ReklamaA1 - Stranda Oktoberfest

Mazurskie jeziora zagrożone sinicami. To niebezpieczne dla ludzi

Bieżące18 sierpnia 2022, 13:49Komentarzy: 1
Mazurskie jeziora zagrożone sinicami. To niebezpieczne dla ludzi
 fot. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Mazurskie jeziora zaczynają borykać się z problemem występowaniem sinic. Już nie tylko jezioro Mikołajskie jest miejscem, gdzie je stwierdzono. Mazurscy ratownicy wodni zauważyli je również na akwenach Tałty i Bełdany. Apelują do kąpiących się o rozwagę, kontakt z sinicami może być groźny dla naszego zdrowia.

Atak sinic na jezioro Mikołajskie i decyzja o zamknięciu kąpieliska dla mieszkańców i turystów. To efekt rozprzestrzeniania się tych bakterii w wodach mazurskich jezior.

Jednak nie tylko to jezioro boryka się z problemem występowania sinic. Kolejne dwa akweny są zagrożone atakiem tych bakterii.

- W dniu 17.08 na plaży miejskiej w Mikołajkach zaobserwowano zjawisko rozprzestrzeniania się sinic. Nasi ratownicy niezwłocznie poinformowali o tym Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Mrągowie. Na tę chwilę do odwołania nad kąpieliskiem powiewa czerwona flaga, dlatego bardzo prosimy o stosowanie się do poleceń naszych ratowników. Zjawisko niestety widoczne jest nie tylko na plaży, ale na całym zachodnim brzegu jeziora Mikołajskiego, częściowo jeziora Tałty i jeziora Bełdany. Apelujemy o to, aby wstrzymać się z kąpielą, a w przypadku zetknięcia się z wodą, w której występuje zakwit dokładnie umyć całe ciało – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Kontakt z sinicami może powodować objawy takie jak: rumień skórny, świąd, podrażnienie oczu, a w skrajnych przypadkach po kontakcie z układem pokarmowym wymioty, nudności czy nawet uszkodzenie wątroby.

- Niestety warunki, jakie obecnie panują na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich, czyli brak wiatru, gwałtowny wzrost temperatury wody oraz małe zafalowanie sprzyjają rozprzestrzenianiu się sinic – dodają mazurscy ratownicy.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak - wiosna lato 2022

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - AZS Wilkasy