ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Kobiety sukcesu Warmii i Mazur. Wśród nich zwyciężczyni programu MasterChef

Bieżące9 marca 2021, 6:19
Kobiety sukcesu Warmii i Mazur. Wśród nich zwyciężczyni programu MasterChef
 fot.  Fot. arch. Ola Juszkiewicz

Złota Dziesiątka Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur 2021 wybrana. Wśród laureatek Ola Juszkiewicz z Giżycka – biolożka i ekolożka, zwyciężczyni programu MasterChef, autorka książki o smakach Warmii i Mazur.

Ola Juszkiewicz – ekolożka, propagatorka dziedzictwa kulinarnego Warmii i Mazur, zwyciężczyni ogólnopolskich zmagań kucharzy programu MasterChef, w którym zawsze podkreślała związek z Mazurami i Giżyckiem, autorka wydanej w 2020 roku kulinarnej opowieści o smakach Warmii i Mazur „Po pierwsze tradycja”, promującej kuchnię naszego regionu, w nowoczesnej odsłonie według własnego, oryginalnego pomysłu.

Ola zachęca do poznania regionu przez smak właśnie. Jej zdaniem nie trzeba sięgać po egzotyczne produkty, by stworzyć potrawę doskonałą. Wystarczy bogactwo rodzimych pól, lasów i jezior. Warto spróbować tej wersji kuchni Warmii i Mazur i przekonać się, jakie bogactwo smaków kryje jeden z najpiękniejszych regionów naszego kraju, ważne byśmy jako mieszkańcy umieli docenić miejsce, w którym żyjemy, z którego pochodzimy i zachęcić innych do tego, by umiejętnie z niego czerpali.

Ola Juszkiewicz nie tylko zwyciężyła w niezwykle popularnym programie telewizyjnym, ale stała się prawdziwą, kulinarną ambasadorką Mazur. Niemal w każdym odcinku, przemycała regionalne smaki i elementy tradycyjnych, lokalnych przepisów.

Jak sama mówi o sobie, jest człowiekiem wielu pasji, największą z nich jest właśnie gotowanie, ale od lat kocha ekologię, która tylko pozornie z kulinariami się nie łączy. Zawodowo związana była do niedawna z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, teraz pracuje w Inspektoracie Ochrony Środowiska w Giżycku. Tu zajmuje się badaniami, w tym działając w terenie – badaniem czystości i jakości mazurskich wód.

Od lat działa na rzecz ochrony środowiska nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie, prowadziła m.in. badania na Wyspach Galapagos (magisterski projekt mapowania dna morskiego i badanie wpływu człowieka na bioróżnorodność organizmów). Posiada wykształcenie związane z ochroną środowiska, ukończyła studia I st. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i studia magisterskie na uczelniach (konsorcjum): Uniwersytet w Gent w Belgii, Uniwersytet w Algarve – Portugalia, Sorbona we Francji i Politechnika w Ekwadorze. Biegle włada językiem angielskim.

Pracując w Fundacji Ochrony Wielkich Jezior prowadziła szkolenia i prelekcje o ekologii dla młodzieży i dorosłych, latem prowadziła wykłady dla młodych żeglarzy o ekologii na Warmii i Mazurach, z FOWJM zainicjowała sprzątanie nad jez. Niegocin, angażując młodych ludzi.

Ola Juszkiewicz – „Ważne, by do ekologii podchodzić poważnie, by nie traktować tego jako wyrazu, definicji w słowniku, która nas nie dotyczy, by problem naprawdę zrozumieć”.

Ola wspiera również akcje charytatywne, Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, czy lokalne zbiórki funduszy na rzecz potrzebujących osób. 

Od 23 lat z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na Warmii i Mazurach wybierana jest Złota Dziesiątka Kobiet Sukcesu. Kandydatki do tego tytułu jak zawsze zgłaszały regionalne media, samorządy i organizacje pozarządowe. Inicjatorką i organizatorką wyborów od początku jest dziennikarka Ewa Domaradzka-Ziarek.

W tym roku pomimo trudnej sytuacji pandemicznej 4 marca kapituła wyborów obradowała zdalnie. Spośród nadesłanych kandydatur pań wyróżniających się aktywnością w różnych dziedzinach życia, od kultury po biznes i naukę, wybrała wyjątkowe grono pań, które dołączą do laureatek z lat poprzednich.

 Oto tegoroczna Złota Dziesiątka:

1.     Joanna Barchetto – fotografka, socjolog, społeczniczka, twórczyni Warmingu – projektu społeczno-artystyczno-promocyjnego w Godkach gm. Jonkowo.

2.     Mirella Firchał- Kępczyńska z Kieźlin gm. Dywity – inżynier architektury wnętrz, razem z mężem prowadzi program TVN „Para w remont”.

3.     Ita Haręza – malarka, graficzka, rysowniczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Właścicielka autorskiej galerii sztuki w Reszlu.

4.     Aleksandra Juszkiewicz z Giżycka – biolożka i ekolożka, zwyciężczyni programu MasterChef, autorka książki o smakach Warmii i Mazur.

5.     Aleksandra Klonowska-Szałek – pomysłodawczyni i współzałożycielka portalu Slowhop.com.

6.     Bogumiła Kowalska z Tynwałdu – rolniczka, działaczka społeczna, przewodnicząca Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Iława.

7.     Patrycja Kunert (Jackowska) – asystentka na Wydziale Sztuki UWM, nauczycielka śpiewu i pracy z mikrofonem w Instytucie Muzyki, wybrana na Belfra Roku 2019.

8.     Diana Kuprianow – sołtyska wsi Nitki w gm. Biała Piska, właścicielka i Prezes Zarządu w firmie Vermiculite Poland w Ełku.

9.     Agnieszka Pietrowicz – Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku.

10.    Jadwiga Wójcik-Kruk – założycielka i dyrektorka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej PULS specjalizującego się w terapii uzależnień.

Termin uroczystej Gali, na której będą uhonorowane wszystkie laureatki, nie jest jeszcze ustalony. Wobec wprowadzonych obostrzeń w kontaktach organizatorka wyborów i gali Kobiet Sukcesu zdecydowała zaczekać z tą inicjatywą, aż sytuacja się unormuje, tak by w tej uroczystości mogły wziąć udział wszystkie laureatki i by mogli im towarzyszyć chociażby bliscy i przyjaciele.

Informacja prasowa organizatora Wyborów Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew