Najbardziej znany bocian na Mazurach – Krutek, który lato spędza w Krutyni, już dotarł do swojego, mazurskiego gniazda. Co więcej, znalazł też partnerkę! Jego trasę przelotu mogliśmy śledzić w internecie. Przy okazji warto przypomnieć, że w Krutyni funkcjonuje również Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów.
Najbardziej znany bocian na Mazurach - Krutek dotarł do swojego gniazda w Krutyni. W pierwszy dzień wiosny, podobnie jak w 2021 roku, swoją wędrówkę z zimowiska w Afryce zakończył na gnieździe w tej mazurskiej miejscowości.
Jak informuje Mazurski Park Krajobrazowy wygląda na to, że Krutek czuje się w swojej mazurskiej rezydencji bardzo dobrze. Po przylocie na gniazdo aktywnie żeruje wokół Krutyni. Ale co ważniejsze, pojawiła się w jego gnieździe partnerka.
- Oby w tym roku się powiodło wyprowadzić lęg. W 2024 roku, choć para szybko przystąpiła do lęgów i w gnieździe pojawiło się 5 jaj, to niestety bez sukcesu – dodaje Mazurski Park Krajobrazowy.
Przypomnijmy, że bocian trafił jako pisklę do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Bocianów w Krutyni w 2014 roku z okolic Kętrzyna. Został tu odchowany, zaobrączkowany (nr obrączki: 4P812) i wypuszczony na wolność. Pierwszy udokumentowany powrót Krutka do Krutyni odbył w 2021 roku. Wówczas usiadł na gnieździe 21 marca. Kolejne 3 lata to czas "ekspresowych" powrotów. Każdego roku przylatywał na koniec lutego wzbudzając swoim powrotem niemałe emocje. Tym razem dotarł ponownie 21 marca.
Od 2001 r. w Krutyni, przy siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, funkcjonuje Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów. Rocznie udziela on pomocy ok. 40–60 osobnikom. Najczęściej trafiają tu ptaki z kontuzjami bądź młode, które wypadły z gniazd, nie mające szans na przeżycie. Do Ośrodka przyjmowane są inne gatunki, np.: ptaki drapieżne, takie jak bielik, jastrząb czy myszołów, które po otrzymaniu doraźnej pomocy wracają na wolność lub przekazywane są do innych wyspecjalizowanych ośrodków rehabilitacji zwierząt.
Ośrodek Okresowej Rehabilitacji Bocianów stanowi również ważne miejsce edukacji przyrodniczej Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Ośrodek oprócz bocianów przyjmuje także ptaki drapieżne oraz doraźnie inne gatunki, którym są w stanie pomóc lub przekazać do innych wyspecjalizowanych ośrodków.
W pierwszym kwartale 2025 mieli już siedmiu pacjentów: krogulec zwyczajny (Accipiter nisus) z Ciesiny, myszołów zwyczajny (Buteo buteo) z Białej Piskiej, puszczyk zwyczajny (Strix aluco) z Kętrzyna, bielik zwyczajny (Haliaeetus albicilla) z Lipowa, myszołów zwyczajny (Buteo buteo) z Pisza, jastrząb zwyczajny (Astur gentilis) z Miłek, żuraw zwyczajny (Grus grus) z Świętajna.
- Nim podejmiecie decyzję o pomocy dzikiemu zwierzęciu warto jest upewnić się co do zasadności naszych zamierzeń, bo nie wszystkie zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Przydatne wówczas mogą okazać się informacje zamieszczone na naszej stronie internetowej w zakładce Ośrodek Rehabilitacji Bocianów. Są tam nie tylko informacje o naszym Ośrodku, ale także krótkie porady jak ocenić stan zwierzęcia oraz jak to zwierzę przygotować do transportu – czytamy na stronie Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Bocianów w Krutyni.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!