ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurska wieś obchodzi w tym roku 600-lecie istnienia

BieżąceHistoria17 stycznia 2022, 17:03
Mazurska wieś obchodzi w tym roku 600-lecie istnienia
 fot. Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie.

W tym roku Marcinkowo obchodzi 600-lecie swego istnienia. Wieś została założona w 1422 roku. W jubileuszowych planach Sołectwo Marcinkowo, Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Marcinkowie mają m.in. zorganizowanie stałej plenerowej wystawy fotograficznej "Marcinkowo na starych fotografiach".

Dlatego z tej okazji organizatorzy zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców wsi Marcinkowo, okolic i regionu Mazur, aby przejrzeli swoje domowe archiwa w poszukiwaniu starych fotografii, na których widoczna jest zabudowa wsi, znane miejsca, widoki, mieszkańcy.

Zdjęcia można przesyłać: na maila Koła Gospodyń Wiejskich - marcinkowskiekaliny@op.pl, na maila Mazurskiej Izby Regionalnej - jhellis@wp.pl.

Można także dostarczać do sołtysa wsi.

- Poprzez wystawę chcemy ocalić od zapomnienia historię naszej wsi dla następnych pokoleń – informuje Mazurska Izba Regionalna w Marcinkowie.

Mazurska Izba Regionalna zamieściła również na swojej stronie na facebooku oryginalne, zdobyte niedawno na aukcji internetowej zdjęcie. Przedstawia budynek szkoły z okresu II wojny światowej. Przed szkołą widoczny pomnik z czasów I wojny światowej, poświęcony poległym mieszkańcom Marcinkowa (Mertinsdorf) w latach 1914-1917. Zniszczony pod koniec II wojny światowej, rozebrany w latach 50-tych ubiegłego wieku.

Wieś Marcinkowo leży w środkowej części Pojezierza Mrągowskiego. Rozlokowana jest pośród czterech jezior: Marcinkowskiego, Kociołek, Głębokiego, Czarnego.

Miejscowość lokowali przed 1422 r. Krzyżacy jako wieś czynszową. W początkowym okresie funkcjonowania wsi istniał tu młyn, należący do zakonu. W okresie wojny trzynastoletniej (1454 -1466) wieś została całkowicie wyludniona. Ponowne lokowanie miejscowości nastąpiło w XVI w. Nazwa wsi pochodzi od jednego z lokatorów.

Wojciech Kętrzński uważał, że w pierwszym stuleci istnienia Marcinkowa mieszkali tu zarówno Niemcy, jak i Polacy, a w XVII w. jedynie Polacy. W XVII w. we wsi funkcjonował folwark oraz owczarnia. Ponadto w XVII w. w Marcinkowie istniała straż leśna, która podległa władzy Krutyni.

W XVIII w. powstała szkoła, w której nauczano po polsku. Pierwszym nauczycielem był Andrzej Olszewski.

W XIX w. we wsi utworzono bity trakt, łączący Mrągowo z Olsztynem. W tym samym czasie liczba mieszkańców sukcesywnie rosła. W 1856 r. tern wsi obejmował 1890 mórg.

Na początku XX w. folwark funkcjonujący we wsi należał do dworu w Szestnie. W 1928 r. istniała tutaj placówka pocztowa, a w 1935 r. szkoła czteroklasowa, w której dwóch nauczycieli uczyło 182 dzieci. W 1939 r. na obszarze wiejskim znajdowały się 244 gospodarstwa domowe, z czego 93 gospodarstwa rolnicze. Po II wojnie światowej Marcinkowo do 1954 r. było siedzibą gminy.

Zabytki we wsi:

 • budynek szkoły z XX w.,
 • dwa cmentarze ewangelickie z XIX-XX w.,
 • zabudowania przy głównej drodze z XX w.,
 • krzyż i dwie kapliczki przydrożne.
ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew