ReklamaA1 Stranda Wiosna

Mazury Garbate – niezwykła kraina, którą warto zwiedzić

Bieżące4 kwietnia 2023, 14:40
Mazury Garbate – niezwykła kraina, którą warto zwiedzić
 fot. mazury24.eu

Nie tylko tereny wokół Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich warte są odwiedzin i zwiedzania. Koniecznie również zapuście się do pobliskiej krainy zwanej Mazurami Garbatymi. Na pewno jest tu co zwiedzać i spędzać wolny czas. Nie będziecie rozczarowani.

Mazury Garbate splatają w sobie nie tylko rozmaite formy przyrodnicze, ale także burzliwe dzieje różnych kultur oraz narodów. To zakątek idealny dla osób poszukujących odpoczynku od szybkiego życia.

Mazury Garbate to określenie ciekawego obszaru zawierającego w sobie dwie puszcze: Borecką i Romincką oraz Szeskie Wzgórza (największa Szeska Góra 309 m n.p.m.). To obszar rozciągający się ponad granice administracyjne Polski - część znajduje się w dawnej prowincji Prusy Wschodnie III Rzeszy, obecnie po stronie Obwodu Kaliningradzkiego.

Głównymi miastami Mazur Garbatych są Olecko i Gołdap, inne miejscowości tego regionu to: Stare Juchy (niekiedy nieklasyfikowane do Mazur Garbatych), Banie Mazurskie, Dubeninki, Kowale Oleckie, Świętajno i Wieliczki.

Puszcza Romincka przez stulecia była rewirem łowieckim. Po II wojnie światowej podzielono ją pomiędzy Polskę i Rosję. Z czasów polowań cesarza niemieckiego Wilhelma II pozostało tu kilkanaście kamieni (w polskiej części puszczy 8) upamiętniających jego polowania. W czasie wojny były to ulubione tereny łowieckie Hermana Goeringa. Warto dodać, że w czasie działań wojennych była główną kwaterą niemieckiego Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych.

W puszczy znajduje się 6 rezerwatów. Można ją zwiedzać na różne sposoby: pieszo, rowerem, po ścieżkach przyrodniczych; wszystkie szlaki są oznaczone, o zróżnicowanej długości – każdy może wybrać coś dla siebie. Przygodę z puszcza można rozpocząć w Gołdapi zmierzając popularnym Szlakiem Rominckiego Jelenia lub Szlakiem Połamanych Semaforów. Puszcza ukrywa bowiem dawną linię kolejową Gołdap – Żytkiejmy.

A jej najbardziej rozpoznawalnym elementem są mosty w Stańczykach, wyróżnione w 2020 roku Złotą Pinezką Google Maps (nagroda użytkowników aplikacji za najciekawszą atrakcję turystyczną województwa).

Puszcza Borecka jest zwartym kompleksem leśnym o powierzchni około 20 tys. ha. Gatunkiem charakterystycznym jest tu świerk, zmieszany z dębem, brzozą, olszą, lipą, grabem, klonem, wiązem, jesionem oraz sztucznie wprowadzonym bukiem i modrzewiem. Większość drzewostanów w Puszczy ma charakter naturalny, część z nich osiągnęła wiek powyżej 150 lat. Puszcza posiada duże walory krajobrazowe, a rzeźba terenu jest mocno zróżnicowana.

Obniżenia zajęte są przez olsy, łęgi lub przez otwarte mokradła. Piękno Puszczy Boreckiej najlepiej poznamy wędrując lub jeżdżąc na rowerze po specjalnie oznakowanych trasach. W niej też spotkamy króla puszczy - żubra, którego można zobaczyć w zagrodzie obok leśniczówki Wolisko.

W Puszczy Boreckiej żyje druga pod względem liczebności wolnościowa populacja żubra w Polsce. Obecnie można je spotkać w Puszczy Białowieskiej, w Bieszczadach, Lasach Pilskich i Puszczy Knyszyńskiej. W puszczy spotkać także możemy inne gatunki zwierząt. Gospodarzami miejsca są jelenie, łosie, rysie, wilki czy lisy. 

Co prawda wiele miejscowości zostało w czasie wojen całkowicie zniszczonych, jednak na obszarze Mazur Garbatych nadal możemy znaleźć wiele ciekawostek architektonicznych. Na obrzeżach Puszczy Rominckiej znajduje się najbardziej spektakularny zabytek architektoniczny tego regionu, czyli mosty w Stańczykach.

W kierunku Gołdapi podobne mosty odnaleźć można w miejscowości Kiepojcie (nazwane lokalnie jako „Małe Stańczyki”) oraz najbardziej okryte lasem mosty w Botkunach nad rzeką Jarką.

Niecodziennym zabytkiem Mazur Garbatych jest piramida znajdująca się w miejscowości Rapa w powiecie gołdapskim. Grobowiec rodziny von Fahrenheid ma wysokość 16 m, jego podstawa ma kształt kwadratu o boku 10m.

Mazury Garbate można również zwiedzać szlakiem folwarków o architekturze charakterystycznej dla ówczesnych Prus. Godnym uwagi jest chociażby zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Siejniku (dzielnicy na obrzeżach Olecka), czy spalony lata temu zabytek architektury wzniesiony w pierwszej ćwierci XX wieku, pałac w Mieduniszkach Wielkich (blisko Piramidy w Rapie).

Wartym wspomnienia jest nietypowy zabytek znajdujący się w Olecku. Molo ze skocznią zbudowano nad jeziorem Oleckim Wielkim około 1930 roku. Jest częścią centrum sportowo-rekreacyjno-kulturalnego w Olecku obejmującego kompleks obiektów wpisanych do rejestru zabytków, położonych w parku. Obecnie molo oraz skocznię przywrócono do dawnej świetności.

Co roku - 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada nie lada okazja fanom prawdziwego sękacza. To właśnie 15 sierpnia na pograniczu Mazur Garbatych i Suwalszczyzny, w miejscowości Żytkiejmy odbywa się Święto Sękacza. W czasie festiwalu możemy odwiedzić stoiska z regionalnymi produktami, czy obejrzeć ludowe występy.

Atrakcją wydarzenia jest wspólne pieczenie sękacza. W 2019 roku z okazji 10. rocznicy wydarzenia upieczono sękacza giganta. Miał on 5 metrów długości i szacunkową wagę 85-90 kilogramów.

Wiele atrakcji, swojskie jadło, rycerze i płonący gród – w ten sposób gmina Stare Juchy w powiecie ełckim zachęca do odwiedzin. W czasie Pikniku Jaćwieskiego odbywającego się w wakacje na gości czekają: pokaz gotowania na olbrzymiej patelni, warsztaty pieczenia chleba pokazy pląsów średniowiecznych, nauka tańca średniowiecznego dla publiczności, pokazy walk rycerskich, czy wioska rzemieślników.

Na podstawie informacji Uzdrowisko Gołdap.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 47

  • 38
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Szata Pirata

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina