O Mazurach mówi się, że jest to „Kraina Tysiąca Jezior”. Jednak w rzeczywistości jest ich prawie o trzy razy więcej – dokładnie 2600. Nad niektórymi z tych pięknych akwenów – być może mniej znanymi - odbyliśmy loty, aby pokazać ich piękno „z lotu ptaka”.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich zajmuje powierzchnię ok. 54 tys. ha, z tego 18 tys. stanowią wody, a 29 tys. ha pokrywają lasy. Na tym obszarze można doliczyć się około 2 600 jezior, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynika z popularnego określenia tej krainy. Na Mazurach znajduje się 11 rezerwatów przyrody i 8 parków krajobrazowych.
Największą atrakcją turystyczną Mazur są oczywiście przepiękne jeziora, w tym największe w Polsce Jezioro Śniardwy o powierzchni 113,4 km2. Śniardwy są największe, natomiast Jeziorak jest najdłuższy. Jednak to Kisajno może się pochwalić się największą powierzchnią wysp.
Najgłębsze mazurskie akweny to: Babięty Wielkie, Piłakno, Ełckie, Isąg i Tałty. W czołówce jezior o najdłuższej linii brzegowej znajdują się: Jeziorak, Śniardwy, Nidzkie oraz Kisajno. Najpłytsze mazurskie zbiorniki wodne to: Mewa, Kacze, Dłużek, Rominty i Druglinek.
Śniardwy, zwane „mazurskim morzem” liczą dokładnie 22 km długości, 13,5 km szerokości i mają powierzchnię 113,4 km2. Jednak to dość płytki akwen, o średniej głębokości sięgającej zaledwie 5,8 metra. W najgłębszym miejscu głębokość osiąga 13,4 m. Śniardwy skrywają więc wiele mielizn i leżących tuż pod taflą wody łach kamieni.
Na uwagę zasługuje również Kisajno, które szczyci się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Jest usianym wyspami, malowniczym jeziorem, chętnie uwiecznianym na fotografiach. Na całym jeziorze znajduje się ponad 30 wysp o łącznej powierzchni ponad 200 ha. W południowej części jeziora Kisajno znajduje się archipelag złożony z 15 różnej wielkości wysp, które sprawiają, że Kisajno wydaje się o wiele mniejsze, niż jest w rzeczywistości.
Do większości wysp nie można jednak przybijać, gdyż znajdują się na nich rezerwaty przyrody, z licznymi gatunkami ptactwa wodnego. Północna część Kisajna ma inny charakter i stanowi popularny szlak żeglugowy łączący Giżycko ze Sztynortem i Węgorzewem.
Niektóre mazurskie jeziora, być może mniej znane i rzadziej uczęszczane, prezentujemy na naszym filmie, do którego obejrzenia zachęcamy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!