Małe, lokalne biznesy, w tym także innowacyjne firmy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą sfinansować swój rozwój dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Na przedsiębiorców czeka jeszcze 200 mln złotych z projektu „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie”. Pożyczek na preferencyjnych warunkach udzielają instytucje finansujące współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w regionie.
Finansowanie unijne to wsparcie dla mikro, małych i średnich firm, które poszukują pieniędzy na rozwój. Na uzyskanie finansowego wsparcia z UE w regionie szansę mają także biznesy, które inwestują w innowacje, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Maksymalna kwota pożyczki, poręczenia lub wejścia kapitałowego może wynieść do 1 mln złotych.
– Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Ponad 100 mln złotych, które już trafiło do przedsiębiorców na Warmii i Mazurach, to impuls do wzrostu ekonomicznego regionu. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą zrealizować swój pomysł biznesowy, zwiększyć konkurencyjność na rynku lub wdrożyć nowe rozwiązanie technologiczne. Do wykorzystania zostało jeszcze 200 mln złotych – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
W województwie warmińsko-mazurskim z unijnego finansowania skorzystało ponad 500 przedsiębiorstw. Prawie 30 proc. z nich to start-upy. Dla początkujących firm, bez historii kredytowej i biznesowej, wsparcie niskooprocentowaną pożyczką to dobry sposób na rozwinięcie działalności gospodarczej.
Finansowanie zwrotne umożliwia przedsiębiorcy zakup maszyn i sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy, modernizację środków produkcji, czy wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy.
– Powstawanie nowych firm i ich aktywność przekładają się na budowę potencjału gospodarczego całego regionu Warmii i Mazur – zaznacza Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Firmy dzięki środkom uzyskanym z funduszy unijnych mogą sfinansować swoje przedsięwzięcia inwestycyjne, a 100 mln w rękach warmińsko-mazurskich przedsiębiorców to dowód na to, że chcemy się rozwijać.
Najczęściej z finansowania zwrotnego korzystały dotąd mikroprzedsiębiorstwa (450), później plasują się firmy małe i średnie. Po unijne wsparcie chętnie sięgali przedsiębiorcy z branży budowlanej (10 proc.), sprzedaży hurtowej i detalicznej (10 proc.), oraz fryzjerskiej i kosmetycznej (5,5 proc.).
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!