ReklamaA1 - Yamaha

Kadzidłowo odcięte? Turystyczna perła Mazur z utrudnionym dostępem

Bieżące24 lipca 2025, 8:53
Kadzidłowo odcięte? Turystyczna perła Mazur z utrudnionym dostępem
 fot. mazury24.eu

W gminie Ruciane-Nida, niewielka osada Kadzidłowo przyciąga turystów muzeum, zabytkowymi drewnianymi domami, restauracją i Parkiem Dzikich Zwierząt. Jednak od minionego poniedziałku jej popularność mierzy się z poważnym problemem komunikacyjnym. Droga dojazdowa została zamknięta.

Dotychczasowy dojazd prowadził gminną drogą szutrową, odchodzącą od trasy Ukta–Mikołajki. Po dwóch kilometrach podróżującym ukazuje się jednak łańcuch z tabliczką „Teren prywatny – wstęp wzbroniony”.

Jak się okazuje, droga przebiega przez fragment prywatnego pola, którego właściciel od lat domaga się uregulowania sytuacji prawnej. Do tej pory bezskutecznie.

Obecnie dojazd możliwy jest wyłącznie leśną drogą, na której oficjalnie obowiązuje zakaz wjazdu. Mieszkańcy ostrzegają, że mogą tam pojawiać się patrole Straży Leśnej.

Burmistrz Rucianego-Nidy, Piotr Feliński, zapowiedział, że do końca tygodnia gmina podpisze porozumienie z Nadleśnictwem Maskulińskie, by udostępnić krótszą i legalną trasę do Kadzidłowa. Gmina ma pokryć koszty oznakowania i utrzymania drogi — szacunkowy koszt to około 2 tysiące złotych.

Na razie pozostaje nierozwiązany spór o przebieg drogi przez prywatne grunty. Jak zapowiada burmistrz, sprawę ostatecznie musi rozstrzygnąć sąd.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie to wyjątkowe miejsce na mapie Mazur, położone w sercu Puszczy Piskiej, niedaleko Rucianego-Nidy. Założony przez dr. Andrzeja Krzywińskiego, park zajmuje około 100 hektarów i od lat pełni funkcję edukacyjną, naukową oraz ochronną dla wielu gatunków zwierząt.

Głównym celem parku jest ochrona rodzimych gatunków oraz reintrodukcja zwierząt zagrożonych wyginięciem, takich jak ryś, głuszec czy cietrzew. Park realizuje autorski program „Born to be free”, który przygotowuje zwierzęta do życia na wolności.

Park można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, co pozwala na bezpośredni kontakt ze zwierzętami i poznanie ich zwyczajów. Wiele z nich jest oswojonych – odwiedzający mogą wejść na wybiegi, pogłaskać daniele, jelenie czy muflony, a nawet uczestniczyć w karmieniu.

Na terenie parku żyje ponad 400 zwierząt z ponad 100 gatunków. Spotkać tu można m.in. wilki skandynawskie, łosie, żubry, koniki polskie, sowy, bażanty, a także egzotyczne jelenie Dybowskiego i mundżaki chińskie.

Park prowadzi intensywną działalność edukacyjną – organizuje warsztaty, wycieczki szkolne i programy przyrodnicze, które uczą dzieci i dorosłych o znaczeniu ochrony środowiska i bioróżnorodności.

źródło: Radio Olsztyn.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Śniardwy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina