ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Mazury na weekend – coś dla miłośników militariów i westernu

22 listopada 2019, 10:16
Mazury na weekend – coś dla miłośników militariów i westernu
W muzeum można nie tylko czołgi obejrzeć ale również nimi pojeździć. fot. mazury24.eu

Jesienna pogoda nie sprzyja już żeglowaniu czy dłuższemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zorganizować weekendowego wypadku na Mazury właśnie jesienią i zimą. Pokażemy tu warte odwiedzin miejsca w regionie mazurskim. Coś w sam raz na weekend na Mazurach.

Tym razem coś nie tylko dla miłośników militariów, jak zawarliśmy w tytule, ale również okazja do przeżycia niesamowitej przygody w czołgu oraz na…Dzikim Zachodzie.

Muzeum pełne jeżdżących czołgów

Zachęcamy do odwiedzin, w wolny weekend, Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie.

Tylko w tym jednym miejscu zobaczymy ponad 70 eksponatów ciężkiej broni pancernej – głównie pojazdów wojskowych z czasów Układu Warszawskiego. W tym taki unikat jak czołg z drugiej wojny światowej – T-34. Jeśli chcesz poczuć się jak bohater „Czterech Pancernych” – nie ma problemu. Możesz do czołgu wejść, a nawet nim pojechać po poligonie. Tak, to jest tu możliwe. Marzyłeś o byciu czołgistą? Twoje dziecko chciałoby przejechać się tym pancernym kolosem? Czeka na Was niesamowita przygoda.

Jesteś ciekawy jak wygląda Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie?

Co ważne, wszystkie pojazdy bojowe, oczywiście sprawne – gotowe do użycia - są eksponowane w zadaszonych halach – można je oglądać bez względu na pogodę. Zobaczymy tu nie tylko czołgi z różnych lat ale również wozy opancerzone piechoty, transportery, mobile wyrzutnie rakiet, ciężarówki wojskowe, armaty różnego kalibru, wozy milicyjne i policyjne, wozy straży pożarnej czy również „wojskowego malucha” – fiata 126 p.

Wszystkie eksponaty, które są na bieżąco uzupełniane można zobaczyć tu:

http://muzeum.mragowo.pl/eksponaty/

Można tu również kupić różne pamiątki czy zorganizować imprezę. Zwiedzanie jest płatne. Muzeum znajduje się przy ulicy Przemysłowej 11C (wylot z Mrągowa na Szczczytno drogą nr 600), za stacją paliw HUZAR.

GODZINY OTWARCIA

 • Poniedziałek - piątek: 8.00-16.00
 • Sobota: 8.00-14.00

Pozostałe terminy po uzgodnieniu telefonicznym

CENY

 • bilet normalny: 10 zł
 • bilet ulgowy: 7 zł (dzieci do 13 lat, grupy)
 • bilet grupowy z przejażdżką transporterem opancerzonym: 20 zł / osoba - grupa minimum 20 osób.

Mrągowo – co warto zobaczyć?

Jeśli już jesteśmy w okolicach Mrągowa, warto zajrzeć do tego pięknego mazurskiego miasteczka, a nawet zostać tu na weekendową noc. Ta miejscowość to nie tylko świetna baza noclegowa i wypadowa na wojaże po okolica ale również samo Mrągowo oferuje ciekawe zabytki.

Można tu zobaczyć:

 • Ratusz – znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.
 • Strażnica Bośniacka – znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.
 • Wieża Bismarcka – jest zlokalizowana w parku im. W. Sikorskiego na Wzgórzu Jaenike. Na wieżę nie można niestety wejść.
 • Stara Chata – obecnie restauracja. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.
 • Zabytkowe kamienice – centrum Mrągowa składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.
 • Apteka „Pod Orłem” – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w mieście z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w Mrągowie apteka, i istnieje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.
 • Cerkiew prawosławna – budynek zbudowany w 1895 roku jako bożnica żydowska, która podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku odnowiono wnętrze budynku.

Wyprawa na Dziki Zachód na Mazurach

Będąc w Mrągowie nie sposób nie przenieść się w klimat Dzikiego Zachodu w Ameryce Północnej. Tak, to jest możliwe właśnie na Mazurach w okolicach tego mazurskiego miasteczka.

Miasteczko westernowe znajduje się na przedmieściach Mrągowa, niedaleko rzeki Dajny. Aby dojechać do Mrongoville należy kierować się na Giżycko i z lewej strony drogi szukać drogowskazu umieszczonego niedaleko parkingu.

Na ponad 10 ha znajdziemy prawdziwe miasto Ameryki z XIX wieku: budynek miejskiego ratusza, posterunek szeryfa i więzienie, saloon i bar meksykański, dworzec i torowisko z lokomotywą, domki traperów, stajnia, strzelnica i parking na ponad 200 samochodów.

W samym miasteczko możemy wcielić się w prawdziwych kowbojów i poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Funkcjonuje tu wypożyczalnia strojów z tamtej epoki.

Co więcej, to właśnie tu możemy zanocować – jeśli mamy na to ochotę. Można wynająć domki wieloosobowe i apartamenty i w tym westernowym klimacie spędzić kilka dni. Zjeść i pobawić się w tawernie „Pod Pijaną Zgrają” zlokalizowanej na terenie miasteczka. Sam mazurski „Dziki Zachód” możemy zwiedzać razem z animatorem i przewodnikiem. Organizowane są tu pokazy tańca country, a nawet można się tego tańca nauczyć. Funkcjonuje również mini zoo, gdzie można karmić zwierzęta. Na spragnionych większych wrażeń czeka również park linowy.

Rancho Farmera oferuje naukę jazdy konnej, przejażdżkę bryczką i konkursy farmerskie. Będąc w miasteczku warto odwiedzić biura szeryfa z aresztem, zobaczyć zabytkową lokomotywę, cmentarz – miejsce spoczynku najgroźniejszych bandytów Dzikiego Zachodu. Można również wstąpić do sklepiku z pamiątkami, gdzie….otrzymasz swój własny list gończy. W Saloonie i Mexico Barze można posmakować dań typowych dla kuchni Dzikiego Zachodu i oczywiście kowbojskich trunków.

Dla najmłodszych na terenie Mrongoville znajduje się duży plac zabaw, z dmuchańcem i huśtawkami oraz gry zręcznościowe.

Co ciekawe, obok tego miejsca działa również wioska indiańska z naturalnej wielkości namiotami – tipi.

Jesteście ciekawi jak wygląda Mrongoville?

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew