ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurskie jeziora mniej znane. Zobacz je na naszym filmie

Bieżące1 października 2022, 20:46
Mazurskie jeziora mniej znane. Zobacz je na naszym filmie
 fot. mazury24.eu

O Mazurach mówi się, że jest to „Kraina Tysiąca Jezior”. Jednak w rzeczywistości jest ich prawie o trzy razy więcej – dokładnie 2600. Nad niektórymi z tych pięknych akwenów – być może mniej znanymi - odbyliśmy loty, aby pokazać ich piękno „z lotu ptaka”.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zajmuje powierzchnię ok. 54 tys. ha, z tego 18 tys. stanowią wody, a 29 tys. ha pokrywają lasy. Na tym obszarze można doliczyć się około 2 600 jezior, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynika z popularnego określenia tej krainy.  Na Mazurach znajduje się 11 rezerwatów przyrody i 8 parków krajobrazowych.

Największą atrakcją turystyczną Mazur są oczywiście przepiękne jeziora, w tym największe w Polsce Jezioro Śniardwy o powierzchni 113,4 km2. Śniardwy są największe, natomiast Jeziorak jest najdłuższy. Jednak to Kisajno może się pochwalić się największą powierzchnią wysp.

Zobacz mazurskie jeziora w naszym portalu 

Najgłębsze mazurskie akweny to: Babięty Wielkie, Piłakno, Ełckie, Isąg i Tałty. W czołówce jezior o najdłuższej linii brzegowej znajdują się: Jeziorak, Śniardwy, Nidzkie oraz Kisajno. Najpłytsze mazurskie zbiorniki wodne to: Mewa, Kacze, Dłużek, Rominty i Druglinek.   

Śniardwy, zwane „mazurskim morzem” liczą dokładnie 22 km długości, 13,5 km szerokości i mają powierzchnię 113,4 km2. Jednak to dość płytki akwen, o średniej głębokości sięgającej zaledwie 5,8 metra. W najgłębszym miejscu głębokość osiąga 13,4 m. Śniardwy skrywają więc wiele mielizn i leżących tuż pod taflą wody łach kamieni.

Na uwagę zasługuje również Kisajno, które szczyci się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Jest usianym wyspami, malowniczym jeziorem, chętnie uwiecznianym na fotografiach. Na całym jeziorze znajduje się ponad 30 wysp o łącznej powierzchni ponad 200 ha. W południowej części jeziora Kisajno znajduje się archipelag złożony z 15 różnej wielkości wysp, które sprawiają, że Kisajno wydaje się o wiele mniejsze, niż jest w rzeczywistości. 

Do większości wysp nie można jednak przybijać, gdyż znajdują się na nich rezerwaty przyrody, z licznymi gatunkami ptactwa wodnego. Północna część Kisajna ma inny charakter i stanowi popularny szlak żeglugowy łączący Giżycko ze Sztynortem i Węgorzewem.

Niektóre mazurskie jeziora, być może mniej znane i rzadziej uczęszczane, prezentujemy na naszym filmie, do którego obejrzenia zachęcamy.

ReklamaC1 - Ferie Zimowe AZS

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Saildecor

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe