W Mazurskim Parku Krajobrazowym występuje ponad 150 gatunków dzikich pszczół. 18 z nich jest objętych ochroną. Jednym z ich głównych zagrożeń jest ubożenie siedlisk w których żyją i poszukują pokarmu. Dzieje się tak m. in. ze względu na zastępowanie przez drzewa iglaste lub żywotniki, małych przydomowych sadów. W ten sposób powstają pustynie pożytków pyłkowych.
- Pomóż nam w ochronie dzikich zapylaczy. Posadź w ogrodzie drzewka owocowe, które wiosną zapewnią im pokarm, a jesienią odwdzięczą się smacznymi owocami – informuje Mazurski Park Krajobrazowy.
W sobotę 21 października 2023 r. po dwa drzewka różnych odmian jabłoni: antonówki zwykłej i koksy pomarańczowej, malinowej oberlandzkiej i szarej renety będą do odbioru (bezpłatnego) dla mieszkańców Parku w Krutyni. Wydawanie sadzonek odbędzie się od godziny 10:00 do 13:00 lub do wyczerpania zapasów.
- Po przyjęciu sadzonek podaj lokalizację ich posadzenia. Pomoże nam to w przygotowaniu mapy rozmieszczenia naszych sadzonek i miejsc przyjaznych pszczołom – informuje zarząd Parku.
Dlaczego po dwa drzewka różnych odmian? Jabłonie są obcopylne, potrzebują więc pyłku innej odmiany dla właściwego zapylenia.
Akcja prowadzona w ramach projektu pn.: „Utrzymanie Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Bocianów w Krutyni wraz z wzbogaceniem bazy pokarmowej dzikich gatunków pszczół”, dofinansowanego ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!