ReklamaA1 - port 69

Mazurskie opowieści Tadeusza Sakowskiego. Czy Iława to Mazury?

BieżąceHistoria17 czerwca 2023, 7:47Komentarzy: 0
Mazurskie opowieści Tadeusza Sakowskiego. Czy Iława to Mazury?
 fot. Wikipedia

Przed nami sezon 2023 i…plany wielu rozmów z Tadeuszem Sakowskim w cyklu "Mazurskie Opowieści". Podczas rozpoczęcia sezonu w kwietniu w Rynie, udało nam się porozmawiać i ustalić tematykę nagrań. Jednocześnie przed Wami ważny i ciekawy odcinek historii Mazur związany z Iławą i Warmią.

Dowiecie się z tego odcinka "Mazurskich opowieści" m.in., dlaczego Iława i jezioro Jeziorak powinna być traktowana jako Mazury. Więcej nie zdradzamy - zapraszamy do oglądania.

Przy okazji oczywiście polecamy zwiedzenie Iławy podczas pobytu urlopowego na Mazurach. Prezentujemy Wam również garść najważniejszych informacji o tym pięknym, zabytkowym mieście.

Iława została założona w 1305 roku przez komtura krzyżackiego Siegharda von Schwarzburga. Dokument lokacyjny z tego roku zaginął. Zachowały się jedynie jego ponowienia, które były uzupełnieniem dokumentu z początku XIV wieku.

Co warto zobaczyć w Iławie?
 

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego

To najstarsza zachowana budowla w mieście. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany został w latach 1317-1325 w miejscu, gdzie uprzednio znajdowała się kaplica. W roku 1550 zbudowano wieżę, zaś w 1624 roku dobudowano kruchtę. Najpiękniejsze elementy architektoniczne widoczne są gołym okiem: zakończone wimpergami słupki znajdujące się na dachu, nisze, wąskie i długie okna, przypory oraz wieża. Charakterystyczne są również masywne drzwi wejściowe ze ślepym naświetlem dekorowanym rozetą. Warto także choć na chwilę wstąpić do środka budowli i w miarę możliwości, zwiedzić kościelne podziemia, podziwiać zabytkowy ołtarz i organy. Nierozerwalnie z Kościołem związane są mury miejskie, które zostały zbudowane około połowy XIV wieku oraz fosa.

Ratusz Miejski

Współczesny budynek ratusza powstawał w okresie od 1910 do 1912 roku. W części dachu znajdują się 3 facjatki, a zwieńczeniem jest dwustopniowa wieża z tarasem i tarczą zegarową z hełmem. Wewnętrzne części skrzydeł to koszowe arkady. W podcieniach obserwujemy wielkie i szerokie okna zakończone łukiem koszowym. Ratusz jest siedzibą Urzędu Miasta. W jego prawym skrzydle mieści się dziś Informacja Turystyczna. Za ratuszem znajduje się kamień 700-letniej Iławy, ustawiony na pamiątkę lokowania miasta w 1305 roku, fosa miejska oraz neoklasycystyczna hala miejska, w której mieści się dziś kinoteatr.

Plac Iławskich Kolejarzy z zabytkowym Dworcem

Zabytkowy budynek dworca zbudowany został na planie przypominającym prostokąt. Gmach zbudowany z czerwonej cegły, nietynkowany, fragmentami malowany na biało. Główne wejście, wyraźnie wysunięte, ozdobione jest trzema sterczynami, zespołem okien w kształcie gotyckiego ostrołuku, wypełnionych witrażami, na których widnieje herb Iławy oraz dwoma parami drzwi dwuskrzydłowych z półokrągłymi nadświetlami. W hallu głównym pod sufitem znajdują freski przedstawiające herby miast oraz motywy roślinne. Budynek dworca poddano kompleksowej modernizacji. Iława znajduje się na trasie szybkiej kolei, łączącej Kraków i Warszawę z Gdańskiem.

Rzeźby barokowe

Przy ulicy Niepodległości, vis a vis parku miejskiego, znajdują się unikatowe XVIII-wieczne rzeźby barokowe: Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzy, reprezentującej styl rokokowy. Pochodzą one z zespołu pałacowego w Kamieńcu, którego właścicielem był ród von Finckenstein. O pochodzeniu rzeźb informuje ustawiona pomiędzy nimi tablica.

Mały Sopot

Ulice Mazurska i Sienkiewicza w pełni oddają piękno przedwojennego osiedla willowego, które znajdowało się w tym miejscu. Wiele budynków z tamtego okresu przetrwało i do dziś cieszą oko licznie odwiedzających Iławę turystów. W tej części Iławy znajduje się jedno z dwóch funkcjonujących w mieście kąpielisk. Jeszcze kilka lat temu gości przyjmował hotel "Kormoran", usytuowany tuż przy plaży. Obiekt był stylizowany na sopocki "Grand Hotel" i przyczynił się do tego, że całe pobliskie osiedle nazywane było Małym Sopotem. Zresztą i sam piasek przywieziono tu z sopockiej plaży.

Cerkiew Bizantyjsko-Ukraińska

Budynek, w którym mieści się cerkiew, powstał w roku 1899. Początkowo mieściła się w nim miejska gazownia. Według postulatów konserwatorskich budynek zaadaptowany został na funkcje sakralne.

Gród wczesnośredniowieczny na Wielkiej Żuławie

W czasach przedkrzyżackich na wyspie stał gród pruskiego władcy plemiennego. Wzgórze, na którym znajdował się gród, nosi potoczną nazwę Scholtenberg. Nazwa ta mogła wziąć się od szwedzkiego pułkownika Scholtena, który zamieszkiwał najprawdopodobniej przez pewien czas w niewielkim dworku na wyspie, widocznym na planie jeziora Jeziorak z 1620 roku. Okolice tego miejsca stały się tłem nagrywanego w latach siedemdziesiątych XX wieku filmu "Gniazdo" w reżyserii Jana Rybkowskiego. Treść filmu związana jest z pierwszymi latami państwa polskiego.

Pozostałe zabytki w Iławie:

  • Tawerna "Kaper" przy ulicy Sobieskiego.
  • Wille przy ulicy Sienkiewicza.
  • Kamienice przy ulicy Kościuszki i Niepodległości.
  • Wieże ciśnień przy ulicy 1 Maja, Dworcowej i Kolejowej.
  • Budynek Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kościuszki.
  • Kinoteatr "Pasja".
     

Na podstawie informacji UM w Iławie

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 3
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ognisty Ptak Oktoberfest

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Odysseya Yachts