ReklamaA1 Stranda Wiosna

Kolejny socjoterapeutyczny rejs po Mazurach. Zabrali na mazurskie jeziora 30 dzieci

Bieżące25 lipca 2022, 5:59
Kolejny socjoterapeutyczny rejs po Mazurach. Zabrali na mazurskie jeziora 30 dzieci
 fot. Fundacja Baksztag

Kilka lat temu powstała idea zabrania na rejs dzieci z domów dziecka i biedniejszych rodzin. To wtedy okazało się, że żeglarstwo i rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich stwarzają idealne warunki do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych. Realizuje je Fundacja Baksztag i ma za sobą już kolejny taki rejs.

Ta nietypowa forma socjoterapii poprzez żeglarstwo została wprowadzona i z sukcesami jest kontynuowana przez grupę znajomych, których połączyło żeglarstwo.

Fundacja Baksztag to dość nietypowa organizacja. Tworzą ją pasjonaci żeglarstwa, przyjaciele, którzy poznali się gdzieś na wodzie. Wszyscy to robią dla dzieci i dla samej chęci pomocy. Wszyscy są wolontariuszami, a sama Fundacja nie ma stałych kosztów ani nikogo nie zatrudnia.

W tym roku w taki rejs po mazurskich akwenach fundacja zabrała 30 dzieciaków z różnych placówek z terenu całej Polski. Start nastąpił z portu w Giżycku - Stranda i ruszyli na północną część Wielkich Jezior Mazurskich. Młodzi żeglarze pokonali mazurskie jeziora na 6 jachtach Antila 27, udostępnionych przez firmę Czartery Klub Mila.

- Zapewniają nam niezbędne warunki zarówno do miłego wypoczynku, jak i do pracy z dziećmi. Nasza kadra to doświadczeni sternicy i wolontariusze, psycholog, socjoterapeuta, pedagodzy i ratownik medyczny zapewnią dzieciakom nie tylko najfajniejsze wakacje w ich życiu, ale przede wszystkim pomoc terapeutyczną. Planujemy zajęcia, które przede wszystkim mają za zadanie podnieść ich samoocenę. Przeprowadzamy nie tylko zajęcia żeglarskie i sportowe, ale także zajęcia socjoterapeutyczne – mówią organizatorzy rejsu.

Rejs jest realizowany dzięki zebranym środkom i dofinansowaniu przez darczyńców prywatnych oraz różne instytucje.

- Naszym celem jest pokazanie dzieciakom, jak wiele możliwości mają przed sobą i jak wiele różnych kursów w swoim życiu mogą obrać. Pokazanie im alternatyw, których nie zauważają ze względu na wykluczające, często dysfunkcyjne środowisko, w którym przyszło im żyć. Wierzymy, że poprzez dzielenie się z nimi własnymi doświadczeniami oraz pokazanie im żeglarstwa jesteśmy w stanie wskazać im różne kierunki oraz kształtować postawy, które pomogą im w przyszłości – dodają członkowie Fundacji Baksztag. - Wierzymy, że promowanie aktywnego stylu życia i zaszczepianie w dzieciakach pasji jest jednym ze sposobów ułatwiających zapobieganie, a nawet eliminowanie zachowań ryzykownych, które tak często można zaobserwować wśród dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Jak dodają, to jest właśnie ich misja – wyrównanie szans poprzez pokazanie wielu możliwości, które z dużym prawdopodobieństwem są niedostępne dla dzieci mieszkających w domach dziecka lub pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych czy z trudną sytuacją materialną.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina