Nowy rok to również okazja do podsumowania tego co działo się w czasie ubiegłych 12 miesięcy. Na takie zestawienie zdecydowały się dwie organizacje ratownicze, które strzegą bezpieczeństwa na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
- Początek roku to czas refleksji i podsumowań, dlatego przedstawiamy statystyki interwencji Mazurskiej Służby Ratowniczej w 2024 roku. Chcemy podzielić się z Wami naszymi osiągnięciami i działaniami, które podejmowaliśmy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów – informuje Mazurska Służba Ratownicza
Łączna ilość akcji: 57 (w tym z innymi służbami 19). Łączna ilość poszkodowanych: 188. Ilość patroli: 77.
Akcje ratownicze najczęściej były spowodowane: warunkami atmosferycznymi a zwłaszcza ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi; ludzką nieostrożnością: głównie obrażeniami podczas uprawiania sportów wodnych oraz błędami w obsłudze sprzętu; zdarzeniami losowymi tj. nagłe choroby czy wypadki.
- Cieszy nas, że w 2024 zmniejszyła się ilość akcji spowodowanych użyciem alkoholu oraz innych używek. W zasadzie mieliśmy tylko jedną taką akcję, która niestety zakończyła się utopieniem. Każda akcja ratownicza niesie ze sobą specyfikę, dlatego analizowanie ich przyczyn pomaga nam w lepszym zapobieganiu i reagowaniu w przyszłości – informuje Mazurska Służba Ratownicza. - Mamy nadzieję, że w 2025 roku liczba interwencji będzie niższa. Pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa i zwiększeniem świadomości społecznej, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Wierzymy, że dzięki edukacji oraz lepszemu traktowaniu takich Służba jak nasza, uda się ograniczyć potrzebę akcji ratowniczych.
Swoje podsumowanie ubiegłego roku przedstawiło również Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Ratownicy podjęli 348 interwencji. W tym interwencje razem z wodnymi karetkami – 40.
Udzielono pomocy 979 osobom poszkodowanym w różnych zdarzeniach nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.
Wykonano 195 akcji technicznych, oraz 39 razem z policją i 35 ze strażą pożarną.
Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przeprowadziło również 95 prelekcji na temat zasada zachowania bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie dla w sumie 5504 osób.
Przypomnijmy, że pod koniec września 2024 r. swój dyżur na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zakończyły cztery wodne zespoły ratownictwa medycznego, których dysponentem jest Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach.
Karetki wodne stacjonowały w tym sezonie w: Giżycku, Iławie, Kamieniu, Rynie i Sztynorcie.
Ich statystki z wypłynięć w minionym sezonie turystycznym przedstawiają się następująco: 283 interwencje, 295 poszkodowanych, 121 hospitalizowanych
- Obecnie mamy czas mniejszego ruchu na jeziorach, ale w dalszym ciągu pozostajemy w ciągłej gotowości. Dla nas sezon trwa cały rok. Zmienia się tylko temperatura – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!