ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Kolejne niewybuchy znalezione na Mazurach

Bieżące18 maja 2023, 6:22
Kolejne niewybuchy znalezione na Mazurach
 fot. KPP Pisz.

Tylko w maju br. piscy policjanci już cztery razy zabezpieczali niewybuchy z okresu II wojny światowej odnalezione na terenie powiatu. Niebezpieczne znaleziska najczęściej odnajdywane są podczas prac ziemnych lub drogowych.

Ostatnio niewybuch znaleziony został przez rolnika podczas prac polowych oraz przez kobietę, która porządkowała przydomowy ogródek.

Jeśli znalazłeś niewybuch pod żadnym pozorem go nie ruszaj i natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112!

Oficer dyżurny piskiej komendy dość często otrzymuje zgłoszenia dotyczące znalezienia niewybuchu. Najczęściej niebezpieczne znalezisko odnajdywane jest podczas prac ziemnych lub drogowych.

Kilka dni temu rolnik znalazł niewybuch w trakcie prac polowych. Było to w okolicach miejscowości Wierzbiny w gminie Orzysz. Policjanci rozpoznania minersko – pirotechnicznego ustalili, że był to pocisk artyleryjski kalibru 120 mm prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.

Dzień później mieszkanka Ciesiny w gminie Pisz kopiąc przydomowy ogródek znalazła granat na sowim podwórku. Powiadomiła o tym Policję. Policyjny pirotechnik ustalił, że to granat F1 z czasów II wojny światowej.

Za każdym razem takie miejsce jest zabezpieczane przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu 12 Patrolu Saperskiego 15 Mazurskiego Batalionu Saperów z Orzysza.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Po otrzymaniu takiego zgłoszenia na miejsce natychmiast skierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych. Na miejsce jadą też policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego.

Funkcjonariusz przeszkolony w tym zakresie sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa, czy konieczna jest ewakuacja okolicznych mieszkańców.

Następnie, jeśli zachodzi taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych. Oficer dyżurny o odnalezieniu niewybuchu powiadamia saperów z 12 Patrolu Saperskiego 15 Mazurskiego Batalionu Saperów w Orzyszu.

Policyjni pirotechnicy przypominają, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch:

- nie wolno go pod żadnym pozorem ruszać, ani przenosić;

- miejsce to dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych a zwłaszcza dzieci

-jeśli jest to otwarta przestrzeń, np. las wówczas miejsce to należy tak zabezpieczyć tak, by nikt tam nie wszedł i tak, by można było je łatwo odnaleźć;

- o znalezisku należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów. Bądźmy zatem ostrożni.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka