ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurskie jeziora pomału zamarzają. Jednak ratownicy apelują o rozwagę

Bieżące8 grudnia 2023, 9:22
Mazurskie jeziora pomału zamarzają. Jednak ratownicy apelują o rozwagę
Zdjęcie poglądowe. fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Mazurskie jeziora pomału pokrywają się lodem. Jednak służby ratownicze z tego regionu przestrzegają, aby pod żadnym pozorem jeszcze na niego nie wchodzić. Grozi to bowiem tragedia. Pokrywa lodowa nie ma jeszcze odpowiedniej, bezpiecznej grubości.

Wchodzenie na lód na mazurskich jeziorach to obecnie duże zagrożenie


Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega, że niewielkie jeziora na Mazurach zaczyna pokrywać warstwa cienkiego, kruchego lodu. Ratownicy uczulają, by nikt nie próbował wchodzić na ten lód, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne.

- W większych jeziorach woda wciąż jest zbyt ciepła, żeby zamarzać. Przykładowo w Niegocinie na metrze głębokości temperatura wody wynosi 4 stopnie Celsjusza. Na większych jeziorach lód pojawia się w osłoniętych zatoczkach czy portach - informuje MOPR.

Jak wskazują ratownicy, w dwóch ostatnich latach lodu na mazurskich jeziorach prawie nie było, utrzymywał się on zaledwie przez kilka dni.

- Rozumiemy, że wiele osób ma ochotę na wędkarstwo podlodowe, czy chodzenie po zamarzniętym jeziorze, ale to absolutnie jeszcze nie jest ten moment. Prosimy, by zachować zdrowy rozsądek i nie wchodzić na lód – apelują ratownicy.

Łódź ratunkowa MOPR znajduje się na lawecie, jednak ratownicy są przygotowani do wypłynięcia nawet wówczas, jeśli lodu będzie więcej.

- W pogotowiu mamy już poduszkowiec, którym w razie potrzeby przemieszczamy się po lodzie - mówi Radosław Wiśniewski z MOPR.

Przed wchodzeniem na lód na mazurskich jeziorach przestrzega również Mazurska Służba Ratownicza.

W miejscach, gdzie lód jest przykryty śniegiem przyrasta on wolniej, co znacząco zmniejsza jego grubość. Mniejszą grubość lodu spotyka się też w płytszych miejscach, gdzie silniej oddziaływają na niego cieplejsze wody podziemne. Duży wpływ na grubość lodu ma przepływ wody. Na jeziorze Śniardwy występuje prąd o prędkości 30 - 60 m na godzinę wywołany ruchem obrotowym Ziemi a także odpływem wody do jeziora Roś.


Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie?

Cieńszy lód będzie także zawsze pod mostami, ponieważ znajdują się one w przewężeniach, w których występują prądy wodne. Przykładem niebezpiecznego miejsca jest zatoka pomiędzy mostami w Okartowie tzw. Mewka.

Cieńszy lód będzie zawsze w pobliżu występowania źródeł podwodnych. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w północnej części jeziora Śniardwy (szczególnie w okolicach Dziubieli), gdzie licznie występują takie źródła. Również w miejscach porośniętych roślinnością podwodną oraz trzciną, butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wypierają cieplejszą wodę ku górze. Miejsca, gdzie na skutek tych czynników występuje znacznie cieńszy lód, nazywa się oparzeliskami. Podczas zalegania na lodzie śniegu, tak zamaskowane oparzelisko zamienia się w pułapkę.

Nie tylko grubość lodu gwarantuje bezpieczeństwo na mazurskich akwenach

Wytrzymałość lodu jest zależna nie tylko od jego grubości, ale w dużej mierze od jego rodzaju i struktury. Dla wytrzymałości lodu ważne jest występowanie śniegolodu oraz zjawisko szpilkowania.

 Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli, wodą wypływającą ze szczelin w lodzie lub powstającą z roztopionego śniegu. Lód taki ma barwę od jasnoszarej do prawie czarnej i wytrzymałość o połowę niższą od świeżego lodu.

Mazurskie jeziora pomału zamarzają. Jednak ratownicy apelują o rozwagę

 Lód szpilkujący występuje pod koniec zimy. Jego struktura jest poluzowana i tworzą się pionowe, luźno ze sobą związane „szpilki”. Szpilkujący lód jest bardzo niebezpieczny. Gdy się załamie, bardzo trudno się wydostać ze względu na dużą kruchość tafli lodowej. Można go łatwo go rozpoznać, ponieważ jego powierzchnia jest matowa i ma wyraźnie zmienioną strukturę powierzchni.

Dla wytrzymałości lodu niezwykle istotne są warunki meteorologiczne podczas powstawania pokrywy lodowej. Gdy występuje wiatr, tworzy się lód mniej wytrzymały ze względu na większą zawartość pęcherzyków powietrza. Gdy pierwszy lód tworzy się podczas dużych mrozów, to silny wiatr powoduje nierównomierne zamarzanie, wtedy często pojawiają się tzw. studnie wiatrowe. To miejsca, na jeziorze które zamarzają z opóźnieniem a wtedy lód w tych miejscach jest znacznie cieńszy i niebezpieczny.

Mgła oraz opady śniegu podczas zamarzania, mają wpływ na powstawanie lodu o mniejszych kryształach. Taki lód ma również mniejszą wytrzymałość oraz szybciej podlega procesowi szpilkowania.

Na lodzie pokrytym śniegiem należy zwracać uwagę na wszystkie miejsca o innym kolorze lub tam, gdzie są nierówności. Oznacza to, że lód pod śniegiem ma inną strukturę. Szczególnie należy uważać na liczne przeręble, rozmarzliny oraz szczeliny lodowe, które powstają na skutek skoków temperatury oraz silnego wiatru.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz