ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kolejna tragedia na Mazurach. Mężczyzna utonął w jeziorze Nidzkim

Bieżące5 sierpnia 2024, 9:04Komentarzy: 3
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Ten letni sezon na Mazurach z pewnością przejdzie do historii jako jeden z najtragiczniejszych. Praktycznie nie ma dnia, aby ktoś nie utonął w wodach jezior. Tak było i tym razem na jeziorze Nidzkim. O kolejnej tragedii informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

- O godzinie 20:25 do CKRW w Giżycku z numeru alarmowego 112 wpłynęło zgłoszenie o osobie, która zniknęła pod wodą na niestrzeżonej plaży w miejscowości Ruciane Nida. Na miejsce została zadysponowana nasza jednostka z płetwonurkiem na pokładzie. Po około 5 minutach nasz płetwonurek odnalazł mężczyznę pod wodą. Niestety pomimo szybkiej reakcji i wzorowej współpracy służb, mężczyzny nie udało się uratować – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ratownicy przypominają, że jest to już kolejna osoba, która straciła życie w wodzie tym sezonie.

- Po raz kolejny apelujemy o rozsądek podczas wypoczynku nad wodą – apeluje MOPR.

Od początku sezonu, czyli od 1 maja, w województwie warmińsko-mazurskim utonęły 32 osoby. Takie dane przekazała policja. Najtragiczniejszy był lipiec, podczas którego utonęło 20 osób. Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP łączy te zdarzenia z niewiedzą i lekkomyślnością.

- Wynika to przede wszystkim z braku świadomości na temat zagrożeń. To są osoby dorosłe. Myślimy, że główną przyczyną jest alkohol. Owszem, jest, ale główną jest wstrząs termiczny, zwany szokiem termicznym. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Naczynia krwionośne się zwężają, serce nie jest w stanie w krótkim czasie przepompować tak dużej ilości krwi, serce się zatrzymuje, a my opadamy na dno – wskazał.

Aby cieszyć się wodnymi atrakcjami bez narażania życia i zdrowia, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Najbezpieczniej jest korzystać z miejsc do kąpieli, które są monitorowane przez ratowników WOPR lub Policję Wodną. W przypadku zagrożenia, wyszkoleni ratownicy są gotowi do natychmiastowej pomocy.

Kąpieliska często posiadają tablice z zasadami bezpieczeństwa oraz flagi sygnalizujące warunki do kąpieli. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona i ratownik czuwa, czerwona – zakaz kąpieli, a brak flagi wskazuje na nieobecność ratownika.

Alkohol zmniejsza zdolność oceny sytuacji i reakcję na zagrożenie. Statystyki pokazują, że wiele wypadków na wodzie wiąże się z wcześniejszym spożyciem alkoholu.

Nawet doświadczeni pływacy mogą znaleźć się w trudnej sytuacji. Unikaj pływania w miejscach, gdzie nie masz pewności co do głębokości wody i obecności podwodnych przeszkód.

Dzieci powinny być pod stałą opieką dorosłych, nawet jeśli potrafią pływać. Dla dodatkowego bezpieczeństwa, warto zaopatrzyć je w odpowiednie środki ratunkowe, takie jak kamizelki asekuracyjne.

Unikaj kąpieli podczas burzy, mgły czy silnego wiatru. Pogoda może szybko się zmienić, stwarzając niebezpieczne warunki.

Nie oddalaj się zbytnio od brzegu i unikaj pływania w miejscach, gdzie prąd może Cię zaskoczyć. Pamiętaj, że woda w jeziorach może być zdradliwa.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 3
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts