ReklamaA1 - port 69

Kolejne inwestycje na Mazurach. Udrożnienie Kanału Śniardwy-Roś i przebudowa jazu w Kwiku

Utrudnienia na szlakach WJMBieżąceInwestycje12 sierpnia 2023, 7:11Komentarzy: 1
Kolejne inwestycje na Mazurach. Udrożnienie Kanału Śniardwy-Roś i przebudowa jazu w Kwiku
 fot. Wody Polskie.

Podpisano umowy na wykonanie robót budowlanych zadania inwestycyjnego pn. "Udrożnienie Kanału Śniardwy - Roś oraz przebudowa jazu w Kwiku". Wartość całego projektu wynosi 135,4 mln zł, z czego wartość dofinansowania to 106,1 mln zł.

Prace będą realizowane na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy beneficjentem projektu Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie przy dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020.

Kanał Śniardwy-Roś o łącznej długości 5 494 m i szerokości śr. 10-15 m jest kanałem ulgi dla wód z Systematu Wielkich Jezior Mazurskich wykorzystywanym turystycznie przez mniejsze jednostki rekreacyjne (łodzie, kajaki). Kanał łączy jezioro Śniardwy poprzez jeziora Białoławka i Kocioł. Obecny stan kanału jest niezadawalający – światło kanału jest ograniczone poprzez występujące wypłycenia i nadmiernie rozwiniętą roślinność.

Ponadto występują przetamowanie powstałe wskutek wywrotów nadbrzeżnych drzew w światło cieku. Brakuje także infrastruktury poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi małych jednostek rekreacyjnych w pobliżu budowli hydrotechnicznych – jazu w Kwiku i progu Białoławka.


 

W ramach planowanego przedsięwzięcia przewidziane są następujące roboty budowlane.
 

Jaz Kwik

Rozbiórka istniejących umocnień brzegowych z płyt betonowych i trylinki na całej długości skarpy oraz z dna (pasem szer. 1,0 m) oraz usunięcie istniejących schodów skarpowych. Wykonanie umocnień na długości 75 mb przed i za jazem po obu stronach kanału oraz odbudowę schodów skarpowych przy projektowanych pomostach brzegowych. Umocnienie skarp płytami betonowymi, wielootworowych na geowłókninie na podsypce gr. 15 cm. Z podparciem palisadą z kołków drewnianych. Wykonanie przenosek w formie zejścia (schodów) po skarpie o szerokości 7,0 m. Konstrukcja przenoski z materacy siatkowo-kamiennych oraz gabionów na geowłókninie i na podsypce gr. 15 cm. Stopnie należy podeprzeć palisadą z pali drewnianych. Stopnica drewniana gr. 30 mm, 700x30 cm.

Wykonanie ścieżki o długości 60,0 m i szerokości 2,0 m do przenoszenia kajaków i łodzi. Konstrukcja ścieżki: nawierzchnia żwirowa gr. 3 cm na podbudowie z geokraty gr. 15 cm (małe komórki), wypełnionej żwirem na geowłókninie. Wykonanie pomostów brzegowych na górnym i dolnym stanowisku jazu na brzegu prawym w formie pomostów pływających o wymiarach 2,4x6,0 m wyposażone w trap na wsporniku ślizgowym. Zejście do trapu – schody skarpowe prefabrykowane o szerokości biegu 100 cm. Umocnienie skarp w obrębie pomostów – materace siatkowo-kamienne gr. 23 cm na geowłókninie.

Wymiana łapacza na górnym stanowisku jazu, wykonanie nowego „łapacza” w formie lin stalowych z bojkami pływającymi na wodzie, uniemożliwiających wpływanie małych jednostek rekreacyjnych w światło jazu.
 

Próg Białoławka

Wykonanie ubezpieczenia brzegowego z funkcją przenoski na nowo projektowanym ubezpieczeniu brzegowym, w formie zejścia (schodów) po skarpie o szerokości 7,0 m. Ubezpieczenie skarp projektuje się wykonać z materacy siatkowo-kamiennych oraz gabionów na geowłókninie i na podsypce, podparcie stopni palisadą z pali drewnianych. Stopnica drewniana gr. 30 mm, 700x30 cm. Umocnienie brzegu w obrębie przenoski za pomocą materacy siatkowo-kamiennych na geowłókninie ułożonej na podsypce gr. 15 cm.

Wykonanie ścieżki o długości 50,0 m i szerokości 2,0 m do przenoszenia kajaków i łodzi. Konstrukcja ścieżki: nawierzchnia żwirowa gr. 3 cm na podbudowie z geokraty gr. 15 cm (małe komórki), wypełnionej żwirem na geowłókninie. Wykonanie łapacza na górnym stanowisku jazu, w formie lin stalowych z bojkami pływającymi na wodzie, uniemożliwiających wpływanie małych jednostek rekreacyjnych w światło progu.
 

Regulacja koryta cieku Kanał Śniardwy-Roś

Wykonanie regulacji cieku naturalnego zwanego zwyczajowo kanałem Śniardwy – Roś - kształtowanie przekroju poprzecznego i podłużnego cieku w celu prawidłowego odprowadzenia wód polegające na: usunięciu lokalnych wypłyceń dna i odłożeniu pobranego materiału poza korytem (na brzegach lub skarpach) na odcinku ok. 4,4 km – poniżej progu Białoławka do jez. Kocioł – ok. 1,4 km oraz od jez. Kocioł do jez. Roś – ok. 3,0 km - odmulenie ok. 8 500 m3 urobku, formowaniu skarp z obsiewem mieszanką traw w wybranych miejscach, usunięciu przewróconych drzew oraz innych przeszkód ograniczających prawidłowy przepływ wody w cieku; usunięcie roślinności wynurzonej z koryta cieku tj. trzcin bezpośrednio ograniczających prawidłowy przepływ wody.

Wykonanie prac umożliwi poprawę możliwości spływu wód w szczególności wezbrań wiosennych z Systematu Wielkich Jezior Mazurskich, jak również spowoduje wzrost bezpieczeństwa użytkowników małych sprzętów pływających (małe łodzie, kajaki) używanych do uprawiania sportu i rekreacji na kanale. Ponadto zostanie również wyremontowany odcinek ubezpieczenia brzegowego przy jazie Kwik wraz z pomostami dla łodzi strażniczych.

Wartość zadania wyniesie ponad 3 mln złotych, a zakończenie prac zaplanowano na koniec listopada br.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts