Reklama

Kolej powróci do Mrągowa? Niestety są problemy

BieżąceInwestycje27 stycznia 2022, 7:13
Kolej powróci do Mrągowa? Niestety są problemy
Zdjęcie poglądowe. fot. PKP Polskie Linie Kolejowe

Planowana modernizacja linii kolejowej Mrągowo - Orzysz stoi pod dużym znakiem zapytania, choć samorząd województwa jest na dobrej drodze do otrzymania dofinansowania z programu Kolej Plus. Jednak konieczny jest wkład własny na poziomie około 130 milionów złotych. To może zablokować inwestycję.

Ostatni pociąg pasażerski odjechał z Mrągowa w 2010 roku. Teraz pojawia się jednak szansa na powrót kolei. Samorząd województwa złożył wniosek o dofinansowanie modernizacji linii Czerwonka - Orzysz, na której leży Mrągowo.

O szansach powrotu kolei do Mrągowa, a dokładnie o modernizacji linii 223 i programie "Kolej Plus", mówili w Mrągowie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwość i Stanisław Bułajewski - Burmistrz Miasta Mrągowo.

- Dokładnie rok temu rozpoczęliśmy starania, aby przywrócić połączenia kolejowe na trasie 223, biegnącej między innymi przez Mrągowo – powiedział burmistrz Stanisław Bułajewski. – W Ministerstwo Infrastruktury podpisaliśmy porozumienie, na mocy którego miasto Mrągowo wspólnie z Centralny Port Komunikacyjny zagwarantowało do 24 milionów złotych na tę inwestycję. Bez wątpienia wielki udział w tym ma europoseł Karol Karski i wiceminister Marcin Horała, za co serdecznie im dziękuję. Zarząd województwa zlecił wykonanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego i zgłosił projekt modernizacji linii do II etapu programu "Kolej Plus" za co jestem wdzięczny marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi. Mam ogromną nadzieję, że uda się zmodernizować tę linię, a podróżni z Mrągowa będą mogli dojechać np. nie tylko do Olsztyna, ale i do Warszawy.

W konferencji wzięli udział: Jerzy Szmit - prezes Prawo i Sprawiedliwość w okręgu olsztyńskim, Stanisław Bułajewski - burmistrz Mrągowa, Dariusz Rudnik - radny wojewódzki i Sławomir Prusaczyk - wicestarosta powiatu mrągowskiego.

Koszt modernizacji linii kolejowej Czerwonka - Orzysz został oszacowany na 850 milionów złotych, co oznacza, że potrzeba 130 milionów złotych wkładu własnego.

Program Kolej Plus gwarantuje wsparcie w wysokości 85 proc. kosztów inwestycji. 15 proc. to wkład własny wnioskodawcy. Władze województwa do tej pory nie potwierdziły jednak, że poniosą wymagane koszty inwestycji. Apelowali o to podczas konferencji w Mrągowie przedstawiciele PiS.

Czasu na rozmowy i negocjacje jest coraz mniej. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłoszą listę projektów zakwalifikowanych do realizacji pod koniec lutego.

Samorząd województwa tłumaczy, że z partycypacji do wkładu własnego wycofały się samorządy, przez które przechodziłaby linia kolejowa. Jednym z nich jest burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, który twierdzi, że samorządy będą ponosić koszty dodatkowe jak np. utrzymanie tej linii.

Linia kolejowa nr 223 przebiegałaby przez Biskupiec, Mrągowo, Mikołajki i Orzysz.

Źródło: UM Mrągowo

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ruda

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Tło Dla Mew