ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurskie jeziora mają…coraz mniej wody. Co się dzieje?

Bieżące3 marca 2023, 6:44Komentarzy: 10
Mazurskie jeziora mają…coraz mniej wody. Co się dzieje?
 fot. mazury24.eu

To nie są żarty. Mazurskim jeziorom ubywa wody, a potwierdzają to badania naukowe. Winnym tego zjawiska jest ocieplający się co roku klimat. To zjawisko nie jest zresztą czymś nowym. Obniżenie lustra wody w mazurskich akwenach notuje się od lat.

Jak informuje Radio Olsztyn, w Krainie Tysiąca Jezior - jezior jest coraz mniej. I nie chodzi o ich liczbę, a powierzchnię, która z roku na rok maleje.

- Spowodowane jest to coraz mniejszym poziomem wód – powiedziała Radiu Olsztyn prof. dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk, szefowa Katedry Gospodarski Wodnej i Klimatologii UWM w Olsztynie. - Obniżenie sięga w niektórych jeziorach metra, a nawet więcej. Jest to zjawisko charakterystyczne dla całego pojezierza. To nie jest tak, że mamy tylko lokalny problem.

Jak dodała profesor Glińska-Lewczuk – niski stan wód potwierdzono także podczas ostatnich badań ponad 100 akwenów znajdujących się w obszarze Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej na południowej Warmii.

- To, co zrobiło na mnie największe wrażenie, to Jezioro Pluszne. Tam odsłonięcie brzegów jest bardzo widoczne. Doskonale obrazują to odsłonięte korzenie olch – dodaje prof. K. Glińska-Lewczuk.

Jako przyczyny takiego stanu rzeczy hydrolodzy wymieniają ocieplenie klimatu. Zwiększenie temperatury o około 2 stopnie jest powodem odparowywania wód i – w konsekwencji – spadku ich poziomu.

Problem nie jest nowy, ponieważ już w 2014 roku o tym zjawisku alarmował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Giżycku.

- O około 40 centymetrów obniżył się poziom wód w mazurskich jeziorach. Powodem są utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i brak dostatecznej ilości opadów, które by uzupełniły stan wód – mówił wówczas Andrzej Żukowski z Zarządu Zlewni RZGW w Giżycku.

Jak wyjaśnił system Wielkich Jezior Mazurskich jest zasilany jedynie przez dwie małe rzeki: Krutynię, która wpada do jeziora Bełdany i Sapinę w zlewni rzeki Węgorapy. Z Wielkich Jezior Mazurskich wypływają natomiast rzeki Pisa, która zasila dalej Narew oraz na północy Węgorapa.

- Wody do systemu dostarczają więc głównie opady. Jeśli jest ich za mało w okresie zimowo - wiosennym to poziom wód latem spada - wyjaśnił Żukowski.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 61

  • 12
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 9
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 4
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 7
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 16
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 9
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 4
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Śniardwy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina