ReklamaA1 - port 69

Mazurska organizacja walczy o przywrócenie połączeń kolejowych w niewielkich miejscowościach

Bieżące21 grudnia 2022, 6:23Komentarzy: 1
Mazurska organizacja walczy o przywrócenie połączeń kolejowych w niewielkich miejscowościach
 fot. Stowarzyszenie Aktywne Mazury/facebook

Stowarzyszenie Aktywne Mazury z Wydmin skierowało do Ministra Infrastruktury petycję w sprawie zmiany w planie transportowym międzywojewódzkich przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym. Postulat dotyczy przywrócenia kolei dalekobieżnej na stacjach: Wydminy, Stare Juchy i Stare Jabłonki – informuje portal transinfo.pl.

Jak czytamy w petycji wydmińskiego stowarzyszenia „miejscowości te łączy fakt wykluczenia komunikacyjnego, mała liczba połączeń regionalnych czy ich turystyczny charakter”, a pomijanie tych stacji „może nosić znamiona dyskryminacyjne”.

Dlatego Aktywne Mazury chcą, by te miejscowości uwzględniono w planie transportowym.

Podobne pisma trafiły do parlamentarzystów z regionu, wojewody, marszałka województwa i samorządowców.

Poniżej petycja Stowarzyszenie Aktywne Mazury.

W imieniu i na rzecz Stowarzyszenia Aktywne Mazury, składamy petycję w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 grudnia 2020 r. w sprawie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich oraz w wojewódzkich przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym (Dz. U. z 2020 r., poz. 2328).

Na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym Minister właściwy do spraw transportu określi, w drodze rozporządzenia, plan transportowy w zakresie linii komunikacyjnej lub sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym, linii komunikacyjnych w wojewódzkich przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym, o których mowa w art. 9 ust. 1a – uwzględniając zakres niezbędnych danych, które powinny zostać określone w tym planie, oraz potrzeby wynikające z kierunku polityki państwa.

Zgodnie z art. 14 powołanej ustawy plan transportowy podlega aktualizacji. Zgodnie z obowiązującym planem transportowym państwa aktualizacja Planu powinna nastąpić w latach 2023-2024, przy czym decyzja dotycząca konkretnego momentu jej przeprowadzenia zostanie podjęta przez Ministra.

Zgodnie z Tabelą 4 ww. Planu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jako stacje przewidziane do obsługi przez pociągi międzywojewódzkie wskazano: Codziennie: Barczewo, Działdowo, Elbląg, Ełk, Giżycko, Iława Główna, Kętrzyn, Korsze, Morąg, Nidzica, Olecko, Olsztynek, Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Ostróda, Pasłęk, Szczytno, Wielbark Sezonowo: Biała Piska, Pisz, Ruciane-Nida, Ruciane-Nida Zachód.

W Tabeli 5 Planu wśród stacji i przystanków osobowych planowanych do dodatkowo do obsługi przez pociągi międzywojewódzkie wskazano: Codziennie: Biała Piska, Braniewo, Młynary, Pisz, Ruciane-Nida Zachód. Sezonowo: Biskupiec Reszelski, Kosewo, Mikołajki, Mrągowo, Okartowo, Orzysz, Sorkwity. Wśród tych stacji i przystanków osobowych nie uwzględniono postojów na stacjach, gdzie w przeszłości tradycyjnie miały miejsca postoje pociągów dalekobieżnych, tj. Wydminy, Stare Juchy oraz Stare Jabłonki.

W tym miejscu pragniemy wskazać, że miejscowości te łączy fakt wykluczenia komunikacyjnego, mała liczba połączeń regionalnych czy ich turystyczny charakter. W Planie Transportowym zakłada się rozszerzenie siatki postojów pociągów dalekobieżnych o miejscowości o podobnych uwarunkowaniach, co Wydminy, Stare Juchy i Stare Jabłonki, jak np. Wielbark, Chorzele, Śniadowo, Czerwony Bór, Szadek, Młynary, Biskupiec, Sorkwity, Kosewo, Orzysz, Mikołajki, Okartowo. Są to miejscowości o statusie zbliżonym do Wydmin czy Starych Juch pod względem mieszkańców lub nawet mniejsze, jak chociażby Okartowo czy Kosewo.

W ocenie Stowarzyszenia, pomijanie przy rozszerzaniu oferty pociągów dalekobieżnych Wydmin, Starych Juch czy Starych Jabłonek może nosić znamiona dyskryminacyjne. Warto więc wskazać na uwarunkowania historyczne. Kolej dalekobieżna na stacjach Wydmin, Stare Juchy i Stare Jabłonki była obecna przez dziesiątki lat. Już dzisiaj w mniejszych i mniej atrakcyjnych miejscowościach, gdzie nawet siatka połączeń regionalnych jest bogatsza niż na Warmii i Mazurach zatrzymują się pociągi pospieszne.

Można wskazać stacje takie jak Niemojki, Sarnaki, Nurzec, Czeremcha czy Osowiec. Niemojki liczą około 900 mieszkańców, Nurzec to około 2 tys. mieszkańców, Czeremcha to 2,6 tys. mieszkańców, a Osowiec to zaledwie 300 mieszkańców. Żadna z tych miejscowości nie posiada nawet praw miejskich.

Tymczasem Wydminy liczą ok. 2,3 tys. mieszkańców, Stare Juchy ok. 1,6 tys. mieszkańców, a Stare Jabłonki ok. 700 mieszkańców.

Stowarzyszenie Aktywne Mazury zwraca przy tym uwagę, że postoje pociągów dalekobieżnych uatrakcyjnią przybywającym na Warmię i Mazury turystom wypoczynek w tych właśnie miejscowościach. Bowiem dla rodzin z małymi dziećmi, jak również dla seniorów, bardzo ważna jest podróż bez przesiadek z punktu A do punktu B. Mając powyższe na uwadze, zwracamy się do Pana Ministra niniejszą petycją o rozpoczęcie procesu legislacyjnego, który doprowadzi do zmian Planu Transportowego we wskazanym przez nas zakresie.

Tekst pochodzi z portalu Transinfo.pl.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts