Uznawane za najczystsze w regionie jezioro Świętajno z roku na rok maleje. Wokół położonych jest kilka turystycznych miejscowości to m.in. Warchały i Narty – informuje Radio Olsztyn. 20 lutego odbędzie się spotkanie poświęcone problemowi wysychającego jeziora.
Jak przekazał wójt gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak, jezioro posiada w części środkowej znaczną głębię, więc ono nie zniknie i nie zamieni się w bagienko. Tylko straci piaskowe brzegi, co jest najcenniejsze turystycznie.
Przyczyny tego stanu rzeczy należy doszukiwać się w suszy, która w miesiącach letnich zaczyna trapić coraz bardziej Polskę. To nie jest problem nowy, ponieważ już w 2023 roku odpowiednie służby alarmowały, że jezioro Świętajno zmniejsza swoją powierzchnię. Pomosty, które kiedyś stały w wodzie, teraz są na lądzie. W niektórych miejscach woda cofnęła się o 20-30 metrów.
Jak mówił w 2023 r. starosta szczycieński Jarosław Matłach, "jezioro Świętajno 'ucieka' od lat, to nie kwestia ostatniego czasu". "Jestem mieszkańcem powiatu szczycieńskiego od urodzenia. Znam to jezioro, jeździłem tam z rodzicami, z ciocią i wujkiem. Żadne inne jezioro tak nie wysycha. A jest to najczystsze jezioro na Mazurach" - powiedział PAP Jarosław Matłach. Jak dodał, samorządowcy nie rozwiążą tego problemu. Wskazał, że tym powinni zająć się specjaliści: naukowcy i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które odpowiada za wody śródlądowe.
Wody Polskie tłumaczyły wówczas wysychanie jeziora suszą meteorologiczną. "Obniżanie poziomu lustra wody akwenów spowodowane jest przede wszystkim suszą hydrologiczną i meteorologiczną, spowodowaną bezśnieżnymi zimami oraz brakiem większych opadów w ostatnich latach w okresach wiosenno–letnio–jesiennych. Tendencja spadkowa poziomu lustra wody jest zauważalna na wszystkich jeziorach powiatu szczycieńskiego, ale również w systemie Wielkich Jezior Mazurskich" - wyjaśniła PAP rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Joanna Szerenos-Pawilcz.
Jezioro Świętajno w miejscowości Narty nie posiada ani dopływów umożliwiających zasilanie tego akwenu, ani odpływu. Zasilane jest głównie wodami gruntowymi, opadowymi oraz roztopowymi. Według komunikatów Państwowej Służby Hydrogeologicznej w ostatnim czasie notuje się obniżenie średniego poziomu wód podziemnych, co powoduje znaczne osłabienie zasilania jezior wodami podziemnymi.
- Należy wziąć też pod uwagę, iż przy panujących wysokich temperaturach jest przewaga parowania nad zasilaniem. Charakterystyką jeziora Świętajno przy brzegach jest łagodne (wypłaszczone) dno, co już przy spadku wody o 10 cm powoduje cofnięcie lustra wody nawet o kilka metrów w głąb jeziora - mówiła rzeczniczka Wód Polskich z Białegostoku.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie nie przeprowadzały badań wykazujących przyczyny ubytku wody w jeziorze Świętajno. Stan poziomu lustra wody na jeziorze Świętajno jest stale monitorowany przez Nadzór Wodny w Szczytnie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.