ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Mazury z góry. Zaglądamy do zimowego Rynu

Bieżące2 marca 2023, 7:03
Mazury z góry. Zaglądamy do zimowego Rynu
 fot. mazury24.eu

Zima raz wraca na Mazury, a raz ustępuje miejsca praktycznie wiosennym klimatom. Nie przeszkadza nam to jednak w pokazywaniu różnych miejsca na Mazurach również o tej porze roku. W naszym cyklu „Mazury z góry” zaglądamy, dzięki dronom do mazurskiego Rynu i najbliższych okolic miasta.

Mazury z góry tym razem pokazują nam Ryn w ujęciu „z lotu ptaka”. Ryn i jego uroki zna wielu z nas, którzy docierają do tego pięknego mazurskiego miasta. Jednak niewiele osób do tej pory widziało tą miejscowość z góry, z lotu ptaka.

Ujęcia realizowaliśmy jeszcze w lutym br. i akurat trafiliśmy na śnieżne krajobrazy. Popatrzcie więc jak wygląda Ryn na Mazurach „z góry” i przy okazji również przypominamy trochę ciekawostek o tym pięknym mieście.

Trochę historii Rynu

Ryn to urokliwe miasteczko położone na Mazurach. Co ciekawe, występują tu ślady działalności ludzi już z okresu neolitu (4500 – 1700 lat p.n.e). Czego efektem jest wiele pozostałości pradawnych grodzisk. Miejsce było też siedzibą pruskiego plemienia Galindów. Późniejszy Ryn kilkukrotnie balansował na granicy zagłady poprzez działania wojenne i epidemie groźnych chorób.

Już w I w n.e., dzięki Tacytowi, ówcześni wiedzieli, że te tereny zamieszkiwali Prusowie z plemienia Galindów. Również Klaudiusz Ptolemeusz wspominał o plemionach pruskich zamieszkujących teren dzisiejszej Gminy Ryn. To dowód na ożywione kontakty tych ludów z Rzymem.

Zagłada tego pruskiego plemienia przychodzi kilkanaście wieków później ze strony Zakonu Krzyżackiego i praktycznie w XIII wieku kultura i wierzenia Galindów przestają istnieć, a okolica zmienia się w pustkowie.

Ponowne zasiedlenie okolic Rynu na Mazurach

Około 1337 r. na terenie dzisiejszego miasta Ryn rozpoczyna się budowa zamku krzyżackiego. Nazwa Ryn ma podobno korzenie w niemieckiej rzece Ren, ten teren przypominał Krzyżakom właśnie ich rodzinne strony. Pod koniec XIV w. zamek Ryn stał się siedzibą Komturii i jego znaczenie wyraźnie wzrosło.

Mimo wielu starć zbrojnych, wraz z zamkiem rozwijała się również osada (podzamcze), która dała początek obecnemu miastu. W XVI w. Ryn stal się centrum administracyjno - osiedleńczym.


Tatarzy i dżuma nawiedzają Ryn

W połowie XVII wieku na miasto spada katastrofa. Najazd Tatarów grzebie nadzieje na rozwój Rynu. Napastnicy część mieszkańców wzięli w jasyr, resztę wycięli w pień, pustosząc i paląc osadę. To jednak nie konie nieszczęść jakie w tym wieku dotknęły to mazurskie miasto.

Pół wieku po tatarskim najeździe, na podnoszące się ze zgliszcz miasto wkracza epidemia dżumy. Choroba dokonała tak wielkich spustoszeń, że niektóre wsie wyludniły się niemal całkowicie. Pozostali przy życiu mieszkańcy opuszczali swoje domostwa chroniąc się w pobliskich lasach. Przyszłość Rynu wyglądała niepewnie.

Pruski impuls rozwojowy miast na Mazurach

Mimo wielu nieszczęść jakie spadły na to miejsce, ludzie jednak ponownie je zasiedlali. Impulsem rozwojowym dla Rynu było otrzymanie praw miejskich. Nadał je król Prus Fryderyk I 21 lipca 1723 roku. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać. Wybrukowano ulice, ustawiono urządzenia przeciwpożarowe i wagę publiczną. Przybywającym tu osadnikom oferowano wiele przywilejów.

Do końca XVIII w. Ryn był miastem czysto polskim. W XIX w. zaczęto prowadzić systematyczną i stanowczą akcję germanizacyjną. Sprowadzano nowych osadników z Niemiec, ograniczając lub nawet zakazując osiedlania Polakom. W połowie XIX w. stosunek ludności polskiej do niemieckiej wynosił 2 do 1. Podczas ogłoszonego w 1920 r. plebiscytu za Polską nie padł już ani jeden głos.

W roku 1923 przewodnik po Mazurach notuje: "Ryn, miasteczko zniemczone o 2200 mieszkańcach zwane też po polsku Ryno (...) Prócz połączenia kolejowego do Rastemborka ma Ryn jeszcze połączenie omnibusem pocztowym do Sterławek, a w lecie parowcami do Lecu, Mikołajek i Rucian (...) Prócz zamku zabytków nie ma - odznacza się natomiast malowniczym położeniem na wzgórzu między dwoma jeziorami..."


Wojna i ewakuacja ludności Rynu

21 na 22 stycznia 1945 r. zarządzono ewakuacje ludności. Wojska radzieckie wkroczyły do Rynu 27 stycznia. W domach z miejscowych zostali tylko starcy. Niektóre budynki spłonęły. Wyglądem swym straszyły mury kościoła. Do miasta powróciła część zasiedziałych tu Mazurów. Przybyli też ze swoimi rodzinami robotnicy przymusowi i byli więźniowie zamkowych cel, których hitlerowcy nie zdążyli wymordować.
 

Co warto wiedzieć o Rynie na Mazurach?

Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior.

Nad jeziorem Ołów można wypocząć na plaży. Znajduje się tu również malowniczo położona ścieżka spacerowo-rekreacyjna o długości 4250 m okalająca jezioro. Samo jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Znajduje się tu także zagospodarowana przestrzeń rekreacyjna ze stylowymi wiatami, ławeczkami, boiskiem i miejscem na ognisko.

Nieopodal usytuowana jest miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami. Wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje łodzie, kajaki i rowery wodne. Na turystów czekają liczne punkty gastronomiczne, bogata oferta hotelarska oraz pola biwakowe.

Sporą atrakcją są również kanały żeglugowe. Spośród kilkunastu, cztery, to kanały w pobliżu Rynu: Kanał Szymoński (pomiędzy jeziorem Szymoneckim i Szymon – o długości 2360m.). Kanał Mioduński (pomiędzy jeziorem Szymon i Kotek Wielki, o długości 1920m.). Kanał Grunwaldzki (pomiędzy jeziorem Kotek Wielki i Tałtowisko, o długości 470m.) i Kanał Tałcki (pomiędzy jeziorem Tałtowisko i Tałty, o długości 1062m.).

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 12
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts