ReklamaA1 - Gertis

Jeśli inwestować to na Mazurach. 200 mln zł czeka na przedsiębiorców

Inwestycje21 grudnia 2019, 9:37
Jeśli inwestować to na Mazurach. 200 mln zł czeka na przedsiębiorców
 fot. mazury24.eu

Małe, lokalne biznesy, w tym także innowacyjne firmy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą sfinansować swój rozwój dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Na przedsiębiorców czeka jeszcze 200 mln złotych z projektu „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie”. Pożyczek na preferencyjnych warunkach udzielają instytucje finansujące współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w regionie.

Finansowanie unijne to wsparcie dla mikro, małych i średnich firm, które poszukują pieniędzy na rozwój. Na uzyskanie finansowego wsparcia z UE w regionie szansę mają także biznesy, które inwestują w innowacje, wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Maksymalna kwota pożyczki, poręczenia lub wejścia kapitałowego może wynieść do 1 mln złotych.

– Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Ponad 100 mln złotych, które już trafiło do przedsiębiorców na Warmii i Mazurach, to impuls do wzrostu ekonomicznego regionu. Dzięki tym pieniądzom przedsiębiorcy mogą zrealizować swój pomysł biznesowy, zwiększyć konkurencyjność na rynku lub wdrożyć nowe rozwiązanie technologiczne. Do wykorzystania zostało jeszcze 200 mln złotych – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

W województwie warmińsko-mazurskim z unijnego finansowania skorzystało ponad 500 przedsiębiorstw. Prawie 30 proc. z nich to start-upy. Dla początkujących firm, bez historii kredytowej i biznesowej, wsparcie niskooprocentowaną pożyczką to dobry sposób na rozwinięcie działalności gospodarczej.

Finansowanie zwrotne umożliwia przedsiębiorcy zakup maszyn i sprzętu niezbędnego do prowadzenia firmy, modernizację środków produkcji, czy wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy.

– Powstawanie nowych firm i ich aktywność przekładają się na budowę potencjału gospodarczego całego regionu Warmii i Mazur – zaznacza Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Firmy dzięki środkom uzyskanym z funduszy unijnych mogą sfinansować swoje przedsięwzięcia inwestycyjne, a 100 mln w rękach warmińsko-mazurskich przedsiębiorców to dowód na to, że chcemy się rozwijać.

Najczęściej z finansowania zwrotnego korzystały dotąd mikroprzedsiębiorstwa (450), później plasują się firmy małe i średnie. Po unijne wsparcie chętnie sięgali przedsiębiorcy z branży budowlanej (10 proc.), sprzedaży hurtowej i detalicznej (10 proc.), oraz fryzjerskiej i kosmetycznej (5,5 proc.).

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew