ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Jolanta Piotrowska z zarządu województwa o urokach zwiedzania Warmii i Mazur jesienią

Bieżące28 października 2022, 6:18
Jolanta Piotrowska z zarządu województwa o urokach zwiedzania Warmii i Mazur jesienią
 fot. mazury24.eu

Warmia i Mazury to region słynący z unikatowej przyrody, a jak wiadomo obcowanie z nią pozwala odpocząć od zgiełku codzienności, zrelaksować się i naładować baterie. Z jakich aktywności można skorzystać jesienią? O tym mówi Jolanta Piotrowska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

- W najbliższych tygodniach zachęcam do odkrywania regionu na dwóch kółkach. Pod względem krajobrazowym Warmia i Mazury stanowią wymarzony region dla takich aktywności. Szczególnie urokliwe są szlaki rowerowe wytyczane wokół jezior – mówi Jolanta Piotrowska, członkini zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Wzdłuż północnej granicy województwa przebiega trasa Green Velo, która łączy Elbląg, przez Warmię, Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, Mazury Garbate, z uzdrowiskiem Gołdap. Elbląg z Ostródą łączy z kolei Szlak Rowerowy Kanału Elbląskiego.

Gotowa jest większość inwestycyjnych odcinków Mazurskiej Pętli Rowerowej, biegnącej wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Jej ostatnie odcinki zostaną ukończone w 2023 roku. W najbliższych latach dzięki wsparciu europejskiemu chcemy poprawić standard wielu szlaków, które – mimo że są wyjątkowo atrakcyjne – najczęściej wymagają prac inwestycyjnych.

A co w przyszłym roku? W nowym sezonie turystycznym na Mazurach?

W przyszłym sezonie nowością będzie także szlak wiodący z Mrągowa do urokliwej miejscowości Krutyń. Oczywiście interesujących tras w regionie jest dużo więcej.

- W maju rusza sezon żeglarski i właśnie wtedy warto zaplanować przygodę pod żaglami. Najpopularniejszy jest oczywiście Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, który obecnie przechodzi zaawansowaną modernizację. Liczy on ponad 130 km, a prowadzi z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Pisza, zaś jego odgałęzienia – do Rynu i Rucianego-Nidy. Wypożyczalnie łodzi żaglowych i innego sprzętu działają przy przystaniach, ośrodkach wypoczynkowych czy plażach. Pod żaglami możemy też odkrywać jezioro Jeziorak, rozsławione przez książki Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. Przez Kanał Elbląski z Jezioraka dotrzemy na Zalew Wiślany, skąd możemy kontynuować pływanie systemem Pętli Żuławskiej. Co warte podkreślenia, wiele z miejscowości na szlakach ma już nowoczesne przystanie i ciekawą ofertę dla turystów. Inną formą wypoczynku na wodzie są spływy kajakowe. W regionie mamy do dyspozycji ok. 1200 km tras kajakowych. Spośród nich największą popularnością cieszy się mazurska rzeka Krutynia. Wybierając się na spływ Łyną, największą rzeką regionu (196 km), możemy korzystać z kilkunastu przystani kajakowych. Ciekawymi trasami są również Drwęca i zasilający ją Wel, rzeki dorzecza Narwi – Omulew, Pisa, Ełk, oraz rzeki północnych Mazur – Sapina i Węgorapa – mówi Jolanta Piotrowska.

Co jest jeszcze nieodkrytym lub nieco zapomnianym zasobem regionu, a co wyróżnia go wśród innych w Polsce?

- W regionie utworzono aż 62 obszary Natura 2000, ponad 100 rezerwatów przyrody i osiem parków krajobrazowych. To doskonały potencjał, aby uprawiać turystykę pieszą i eksplorować te piękne okolice, oczywiście w sposób odpowiedzialny i nieszkodzący naturze. Zwłaszcza nasze parki krajobrazowe z roku na rok poprawiają swoją ofertę i inwestują w potrzebną infrastrukturę. Często szlaki przyrodnicze pokrywają się z tymi historycznymi, np. ze Szlakiem Fortyfikacji Mazurskich czy Szlakiem Kopernikowskim. W najbliższych latach chcemy poprawić dostępność ciekawych obiektów na tego rodzaju szlakach. Tym, co zachęca do odpoczynku na terenach wiejskich, jest nasza oferta agroturystyczna. Jesteśmy jednym z absolutnych liderów w Polsce, zarówno pod względem liczby takich obiektów, jak i – przede wszystkim – jakości i klimatu pobytu w nich. Szczególnie polecam obiekty wyróżniane co roku w konkursie „Zielone Lato”. To wyjątkowe miejsca, które najczęściej czerpią inspiracje z historii regionu, lokalnych produktów i naszego dziedzictwa kulinarnego – wskazuje Jolanta Piotrowska.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Nowy Harsz