Od niedzieli wznowiła przejazdy Ełcka Kolej Wąskotorowa - podało Muzeum Historyczne w Ełku, które zarządza jedynym tego typu zabytkowym środkiem transportu na Mazurach. W poprzednich sezonach wąskotorówka przewoziła nawet 20 tys. pasażerów.
W maju i czerwcu regularne przejazdy zabytkowych składów będą odbywać się w weekendy, a później - do końca wakacji - niemal codzienne, oprócz poniedziałków.
- To jedyna tego typu atrakcja turystyczna w regionie, więc warto z niej skorzystać. Zachęcamy do połączenia przejazdu ze zwiedzaniem naszych wystaw i obejrzeniem zabytkowego taboru kolejowego. Pozwoli to poszerzyć wiedzę o historii kolei i regionu - powiedział dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku, dr Rafał Żytyniec.
Jak przypomniał, w poprzednich dwóch sezonach z powodu przepisów pandemicznych kolejka mogła zabierać jedynie 50 proc. pasażerów w stosunku do liczby miejsc. - Teraz już tych ograniczeń nie ma, więc na każdy przejazd może wybrać się około 180 osób - wyjaśnił.
Po przerwie związanej z zagrożeniem COVID-19, podczas postoju w Sypitkach, gdzie kolejka zatrzymuje się w połowie trasy, organizowane są dla turystów ogniska z kiełbaskami.
W ofercie Ełckiej Kolei Wąskotorowej są przewozy turystyczne składami ciągniętymi przez lokomotywę spalinową Lyd1 lub zabytkowy parowóz Px48. Są to zarówno regularne przejazdy dla pasażerów indywidualnych, jak i na zamówienie grup zorganizowanych. Bilety można kupować przez internet albo w kasie ełckiego muzeum, które mieści się w zrewitalizowanym budynku stacyjnym.
Trasa o długości 30 km prowadzi przez malownicze mazurskie tereny między jeziorami Selment Wielki i Regielskim. Kolejka jedzie z Ełku przez Mrozy Wielkie, Regielnicę, Kałęczyny i Laski Małe do Sypitek i z powrotem do Ełku. Do składu dołączane są wagony odkryte i zamknięte.
Ełcka Kolei Wąskotorowa powstała w latach 1912-18. Jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych wąskotorówek w kraju. Od 1991 r. jest wpisana do rejestru zabytków. Miasto przejęło ją od PKP w 2002 r., a od 2014 r. znajduje się w strukturze Muzeum Historycznego w Ełku.
Źródło: PAP
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!