ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazurskie samorządy chcą walczyć z zanieczyszczeniem jezior. Będą rządowe konsultacje

Bieżące26 listopada 2022, 11:24Komentarzy: 3
Mazurskie samorządy chcą walczyć z zanieczyszczeniem jezior. Będą rządowe konsultacje
 fot. Rotary Club Giżycko

Mazurskie samorządy cały czas działają w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych, które zaostrzą przepisy o ochronie czystości wód Wielkich Jezior Mazurskich. Przedstawiciele Węgorzewa będą w tej sprawie obecni podczas prac branżowej komisji sejmowej.

17 grudnia 2021 roku Rada Miejska w Węgorzewie przyjęła uchwałę w sprawie spuszczania nieczystości ciekłych z jachtów do Wielkich Jezior Mazurskich. W ślad za Gminą Węgorzewo poszły inne samorządy takie jak: Gmina Giżycko, Powiat Mrągowski, Gmina Miłki, Gmina Pozezdrze, Gmina Ryn.

Ta inicjatywa mazurskich samorządów spowodowała, że 24 listopada br. przedstawiciele samorządu Węgorzewa otrzymali zaproszenie na posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Sejmie RP w temacie rozpatrzenia informacji na temat działań mających na celu ograniczenie degradacji Wielkich Jezior Mazurskich.

- Węgorzewo na posiedzeniu Komisji Sejmowej reprezentować będzie Radny Rady Miejskiej w Węgorzewie Mateusz Rodziewicz, twórca i inicjator uchwały w sprawie spuszczania nieczystości ciekłych z jachtów do Wielkich Jezior Mazurskich – informuje Urząd Miejski w Węgorzewie.

16 maja br. w Węgorzewie odbyły się konsultacje w sprawie problemu zanieczyszczania Wielkich Jezior Mazurskich poprzez spuszczanie nieczystości ciekłych z jachtów oraz inny jednostek pływających do mazurskich akwenów.

Spotkanie odbyło się w związku z podjętym przez Radę Miejską w Węgorzewie apelem z dnia 17 grudnia 2021 roku w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących problemu zanieczyszczania Wielkich Jezior Mazurskich.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Michał Wypij - poseł (twórca aktów prawnych których dotyczyły konsultacje), Kamil Turowski - prezes Fundacji Aqua, dyrektor Biura Poselskiego, Jerzy Małecki - Poseł, Robert Nowacki- Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Olecku, Agnieszka Kombel-Gawlik - dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia WJM 2020, przedstawiciele Wód Polskich, burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski, Aleksandra Kiełczewska - przewodnicząca Rady Miejskiej w Węgorzewie, Radni Rady Miejskiej w Węgorzewie - Dymitr Pietrasz, Anna Palmowska, Mateusz Rodziewicz, przedstawiciele środowiska żeglarskiego, MOPR oraz przedstawiciel Gminy Pisz.

Przypomnijmy, że 17 lutego 2022 roku Minister Infrastruktury zawiadomił Radę Miejską w Węgorzewie o sposobie załatwienia petycji tj. apelu Rady Miejskiej w Węgorzewie z dnia 30 grudnia 2021 roku w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących problemu zanieczyszczania Wielkich Jezior Mazurskich poprzez spuszczanie nieczystości ciekłych z jachtów oraz inny jednostek pływających do wody.

- Ministerstwo postanowiło o nieuwzględnieniu naszego apelu, uzasadniając to, “że już obecnie obowiązujące przepisy jednoznacznie zabraniają opróżniania zawartości toalet wprost do wody, a osoba, która się tego dopuszcza powinna zostać ukarana” – informuje radny Węgorzewa, Mateusz Rodziewicz. - Przedstawiona przez nas propozycja plombowania zaworów została przez ministerstwo de facto odrzucona, ponieważ “kluczowym jest znalezienie takich rozwiązań, które nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia dla użytkowników statków, właścicieli portów i przystani oraz organów państwowych, a jednocześnie zapewnią oddziaływanie prewencyjne”.

O potrzebie prawnych regulacji w tym zakresie mówi również poseł na Sejm Jerzy Małecki.

- Potrzebujemy regulacji, które pozwolą skutecznie walczyć z dużym problemem, jakim jest zanieczyszczanie mazurskich wód poprzez spuszczanie nieczystości ciekłych z jachtów i innych jednostek pływających. O możliwych rozwiązaniach rozmawialiśmy w Węgorzewie, którego Rada Miejska w grudniu ubiegłego roku apelowała o zaostrzenie przepisów – informuje poseł Jerzy Małecki.

Przypomnijmy, że samorządowcy i członkowie organizacji pozarządowych domagają się zaostrzenia przepisów zabraniających spuszczania nieczystości do wód jezior z jachtów, plombowania zbiorników na nieczystości w łodziach oraz rozbudowy odpowiedniej infrastruktury (pomp do odprowadzania nieczystości z jachtów) w portach.

Już w ubiegłym roku poseł Michał Wypij z Porozumienia proponował plomby w toaletach i kontrolę powstających na jednostkach pływających nieczystości. Zmiany mają zahamować proceder nielegalnego zrzutu ścieków do jezior.

- W mazurskich portach jest za mało pomp do odsysania z łodzi nieczystości, a ścieki trafiają do jezior. Potrzebne są rozwiązania systemowe - mówił w giżyckim porcie poseł Porozumienia Michał Wypij.

Polityk zapowiada nowelizację prawa wodnego. Specjalne rozporządzenie nałożyłoby na właścicieli łodzi obowiązek kontroli produkowanych na wodzie nieczystości. Właściciel miałyby wyposażyć łódź w plomby i zawory, uniemożliwiające niekontrolowany zrzut ścieków za burtę.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka