ReklamaA1 - Stranda Wiosna Lato

Jedyna taka atrakcja na Mazurach. Kolejka wąskotorowa wznowiła kursy

Bieżące2 maja 2022, 9:26
Jedyna taka atrakcja na Mazurach. Kolejka wąskotorowa wznowiła kursy
 fot. mazury24.eu

Od niedzieli wznowiła przejazdy Ełcka Kolej Wąskotorowa - podało Muzeum Historyczne w Ełku, które zarządza jedynym tego typu zabytkowym środkiem transportu na Mazurach. W poprzednich sezonach wąskotorówka przewoziła nawet 20 tys. pasażerów.

W maju i czerwcu regularne przejazdy zabytkowych składów będą odbywać się w weekendy, a później - do końca wakacji - niemal codzienne, oprócz poniedziałków.

- To jedyna tego typu atrakcja turystyczna w regionie, więc warto z niej skorzystać. Zachęcamy do połączenia przejazdu ze zwiedzaniem naszych wystaw i obejrzeniem zabytkowego taboru kolejowego. Pozwoli to poszerzyć wiedzę o historii kolei i regionu - powiedział dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku, dr Rafał Żytyniec.

Jak przypomniał, w poprzednich dwóch sezonach z powodu przepisów pandemicznych kolejka mogła zabierać jedynie 50 proc. pasażerów w stosunku do liczby miejsc. - Teraz już tych ograniczeń nie ma, więc na każdy przejazd może wybrać się około 180 osób - wyjaśnił.

Po przerwie związanej z zagrożeniem COVID-19, podczas postoju w Sypitkach, gdzie kolejka zatrzymuje się w połowie trasy, organizowane są dla turystów ogniska z kiełbaskami.

W ofercie Ełckiej Kolei Wąskotorowej są przewozy turystyczne składami ciągniętymi przez lokomotywę spalinową Lyd1 lub zabytkowy parowóz Px48. Są to zarówno regularne przejazdy dla pasażerów indywidualnych, jak i na zamówienie grup zorganizowanych. Bilety można kupować przez internet albo w kasie ełckiego muzeum, które mieści się w zrewitalizowanym budynku stacyjnym.

Trasa o długości 30 km prowadzi przez malownicze mazurskie tereny między jeziorami Selment Wielki i Regielskim. Kolejka jedzie z Ełku przez Mrozy Wielkie, Regielnicę, Kałęczyny i Laski Małe do Sypitek i z powrotem do Ełku. Do składu dołączane są wagony odkryte i zamknięte.

Ełcka Kolei Wąskotorowa powstała w latach 1912-18. Jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych wąskotorówek w kraju. Od 1991 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Miasto przejęło ją od PKP w 2002 r., a od 2014 r. znajduje się w strukturze Muzeum Historycznego w Ełku.

Źródło: PAP

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów