Mazury są piękne o każdej porze roku i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zwłaszcza, że wiosna już zaczyna być widoczna na Mazurach, mimo chwilowego załamania pogody. Przed nami święta Wielkanocne oraz nadchodząca majówka. Gdzie warto zatrzymać się na Mazurach podczas weekendowego wypadu?
Tym razem zachęcamy Was do odwiedzin miejscowości Wilkasy. Warto wiedzieć, że to jedna z najstarszych mazurskich wsi. Założona została jeszcze przed 1493 rokiem. Wówczas komtur z Pokarmina odnowił dawny przywilej dla mieszkańców Wilkas. W 1625 roku według ksiąg rachunkowych powiatu giżyckiego w Wilkasach mieszkali sami Polacy.
Znajdował się tu również majątek rodziny Wierzbickich, wywodzących się z polskiej szlachty. Wówczas była to już duża wieś. W 1939 r. obszar ten zamieszkiwało 1167 osób. Wilkasy posiadały również szkołę, w której uczyli trzej nauczyciele. Do wsi należał także majątek Strzelce z gorzelnią.
Sama wieś leży na obrzeżach Giżycka, przy trasie prowadzącej do Olsztyna lub Mikołajek. Miejscowość otaczają jeziora: Niegocin, Tajty, Wilkasy Male i Wilkasy Duże (dwa ostatnie nie leżą na Szlaku Wielkich Jezior).
We wsi działają dwie znane na Mazurach tawerny – „DeZeTa” i „Rozbitek”. Nie można tam się nudzić, a w sezonie letnim możemy liczyć na wieczorne koncerty szantowe oraz zabawę do białego rana.
Miłośnicy zwiedzania i historii mogą udać się na Wzgórze św. Brunona, gdzie od ponad 100 lat stoi krzyż. Ma on upamiętniać rzekome miejsce śmierci św. Brunona z Kwerfurtu.
Amatorzy wypraw rowerowych mogą za to ruszyć Niegocińską Trasą Rowerową. Jej przebieg to: Giżycko-Bystry-Ruda-Rydzewo-Bogaczewo-Strzelce-Wilkasy-Giżycko.
Piechurzy natomiast spokojnie pokonają trasę: Wilkasy – Niegocin – wzgórze św. Brunona – Giżycko, dworzec PKP. Ten szlak pieszy umożliwia dojście z ośrodków wypoczynkowych w Wilkasach, nad brzegiem jeziora Niegocin, do Giżycka. W Wilkasach brzegiem jeziora kierujemy się w stronę miejscowości Niegocin. Dalej mijamy wzgórze św. Brunona z krzyżem wykonanym z żelaza, ustawionym na pamiątkę 900. rocznicy misji w domniemanym miejscu męczeńskiej śmierci św. Brunona. Ze wzgórza widoczne jezioro Niegocin oraz Twierdza Boyen.
Jeśli zaś czujecie jeszcze niedosyt atrakcji, warto również odwiedzić Papugarnię w Wilkasach. To miejsce, gdzie możemy zobaczyć 50 papug z 20 różnych gatunków. Na terenie funkcjonuje również mini zoo z małymi kurczaczkami, królikami i kaczkami. Spotkać można także dzikie gęsi.
Niektóre zwierzątka można pogłaskać i karmić (tylko odpowiednim pokarmem, który można zakupić). Szczególną frajdę powinny mieć dzieci. Zwierzęta są oswojone z ludźmi, więc nietypowe sesje zdjęciowe na pamiątkę są codziennością.
Papugi, mimo licznego stada mają oczywiście swoje imiona. Możemy poznać m.in. następujące gatunki tych pięknych ptaków: loryski tęczowe, rozelia białolica, kakadu różowe, amazonka niebieskoczelna i pąsowa, modrolotka.
Ponadto w Wilkasach warto również zaplanować sobie wyprawę do funkcjonującego tam parku wodnego, który zapewni rozrywkę całym rodzinom szczególnie w te dni, kiedy pogoda na Mazurach niekoniecznie sprzyja aktywnemu wypoczynkowy na łonie przyrody.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!