ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Mazurska Pętla Rowerowa. Jak będzie wyglądała trasa w Piszu?

BieżąceInwestycjeMazury rowerem 29 sierpnia 2020, 6:37Komentarzy: 3
Mazurska Pętla Rowerowa. Jak będzie wyglądała trasa w Piszu?
 fot. mazury24.eu

Marzenia miłośników aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach o jednolitym szlaku rowerowym łączącym miejscowości położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich są coraz bliższe spełnienia.

Następnym krokiem do stworzenia, uważanej za hit turystyczny, 310 kilometrowej „Mazurskiej Pętli Rowerowej” jest podpisana 27 sierpnia umowa na budowę kolejnych wydzielonych ścieżek w gminie Pisz.

Zgodnie z zawartym porozumieniem do 31 października 2021 r. powstanie około 13 kilometrowy odcinek, który będzie przebiegał w okolicach Imionka, Jeglina, Karwiku, Zdor oraz Kwiku. Wartość zadania, w większości sfinansowana ze środków unijnych, to ponad 10,7 mln zł.

W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli, jako członkowie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 – Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski, Burmistrz Rucianego-Nidy Piotr Feliński oraz Paweł Czacharowski – Zastępca Dyrektora Biura Zarządu Stowarzyszenia WJM 2020. Nie zabrakło też wykonawcy inwestycji.

Argumentów świadczących o tym, że „Mazurska Pętla Rowerowa” jest „strzałem w 10-tkę” jest kilka. Bezpieczeństwo, wygoda, łatwy dostęp do obszarów o dużych wartościach przyrodniczych, architektonicznych i turystycznych. Takich bogactw krajobrazowych nie brakuje chociażby na licznie uczęszczanej ścieżce rowerowej, między Piszem, a Wiartlem.

Jak będzie wyglądał kolejny odcinek trasy? Różnie, w zależności od rejonu i możliwości technicznych. W jednym miejscu powstaną wydzielone, asfaltowe ścieżki rowerowe o szerokości 2,5 metra, na niektórych odcinkach zostaną wyrównane drogi gruntowe. Co najważniejsze, ścieżki asfaltowe będą fizycznie oddzielone od jezdni, tak aby z istniejącymi już trasami stworzyć jedną całość.

W rezultacie z obecnej ścieżki biegnącej od strony Wiartla, wykonanej z nawierzchni asfaltowej, odbijemy w drogę gruntową prowadzącą do Wąglika. Stamtąd udamy się do Snopek i Pisza, z którego wybudowaną już kilkanaście lat temu ścieżką rowerową ulokowaną wzdłuż ulic Olsztyńskiej i Warmińskiej dojedziemy do Maldanina. Tam skręcimy na wschód, i po nowo wytyczonym szlaku trafimy do Imionka – na most położony nad jeziorem Roś.

Potem znów skręcimy, tym razem na zachód. To właśnie tam rozpocznie się chyba najciekawszy, bo wiodący wzdłuż Kanału Jeglińskiego, traktów leśnych, pagórków oraz linii  brzegowej Śniardw, etap podróży. Jednymi z jego przystanków będą Karwik, Zdory  i Kwik, skąd będzie można udać się do pobliskich Nowych Gut. 

– Nazywana „Bramą Mazur” Gmina Pisz jest jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju. W związku z tym, musimy pokazywać nasze bogactwa naturalne w jak najbardziej przystępny dla każdego sposób. W dobie zwiększonego zainteresowania turystyką krajową stworzenie jednolitego szlaku rowerowego biegnącego przez nasze tereny jest koniecznością. To także doskonała alternatywa dla żeglarstwa, nastawiona na ideę ekoturystyki – uważa Andrzej Szymborski, Burmistrz Pisza.

W ten ogromny projekt, realizowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 zaangażowało się dwanaście gmin (Pisz, Giżycko, Miasto Giżycko, Miłki, Orzysz, Ruciane-Nida, Mikołajki, Mrągowo, Miasto Mrągowo, Ryn, Węgorzewo, Pozezdrze), trzy powiaty (Piski, Giżycki i Mrągowski), cztery nadleśnictwa (Borki, Giżycko, Maskulińskie, Mrągowo), Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie. 

Całkowita szacowana wartość projektu wynosi około 80  mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości blisko 47 mln zł.
Całość pętli będzie liczyć około 310 km. Jej część biegnąca przez gminę Pisz wyniesie 43 km. Obecnie trwa I część przedsięwzięcia obejmująca budową 293 km ścieżek rowerowych wytyczonych wzdłuż dróg gminnych, powiatowych oraz terenów leśnych. 

W ramach inwestycji utworzone zostaną również miejsca do odpoczynku (m.in. w Kwiku i Wiartlu), punkty widokowe, oznakowanie, tablice informacyjne i cała infrastruktura niezbędna do funkcjonowania szlaku rowerowego. Wspólna będzie też promocja, polegająca na utworzeniu systemu informacji turystycznej, wspólnego wydawnictwa, aplikacji multimedialnej, itp. Projekt wykorzystuje lokalne zasoby przyrodnicze poprzez budowę trasy rowerowej wokół Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, która stanowi unikat na skalę europejską ze względu na jeden z najdłuższych systemów jezior i kanałów tworzących szlak wodny i żeglugowy.

Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek –  Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.

Na podstawie informacji: UM Pisz.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 20
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 4
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew