ReklamaA1 - port 69

Kiedyś mielił zboże, teraz wodą na młyn będzie kultura...

Wydarzenia i imprezykultura i sztuka10 sierpnia 2022, 23:05Komentarzy: 0
Kiedyś mielił zboże, teraz wodą na młyn będzie kultura...
 fot. Mazury24.eu

Będąc w Budrach nie należy ominąć starego, ogromnego 4-kondygnacyjnego młyna z urządzeniami młyńskimi z XIX w. Jest to miejsce wyjątkowe ze wzglądu na idealnie zachowane tam jeszcze urządzenia. Niedawno został on pięknie zrewitalizowany, przy okazji dając nowe życie temu miejscu.

Było rzemiosło, kultura i śpiew

Podczas imprezy odbyły się pokazy rzeźbienia wielkogabarytowego z udziałem mazurskiego artysty Piotra Bogdaszewskiego z Rucianego-Nidy, były także warsztaty: wyplatania wianków ludowych, wypieku chleba w młyńskiej pracowni chlebowej, garncarskie w młyńskiej pracowni ceramicznej, działanie performatywno-arteterapeutyczne z wiatrem, wiatrakiem, pyłem i mieleniem, które poprowadził artysta rzeźbiarz, malarz Jacek Filc-Nowakowski. Najmłodsi mieli do dyspozycji swój blok tematyczny, a w nim gry i zabawy, a także plener malarski. Nie mogło zabraknąć oczywiście stoisk z pysznymi potrawami, szczególnie pyszna okazała się „zupa frontowa”, przygotowana przez Stowarzyszenie Wendrusz. Mieliśmy okazję ją skosztować! Całość była oprawiona licznymi koncertami na pobliskiej scenie.

Kilka zdań o historii młyna w Budrach

W XIX w Brunnon Pliuqett, buduje wielki 4 kondygnacyjny nowoczesny młyn, wyposażony w najnowocześniejsze maszyny. Brunnon to potomek uchodźców z Francji, którzy musieli uciekać przed prześladowaniami religijnymi aż na gościnne ziemie Prus w XVII w. Tego pewnie nigdy się nie dowiemy. Jednak jesteśmy pewni, iż wspomniany Brunnon Pliuqett w XIX w. w ówczesnych Buddern, buduje wielki, 4 kondygnacyjny nowoczesny młyn napędzany wiatrakiem. Wyposażony w najnowocześniejsze maszyny sprowadzane między innymi z Berlina i Wrocławia. W Buderskim młynie jak w soczewce odbiła się cała historia tych ziem, więc i PRL musiał odcisnąć na nim swoje piętno.

Rewitalizacja młyna była możliwa dzięki wspólnemu projektowi Gminy Budry oraz Muzeum Zanavykai na Litwie, pod nazwą „W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai – Budry”.

Zobaczcie naszą fotorelację z otwarcia.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 3
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina