ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Koniec sezonu na wodnym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Bieżące15 października 2019, 19:20Komentarzy: 2
Koniec sezonu na wodnym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Białe żagle powrócą na mazurskie jeziora wiosną (na zdjęciu tegoroczne Regaty Memoriał Braci Ejsmonstów na jez. Mamry) fot. Mazury24

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku 15 października wydał komunikat o zamknięciu dla żeglugi szlaku żeglownego systemu Wielkich Jezior Mazurskich: szlak główny od jeziora Roś w Piszu do rzeki Węgorapy w Węgorzewie oraz szlaki boczne. 

Od 15 października PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Giżycku rozpoczyna demontaż na sezon zimowy oznakowania żeglugowego pływającego (bakeny) i częściowo oznakowania brzegowego na w/w szlakach żeglugowych.

Pomimo zamknięcia sezonu nawigacyjnego, śluzy będą czynne dla ruchu lokalnego (w godz. 8.00-14.00 w dni robocze), aż do pierwszego zlodzenia pod warunkiem telefonicznego zgłoszenia z jednodniowym wyprzedzeniem (rozpoczęcie ostatniego śluzowania następuje na 30 minut przed zakończeniem pracy śluzy). 

Od 15 października w obrębie Wielkich Jezior Mazurskich zostaje wyłączony system ostrzegawczy przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi (system ruszy w przyszłym sezonie). 

PGW Wody Polskie informuje również, że do czasu wystąpienia pierwszych zjawisk lodowych dopuszcza się żeglugę na szlakach Wielkich Jezior Mazurskich z zachowaniem szczególnej ostrożności, wyłącznie na własną odpowiedzialność i ryzyko armatora.

Przypomnijmy, że 30 września zakończył się 16. sezon karetek wodnych, które stacjonują w Sztynorcie, Giżycku, Rynie oraz Wierzbie.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: Wodne Zespoły Ratownictwa Medycznego udzieliły pomocy 249 poszkodowanym na wodzie i lądzie. Wielokrotnie karetki wypływały do miejscowości znajdujących się bezpośrednio nad wodą. Wzmożony ruch turystów spowodował różnorodne wypadki, m.in. tonięcia, wybuchy butli z gazem, reakcje anafilaktyczne, urazy kończyn, utraty przytomności po uderzeniu bomem w głowę, poparzenie III stopnia u rocznego dziecka itp. 132 osoby zostały przekazane kołowym Zespołom Ratownictwa Medycznego, a 6 do śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w celu dalszej hospitalizacji. W ciągu czterech miesięcy załogi medyczne interweniowały 257 razy, co jest kolejnym dowodem na to, że na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich z roku na rok przybywa coraz więcej turystów.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew