Mazurska Pętla Rowerowa to ponad 300 km trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jak wskazuje Marcin Kuchciński - wicemarszałek województwa, nic nie stanie na przeszkodzie, aby już w nadciągającym sezonie turystycznym korzystali z Pętli rowerzyści na Mazurach.
Projekt Mazurskiej Pętli Rowerowej zakłada budowę 300 km pętli rowerowej wokół Wielkich Jezior Mazurskich. W jej ramach założono wytyczenie i przygotowanie ścieżek rowerowych (z urozmaiconą nawierzchnią), jednolite oznakowanie, oraz wybudowanie na trasie 18 wystandaryzowanych Miejsc Obsługi Rowerzystów (infrastruktura wypoczynkowa, toalety, wiata, dostęp do prądu) oraz 9 wież widokowych.
- Na dziś wybudowano 90% ścieżek, 60% MOR-ów i wież widokowych (reszta postępowania w toku). Pełne oznakowanie gotowe będzie wiosną 2023 r a zakończenie prac budowlanych i zakończenie całego projektu planowane jest na lato 2023 r. – informuje Marcin Kuchciński - wicemarszałek województwa.
Jeden z internautów napisał do wicemarszałka Kuchcińskiego, że: „jest jednak pewien kłopot...przyjazną formą transportu dla rowerzystów jest kolej. Tabor przewozów regionalnych może zabrać do wagonu kilku rowerzystów i zdarzały się już sytuacje, gdy do pociągu, mimo kupionego biletu, nie można było wsiąść. Warto więc pójść śladem Dolnego Śląska i na sezon do szynobusu dołączać wagon dla rowerów. Tam uruchomiono po latach nieużywania turystyczna linię z Wrocławia do Świdnicy. U nas ten pomysł pięknie sprawdzałby się na trasie Olsztyn - Szczytno-Pisz-Ełk.
- Mam informację, że spółka pracuje nad rozwiązaniem, aby rowerzyści mogli korzystać z połączeń kolejowych w regionie w większych grupach niż dotychczas – poinformował wicemarszałek Kuchciński.
Mazurska Pętla Rowerowa to ponad 300 km trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów: wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz tereny przystosowane do wypoczynku. Dodatkową atrakcją jest dziewięć wież widokowych. Na północy Mazurska Pętla Rowerowa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo.
Trasa Mazurskiej Pętli Rowerowej oparta został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, unikatu na skalę europejską ze względu na jeden z najdłuższych systemów jezior i kanałów.
Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek – Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.
W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty - członkowie Stowarzyszenia WJM 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szacowana wartość inwestycji to 80 mln zł.
Realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej potrwa do końca 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
"oczekiwałbym konkretów: co (jeśli cokolwiek?) jest realizowane na odcinkach, gdzie trasa przebiega drogami gruntowymi (gdzie np. jest spory piach) - a co na szosach, w dodatku ze sporym ruchem. Bo wiecie, takie pisanie dla pisania nie urządza turysty, który ma do zaplanowania i następnie do przejechania kilkadziesiąt (jeśli nie więcej) kilometrów po wrednym piachu..."
Przede wszystkim potrzebne są informację, które odcinki są WYGODNE i BEZPIECZNE, ponieważ część osób, w tym rodziny z dziećmi, chce po prostu jeździć na rowerze po wyseparowanych od ruchu samochodowego drogach tylko dla rowerów, asfaltowych lub inaczej utwardzanych. Dziękuję i pozdrawiam