ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Koniec I wojny światowej na Mazurach. To był czas wielkiej niepewności

BieżąceHistoria13 listopada 2023, 10:34
Koniec I wojny światowej na Mazurach. To był czas wielkiej niepewności

11 listopada 1918 roku do dla nas, Polaków przede wszystkim odzyskanie niepodległości naszego kraju. Dla dawnych Mazurów zaś oznaczał koniec wyniszczającej wojny, która przetaczała się przez ten region oraz konieczność podjęcia decyzji – co dalej? O tym miał zdecydować plebiscyt. Kiedy Niemcy odbudowywały zniszczenia wojenne w Prusach Wschodnich, Polska toczyła morderczy bój z bolszewicką Rosją.

11 listopada 1918 r. to dla Polaków ważna data. W tym dniu nie tylko de facto kapitulują Niemcy na froncie zachodnim (chociaż nazwano to jedynie zawieszeniem broni), ale również to dzień, kiedy faktycznie Polska ponownie pojawia się na mapach świata jako państwo.

Tymczasem dla Mazurów, gdzie przez ich ziemie przetoczyły się działania I wojny światowej i zrujnowały ten rejon, to okres dużej niepewności. Odbudową zrujnowanych Prus Wschodnich zajęło się państwo niemieckie, Polska w tym czasie nadal walczyła z bolszewicką Rosją, co nie było bez wpływu na postrzeganie przyszłości tego regionu.

Warto zdawać sobie sprawę, jak wyglądała sytuacja na Mazurach w XIX i na początku XX wieku. Mieszkali tam m.in. Polacy, Żydzi, Litwini, Kaszubi, Rosjanie czy bardzo liczna ludność niemiecka. Z tego względu obszar był niezwykle zróżnicowany językowo, kulturowo i religijnie. Historycy spierali się przez to o przynależność wielu gmin, które geograficznie można by uznać za mazurskie, natomiast ich mieszkańcy posługiwali się w większości oficjalną polszczyzną. W całym regionie powszechny był również język niemiecki, co wywarło wyraźny wpływ na występujące tam dialekty polskiego.

Najliczniejsza grupa, czyli właśnie Mazurzy, to potomkowie osadników z Mazowsza, którzy osiedlali się w zsekularyzowanych Prusach Książęcych. Od innych grup polskich odróżniają ich przede wszystkim protestantyzm i gwara mazurska.

Od połowy stulecia rozpoczął się proces wprowadzania języka niemieckiego do szkół i urzędów. Germanizacji sprzeciwiali się m.in. Krzysztof Celestyn Mrongowiusz i Gustaw Gizewiusz. Mężczyźni pisali liczne protesty przeciwko usuwaniu polskiego z mazurskich szkół. Memoriały ich autorstwa dotarły nawet do króla Prus. Rozwijała się też polskojęzyczna prasa.

O przynależności Mazur do Polski lub Niemiec miał rozstrzygnąć plebiscyt. Ten w końcu odbył się 11 lipca 1920 roku, co było najgorszą możliwą datą dla Polaków, toczących wówczas wojnę z bolszewikami. Ponadto, wbrew postanowieniom traktatu wersalskiego, niemieckie służby i administracja wciąż były na Mazurach dominujące. Niemcy prowadziły intensywną, antypolską propagandę. Dosłownie zalewały mieszkańców broszurami mówiącymi chociażby o tym, jak niepewnym wyborem jest nowo powstałe państwo. Jednocześnie na karcie do głosowania za Niemcami nie pojawiała się aktualna nazwa państwa, a sformułowanie Prusy Wschodnie – co dla Mazurów było znanym, bliskim i oswojonym określeniem.

Samego przebiegu plebiscytu nie da się w żaden sposób nazwać prawidłowym. Mniejsza liczba, a czasem nawet brak kart do głosowania o przyłączeniu do Polski. Reemigranci niemieccy masowo przyjeżdżający na głosowanie, często głosujący w kilku miejscowościach. Wyraźnie rozdzielone karty i urzędnicy obserwujący, kto którą bierze. Realna groźba represji dla osób o propolskich poglądach. Ostateczny wynik plebiscytu na Mazurach okazał się miażdżącą porażką dla Polski – 97% oddanych głosów popierało przyłączenie regionu do Niemiec.

Źródło: ciekawostkihistoryczne.pl – Mazurzy w XIX i XX wieku.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz