Planowana modernizacja linii kolejowej Mrągowo - Orzysz stoi pod dużym znakiem zapytania, choć samorząd województwa jest na dobrej drodze do otrzymania dofinansowania z programu Kolej Plus. Jednak konieczny jest wkład własny na poziomie około 130 milionów złotych. To może zablokować inwestycję.
Ostatni pociąg pasażerski odjechał z Mrągowa w 2010 roku. Teraz pojawia się jednak szansa na powrót kolei. Samorząd województwa złożył wniosek o dofinansowanie modernizacji linii Czerwonka - Orzysz, na której leży Mrągowo.
O szansach powrotu kolei do Mrągowa, a dokładnie o modernizacji linii 223 i programie "Kolej Plus", mówili w Mrągowie przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwość i Stanisław Bułajewski - Burmistrz Miasta Mrągowo.
- Dokładnie rok temu rozpoczęliśmy starania, aby przywrócić połączenia kolejowe na trasie 223, biegnącej między innymi przez Mrągowo – powiedział burmistrz Stanisław Bułajewski. – W Ministerstwo Infrastruktury podpisaliśmy porozumienie, na mocy którego miasto Mrągowo wspólnie z Centralny Port Komunikacyjny zagwarantowało do 24 milionów złotych na tę inwestycję. Bez wątpienia wielki udział w tym ma europoseł Karol Karski i wiceminister Marcin Horała, za co serdecznie im dziękuję. Zarząd województwa zlecił wykonanie Wstępnego Studium Planistyczno-Prognostycznego i zgłosił projekt modernizacji linii do II etapu programu "Kolej Plus" za co jestem wdzięczny marszałkowi Gustawowi Markowi Brzezinowi. Mam ogromną nadzieję, że uda się zmodernizować tę linię, a podróżni z Mrągowa będą mogli dojechać np. nie tylko do Olsztyna, ale i do Warszawy.
W konferencji wzięli udział: Jerzy Szmit - prezes Prawo i Sprawiedliwość w okręgu olsztyńskim, Stanisław Bułajewski - burmistrz Mrągowa, Dariusz Rudnik - radny wojewódzki i Sławomir Prusaczyk - wicestarosta powiatu mrągowskiego.
Koszt modernizacji linii kolejowej Czerwonka - Orzysz został oszacowany na 850 milionów złotych, co oznacza, że potrzeba 130 milionów złotych wkładu własnego.
Program Kolej Plus gwarantuje wsparcie w wysokości 85 proc. kosztów inwestycji. 15 proc. to wkład własny wnioskodawcy. Władze województwa do tej pory nie potwierdziły jednak, że poniosą wymagane koszty inwestycji. Apelowali o to podczas konferencji w Mrągowie przedstawiciele PiS.
Czasu na rozmowy i negocjacje jest coraz mniej. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłoszą listę projektów zakwalifikowanych do realizacji pod koniec lutego.
Samorząd województwa tłumaczy, że z partycypacji do wkładu własnego wycofały się samorządy, przez które przechodziłaby linia kolejowa. Jednym z nich jest burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, który twierdzi, że samorządy będą ponosić koszty dodatkowe jak np. utrzymanie tej linii.
Linia kolejowa nr 223 przebiegałaby przez Biskupiec, Mrągowo, Mikołajki i Orzysz.
Źródło: UM Mrągowo
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!