ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Już 11 żubrów wędruje po Puszczy Rominckiej na Mazurach

Już 11 żubrów wędruje po Puszczy Rominckiej na Mazurach
 fot. Nadleśnictwo Gołdap/facebook

Przyjechały z Puszczy Boreckiej. Dwie sztuki z młodymi wypuszczono na terenie Puszczy Rominckiej na Mazurach. Jak informują leśnicy obecnie stado liczy już 11 sztuk. Można więc śmiało powiedzieć, że populacja żubra odradza się na mazurskich terenach.

W 2021 r. do Nadleśnictwa Gołdap (RDLP w Białymstoku), specjalnym transportem z Puszczy Boreckiej, przyjechały dwie krowy z dwoma cielętami. Pięć żubrów dotarło z Puszczy Knyszyńskiej.

Przygotowania leśników do przywrócenia żubra w Puszczy Rominckiej trwały kilka miesięcy. Zwierzęta przewiezione w okolice Gołdapi, ze stad w puszczach Boreckiej i Knyszyńskiej, zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii.

Obecnie na terenie Puszczy Rominckiej żyje już 11 sztuk tych zwierząt.

Krowy przewiezione do Puszczy Rominckiej mają założone obroże telemetryczne wraz z nadajnikiem GPS. Obroże dostarczają informacji o położeniu całego stada, gdyż samice żubra przemieszczają się wraz z innymi osobnikami i bardzo rzadko zdarzają im się samotne wędrówki. Dzięki telemetrii można obserwować także zachowanie poszczególnych krów po urodzeniu cielaka.

Głównym celem reintrodukcji, czyli ponownym wprowadzeniu gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował, jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania. Reintrodukcja żubra jest prowadzona w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”.

Do zadań wykonywanych w ramach projektu należy m.in. zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

W ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Według danych z 2019 r. w Polsce żyje obecnie ponad 1,8 tys. żubrów, z których zdecydowana większość zamieszkuje lasy we wschodniej części kraju.

Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także współpracy międzynarodowej.

Żubr jest największym ssakiem lądowym występującym w Europie. Jest to zwierzę dostojne i mocarne. Dorodne byki mogą osiągać wagę prawie 1 tony. Żywią się głownie trawą, a w okresie zimowym również pędami i korą drzew.

Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina