ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Kościół, który powstał na miejscu zamku. Obecnie jest remontowany

BieżąceInwestycjeHistoria30 listopada 2023, 10:47
Kościół, który powstał na miejscu zamku. Obecnie jest remontowany
Kościół w Okartowie na Mazurach. fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie

Strategicznie położona miejscowość na przesmyku pomiędzy jeziorem Tyrkło a Śniardwami w której, na miejscu kościoła wybudowanego około 1500 roku, w 1799 roku powstał współcześnie istniejący. Ta wyjątkowa mazurska świątynia słynie przede wszystkim z niezwykłych polichromii, występujących również na ławkach i wpisana została do rejestru zabytków w 1989 r.

- W dniu 28.11. 2023 r., przy okazji odbioru prac konserwatorskich elewacji kościoła, pracownikom naszego urzędu udało się zajrzeć również do środka. Prace remontowe w kościele w Okartowie będą kontynuowane w przyszłym roku. Parafia otrzymała na ten cel dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 1 mln zł – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.

Pierwsze wzmianki o powstaniu kościoła datowane są na około 1500 rok w okresie panowania na tych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Świątynia wzniesiona przez Krzyżaków była pod wezwaniem Świętego Bartłomieja i stała na miejscu zniszczonego wcześniej przez Litwinów zamku krzyżackiego.

Po 1530 roku w wyniku sekularyzacji Prus, kościół przeszedł w ręce ewangelików. W 1799 roku na fundamentach starego kościoła wzniesiono nowy kościół z kamienia polnego. Kościół miał trzy nawy o jednakowej wysokości, kryte płaskim drewnianym stropem. W wyniku działań wojennych podczas pierwszej wojny światowej kościół uległ silnemu zniszczeniu. Stopniowe zmniejszanie się na tych terenach liczby ludności o wyznaniu ewangelickim i niemożność utrzymania kościoła, który zaczął popadać w ruinę, to powody przekazania w końcówce lat 70-tych świątyni społeczności katolickiej.

Kościół, który powstał na miejscu zamku. Obecnie jest remontowany

Obecnie jest to kościół murowany z cegły na rzucie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium. Dolna część wieży usytuowana w obrębie murów, górna nadbudowana i oszalowana deskami w zwieńczeniu mała wieżyczka. Dach przykrywający korpus kościoła dwuspadowy, kryty dachówką holenderską, a wieża – gontem. Układ wnętrza uległ częściowej zmianie. Budowla zachowała układ trójnawowy, jednak nawę środkową podwyższono na skutek wprowadzenia stropu kolebkowego.

W kościele zachował się barokowy ołtarz z amboną z XVII w., która została zdjęta. Ołtarz znajduje się w centralnej części nawy głównej kościoła.

Kościół, który powstał na miejscu zamku. Obecnie jest remontowany

Wykonany z drewna wypełnia całą przestrzeń między jedną, a drugą ścianą nawy głównej. W kościele znajdują się dwa piękne drewniane żyrandole z 1914 -1920 r. zwisające ze stropu w połowie wysokości.

Jeśli będziecie w tej miejscowości na Mazurach, warto koniecznie odwiedzić kościół w Okartowie i obejrzeć jego piękne wnętrze.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz