ReklamaA1 - Sylwester Stranda

Mazurscy ratownicy podsumowali sezon turystyczny

Bieżące4 października 2022, 6:24
Mazurscy ratownicy podsumowali sezon turystyczny
 fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Karetki wodne na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zakończyły swój dyżur. W ramach współpracy ze Szpitalem Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach przez cztery miesiące, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez przerwy stacjonowały w czterech miejscach (Kamień, Ryn, Giżycko, Pieczarki).

- Dziś udają się na zasłużoną przerwę, podczas której, zostaną poddane przeglądam technicznym, naprawie drobnych usterek i przygotowaniu do następnego sezonu – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku.

W tym czasie ratownicy interweniowali ponad 300 razy i udzielili pomocy ponad 320 pacjentom, ponad 140 z nich przekazano do szpitali. Ratownicy karetek wodnych pomagali nie tylko żeglarzom, ale czasami również tym, którzy przebywali nad brzegami jezior.

Okazywało się, że docierali do nich szybciej niż tradycyjne pogotowie. Karetki wodne współpracowały bardzo często z innymi służbami – policją, strażą pożarną i MOPR. Strażacy wspomagali wodnych medyków w 24 akcjach, a policjanci w 27.

Z informacji uzyskanej z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wynika, że w okresie od 1 stycznia do 26 września 2022 roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 35 utonięć. W okresie letnim od 1 maja do 31 sierpnia - 26 utonięć (dane statystyczne pochodzą z SK KW PSP Olsztyn oraz SK KWP Olsztyn).

Po raz kolejny najniebezpieczniejsze na szlaku wielkich jezior okazało się jezioro Tałty. W tym roku doszło na nim do dwóch śmiertelnych wypadków. Było też wiele akcji technicznych.

Ratownicy wodni z Mazur spotkali się również z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem. Samorząd województwa rokrocznie udziela wsparcia finansowego dla służb dbających o bezpieczeństwo w regionie.

- Dzięki Państwa poświęceniu udało się zachować wysoki poziom bezpieczeństwa przy wzroście popularności naszych plaż i akwenów - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Aktualnie trwają prace nad programem współpracy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2023 oraz nad projektem budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na rok 2023. Planuje się dotacje dla organizacji pozarządowych w wysokości (łącznie ze środkami PFRON – 6 mln zł). Na same działania w zakresie ratownictwa wodnego: 450 tys. zł.

Dotacje wykorzystywane są na wsparcie realizacji takich zadań, jak: zapewnienie stanu gotowości ratowniczej, prowadzenie działań ratowniczych, utrzymanie gotowości operacyjnej sprzętu ratowniczego oraz prowadzenie dokumentacji wypadków.

Uzgadniany jest również projekt Programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, z którego również skorzystać będą mogły organizacje ratownicze.

Gośćmi marszałka byli przedstawiciele czterech organizacji zajmujących się ratownictwem wodnym: Zbigniew Kurowicki (Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Giżycku), Bożena Ruszkowska i Stanisław Chomentowski (Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Elblągu), Krzysztof Kornaś i Marcin Kwiatkowski (Mazurska Służba Ratownicza z siedzibą w Okartowie), Zbigniew i Joanna Skopińscy (PODWODNIK Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych z siedzibą w Strzelnikach k/Orzysza).

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Saildecor

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe