Strategicznie położona miejscowość na przesmyku pomiędzy jeziorem Tyrkło a Śniardwami w której, na miejscu kościoła wybudowanego około 1500 roku, w 1799 roku powstał współcześnie istniejący. Ta wyjątkowa mazurska świątynia słynie przede wszystkim z niezwykłych polichromii, występujących również na ławkach i wpisana została do rejestru zabytków w 1989 r.
- W dniu 28.11. 2023 r., przy okazji odbioru prac konserwatorskich elewacji kościoła, pracownikom naszego urzędu udało się zajrzeć również do środka. Prace remontowe w kościele w Okartowie będą kontynuowane w przyszłym roku. Parafia otrzymała na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 1 mln zł – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.
Pierwsze wzmianki o powstaniu kościoła datowane są na około 1500 rok w okresie panowania na tych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Świątynia wzniesiona przez Krzyżaków była pod wezwaniem Świętego Bartłomieja i stała na miejscu zniszczonego wcześniej przez Litwinów zamku krzyżackiego.
Po 1530 roku w wyniku sekularyzacji Prus, kościół przeszedł w ręce ewangelików. W 1799 roku na fundamentach starego kościoła wzniesiono nowy kościół z kamienia polnego. Kościół miał trzy nawy o jednakowej wysokości, kryte płaskim drewnianym stropem. W wyniku działań wojennych podczas pierwszej wojny światowej kościół uległ silnemu zniszczeniu. Stopniowe zmniejszanie się na tych terenach liczby ludności o wyznaniu ewangelickim i niemożność utrzymania kościoła, który zaczął popadać w ruinę, to powody przekazania w końcówce lat 70-tych świątyni społeczności katolickiej.
Obecnie jest to kościół murowany z cegły na rzucie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium. Dolna część wieży usytuowana w obrębie murów, górna nadbudowana i oszalowana deskami w zwieńczeniu mała wieżyczka. Dach przykrywający korpus kościoła dwuspadowy, kryty dachówką holenderską, a wieża – gontem. Układ wnętrza uległ częściowej zmianie. Budowla zachowała układ trójnawowy, jednak nawę środkową podwyższono na skutek wprowadzenia stropu kolebkowego.
W kościele zachował się barokowy ołtarz z amboną z XVII w., która została zdjęta. Ołtarz znajduje się w centralnej części nawy głównej kościoła.
Wykonany z drewna wypełnia całą przestrzeń między jedną, a drugą ścianą nawy głównej. W kościele znajdują się dwa piękne drewniane żyrandole z 1914 -1920 r. zwisające ze stropu w połowie wysokości.
Jeśli będziecie w tej miejscowości na Mazurach, warto koniecznie odwiedzić kościół w Okartowie i obejrzeć jego piękne wnętrze.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!