ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazury z dziećmi. Zobacz, gdzie można ciekawie spędzić czas – cz. I

Bieżące31 maja 2021, 22:12Komentarzy: 2
Rodzinny wypoczynek nad mazurskimi jeziorami
Rodzinny wypoczynek nad mazurskimi jeziorami fot. Mazury24.eu

Mazury to wspaniałe miejsce na wypoczynek i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Jednakże nawet najwspanialsze dla nas atrakcje – żeglowanie, ognisko, szanty w tawernie, kąpiel w wodach jeziora mogą nasze dzieci w końcu znudzić. Warto więc znać te miejsca, gdzie nasi najmłodsi podróżnicy szybko odzyskają entuzjazm do zwiedzania Mazur. Ponieważ takich lokalizacji w tym regionie jest niezwykle dużo, naszą „wyprawę z dziećmi po Mazurach” podzieliliśmy na kilka części.

Podróżując z dziećmi po Mazurach warto mieć na uwadze fakt, że to co nam, dorosłym wydaje się niezwykle atrakcyjną formą wypoczynku najmłodszych podróżników może po prostu nudzić. Urlop należy więc zaplanować tak aby wszyscy byli zadowoleni. Jak wiadomo dzieciaki potrzebują nieco innych atrakcji niż rejs żaglówką, kąpiel w jeziorze, czy wieczorne śpiewy przy ognisku.

Na szczęście na Mazurach pełno jest miejsc, gdzie nie tylko dzieci naprawdę atrakcyjnie spędzą wolny czas.

Mazurskie, westernowe miasteczko Mrongoville

Nic tak nie ucieszy dzieci jak możliwość odwiedzenia miejsca, gdzie na własne oczy zobaczą kowbojów z XIX-wiecznego miasteczka rodem z Dzikiego Zachodu.

Westernowe miasteczko zostało oddane do użytku w 2008 r. Mrongoville jest niemal dokładnie odwzorowaną osadą z czasów XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu. Co ciekawe, obok tego miejsca działa również wioska indiańska z naturalnej wielkości namiotami – tipi. Miasteczko znajduje się na przedmieściach, niedaleko rzeki Dajny. Aby dojechać do Mrongoville należy kierować się na Giżycko i z lewej strony drogi szukać drogowskazu umieszczonego niedaleko parkingu.

Na ponad 10 ha znajdują się m.in.: budynek miejskiego ratusza, posterunek szeryfa i więzienie, saloon i bar meksykański, dworzec i torowisko z lokomotywą, domki traperów, stajnia, strzelnica i parking na ponad 200 samochodów. Możemy wcielić się w prawdziwych kowbojów i poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Funkcjonuje tu wypożyczalnia strojów z tamtej epoki.

Na terenie Mrongoville można wynająć również domki wieloosobowe i apartamenty, a więc w tym westernowym klimacie spędzić kilka dni. Zjeść i pobawić się w tawernie „Pod Pijaną Zgrają”. Miasteczko możemy zwiedzać razem z animatorem i przewodnikiem. Organizowane są tu pokazy tańca country, a nawet można się tego tańca nauczyć. Funkcjonuje tu również mini zoo, gdzie można karmić zwierzęta. Na spragnionych większych wrażeń czeka również park linowy.

Park Miniatur Mazurolandia

Niezwykle atrakcyjne miejsce rozrywki i edukacji dla całych rodzin. Będąc na Mazurach koniecznie trzeba je odwiedzić. Obiekt znajduje się obok Kętrzyna, w miejscowości Parcz. Powstał tu park rozrywki, który prezentuje historię Warmii i Mazur – od okresu średniowiecza do II wojny światowej. Świetne miejsce do zabawy, edukacji i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Mazurolandia to tak naprawdę kilka parków tematycznych. Każdy z nich koniecznie trzeba odwiedzić. Park Miniatur Warmii i Mazur – tu zobaczymy najważniejsze obiekty zabytkowe tego regionu Polski w odpowiednio mniejszej skali.

Mamy tu więc Twierdzę Boyen, Bazylikę w Świętej Lipce oraz pałace, zamki rozlokowane w całym regionie. Zobaczymy również wszystkie charakterystyczne obiekty dla Warmii i Mazur. Wszystkie makiety wykonane w skali 1:25.

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Trasa tej niezwykłej kolejki prowadzi przez malownicze mazurskie tereny między jeziorami Selment Wielki i Regielskim. Zależnie od pogody do składu dołączane są wagony odkryte lub zamknięte.

Ełcka Kolei Wąskotorowa powstała w latach 1912-18. Jest jedyną w woj. warmińsko-mazurskim i jedną z kilku czynnych wąskotorówek w kraju. W poprzednich sezonach kolejka przewoziła nawet ponad 20 tys. turystów.

Z pewnością przejażdżka taką "ciuchcią" będzie niezapomnianym wydarzeniem i przygodą dla najmłodszych podróżników po Mazurach.

Gierłoż – Wilczy Szaniec

Niezwykła gratka dla wszystkich młodych miłośników historii i odkrywców. Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec.

Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.

Koniki Polskie

Prawdopodobnie konie te to potomkowie legendarnych i wymarłych już Tarpanów, które niegdyś zamieszkiwały Puszczę Białowieską. Obecnie wolno żyjące koniki można spotkać w Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie. Obiekt jest otwarty do zwiedzania.

W Popielnie funkcjonuje w sezonie letnim rozwinięta baza turystyczna i noclegowa, plaża, sklepy ogólno-spożywcze, a także firmy czarterowe. Port jachtowy w Popielnie zarządzany jest przez Dom Pracy Twórczej PAN w Wierzbie.

Osada Kulturowa w Kadzidłowie

Mazurski wehikuł czasu. Bardzo nietypowe miejsce w pobliżu Rucianego-Nida, które warto odwiedzić właśnie po to, by poczuć dawny klimat Mazur. Krainy już dziś pogrzebanej pod popiołami II wojny światowej.

Osada Kulturowa w Kadzidłowie to praktycznie odtworzona wioska mazurska z XIX wieku, z własną oberżą. Do każdej chaty można wejść. Osada wpisana jest na listę zabytków.

Port Tajty – port przyjazny dzieciom

Jeżeli żeglujecie z dziećmi po mazurskich jeziorach i zastanawiacie się do którego portu przybić, aby najmłodsi żeglarze nie „umarli z nudy”, polecamy Port Tajty.

Port zlokalizowany jest w lesie pomiędzy jeziorem Niegocin i Kisajno oraz pomiędzy kanałami Niegocińskim i Piękna Góra, w dogodnym położeniu nad osłoniętym od wiatru Jeziorze Tajty. Niedaleko znajduje się Giżycko i miejscowość Wilkasy. Jest to idealne miejsce dla żeglarzy, którzy przybijają tu z dziećmi. Nikt nie będzie się nudził.

Port Tajty znajduje się po lewej (południowej) stronie, po wypłynięciu z Kanału Niegocińskiego (zwanego Starym Kanałem lub Kanałem Wilkaskim) w kierunku Pięknej Góry i jez. Kisajno. W porcie znajduje się przystań na ponad 100 miejsc cumowniczych.

Port Klub Mila

Kolejnym portem nad mazurskimi jeziorami, który możemy z czystym sumieniem polecić dla żeglarzy z dziećmi, jest Port Klub Mila.

Tym portem powinni koniecznie zainteresować się żeglarze, którzy w rejs biorą dzieci. Jest tu mnóstwo atrakcji dla najmłodszych: na wodzie - dmuchany tor przeszkód, na lądzie małpi gaj, basen z łódeczkami, dmuchana zjeżdżalnia. Jest również basen.

Zaplecze rekreacyjne obiektu obejmuje plażę z wydzielonym kąpieliskiem, odkryty basen oraz nowoczesną eko-przystań z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Ponadto dostępne są trzy piaszczyste boiska, na których można zagrać w siatkówkę lub badmintona, a także wyznaczone miejsce na ognisko. Dla najmłodszych przygotowano trzy place i dwa pokoje zabaw.

Funkcjonują tu dwie restauracje oraz punkty gastronomiczne z lodami i goframi.

Port Ognisty Ptak

Niezwykłe atrakcyjnie dla turystów z dziećmi prezentuje się oferta Portu Ognisty Ptak.

Port znajduje się nad jeziorem Święcajty, położony przy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wysoki standard, niezbędna infrastruktura oraz jakość świadczonych usług sprawiają, że jest chętnie odwiedzany przez wytrawnych żeglarzy, motorowodniaków, a także amatorów sportów wodnych. Port określany jest mianem ostatniego cywilizowanego miejsca na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Znajduje się przy hotelu Ognisty Ptak, ale jest dostępny dla wszystkich.

Wodniacy podkreślają, że jest tu czysto, przyjemnie, z miejscami rozrywki dla dzieci i dorosłych, restauracja serwuje pyszne jedzenie. Można skorzystać z basenu hotelowego, jeśli akurat trafimy na kiepską pogodę. Przy sprzyjającej aurze na gości czeka piaszczysta plaża z leżakami.

Wkrótce kolejne nasze propozycje spędzania wolnego czasu z dziećmi na Mazurach. Czekamy również na Wasze głosy i propozycje w tej sprawie.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts