5), a także wilgotności powietrza, temperatury i ciśnienia atmosferycznego.
Pył zawieszony – (ang. Particulate Matter), skrót PM, to drobne cząsteczki swobodnie unoszące się w powietrzu (stanowiące część tzw. aerozolu atmosferycznego). Mogą być pochodzenia naturalnego – np. pył mineralny, aerozol morski, popioły wulkaniczne itp., mogą również stanowić produkt działalności człowieka. Do tej grupy należą np. drobne cząsteczki sadzy powstające w procesie spalania węgla lub innych paliw, czy też cząsteczki pyłu wtórnego, powstające w wyniku przekształceń innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, np. tlenków siarki i azotu.
W analizach jakości powietrza wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pyłu zawieszonego:
PM10, czyli pył o średnicach cząstek poniżej 10 μm. Jest on na tyle drobny, że przenika w głąb układu oddechowego. Część tego pyłu, o średnicach cząstek z przedziału od 2,5 do 10 μm określana jest jako „pył gruby” (po angielsku coarse dust particles). W skład tej frakcji wchodzą przede wszystkim cząstki mineralne, unoszone z ziemi przez wiatr, wzbijane na budowach, unoszone przez ruch samochodowy itp. Ze względu na relatywnie duże rozmiary cząstek pył gruby dociera w układzie oddechowym nie głębiej niż do oskrzeli.
PM2.5, czyli pył bardzo drobny (fine particles), o średnicach cząstek poniżej 2,5 μm. Przeciętnie stanowi on około 60% pyłu PM10 w sezonie letnim i ponad 75% w chłodnej porze roku. W jego skład wchodzi przede wszystkim sadza oraz inne produkty powstałe w procesach spalania. Powoduje duże zagrożenie zdrowotne, ponieważ ze względu na niewielkie rozmiary cząstek może przenikać do najgłębszych części układu oddechowego, do pęcherzyków płucnych i dalej do krwiobiegu.
Oprac.dr A.Drzeniecka-Osiadacz, źródło https://powietrze.uni.wroc.pl/base/
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!