Reklama

Mazury z tajemnicą w tle. Tajemniczy cmentarz na szczycie Diablej Góry

BieżąceHistoria13 października 2021, 9:49Komentarzy: 1
Mazury z tajemnicą w tle. Tajemniczy cmentarz na szczycie Diablej Góry
 fot. mazury24.eu

Nazwa Diabla Góra, która znajduje się w miejscowości Srokowo na Mazurach, pochodzi z okresu średniowiecza. Okoliczni mieszkańcy wierzyli, że na szczycie wzgórza odbywały się w zamierzchłych czasach pogańskie rytuały i obrzędy. Jak się później okazało miejsce to było cmentarzem. Teraz możemy je odwiedzić, zwłaszcza iż na jej szczycie góruje zabytek wyjątkowy – tzw. Wieża Bismarcka.

Cmentarzysko z epoki żelaza

Warto odwiedzić malownicze okolice miejscowości Srokowo, w powiecie kętrzyńskim na Mazurach. Tam znajdziemy wzniesienie o wysokości 157 m n.p.m., które w zamierzchłych czasach było cmentarzyskiem.

W XIX wieku, w trakcie przeprowadzanych na wzgórzu badań archeologicznych, odkryto 64 groby ciałopalne, z czego 62 były grobami popielnicowymi. Oprócz grobów znaleziono sporo przedmiotów codziennego użytku, narzędzi i ozdób wykonanych z żelaza i brązu.

Na tej podstawie ustalono, że w epoce żelaza późniejsza Diabla Góra była miejscem pochówków. Na jej szczycie palono ciała zmarłych, a następnie ich prochy składano do urn i zakopywano w grobach kurhanowych. Grzebano je wraz z darami, niezbędnymi dla zmarłych w zaświatach.

Mamy więc tu do czynienia z cmentarzyskiem dawnego ludu z epoki żelaza, który tu oddawał cześć swoim zmarłym.

Na szczycie góruje Wieża Bismarcka

Na szczycie znajduje się również widokowa wieża Bismarcka Srokowo. Powstała w 1902 roku z inicjatywy ówczesnych mieszkańców Srokowa, by uczcić pamięć Otto von Bismarcka, twórcy nowego niemieckiego cesarstwa. Wieża Bismarcka liczy 12 metrów wysokości i kiedyś można było z jej szczytu podziwiać wspaniałe widoki okolicznych jezior i sąsiednich miejscowości. Sama wieża oraz Diabla Góra należą do tych ciekawych miejsc, które odkrywane są na nowo, a które były świadkami wielu wydarzeń historycznych.

Wieża w Srokowie na Diablej Górze powstała z inicjatywy kilku jej mieszkańców. Okoliczni właściciele majątków i gospodarstw zbierali datki pieniężne, rzeczowe oraz materiał budowlany. Budowę rozpoczęto w październiku 1901 roku, a zakończono we wrześniu 1902 roku.

Budowla przypomina swoim kształtem średniowieczną basztę z małymi oknami i wąskimi drzwiami. Miała czworoboczną przybudówkę, z dwoma oknami zwieńczonych ostrym łukiem. Na górze znajdował się taras widokowy, na który prowadziły wewnętrzne schody. Z góry można było podziwiać jezioro Rydzówkę i Mamry oraz okoliczne miejscowości. Rejon wokół wieży został przekształcony w park z alejami spacerowymi. W tym miejscu przez wiele lat 1 kwietnia, w dniu urodzin Bismarcka, odbywały się patriotyczne uroczystości na jego cześć.

Wojenne historie Diablej Góry

Diabla Góra jest najwyższym wzniesieniem w okolicy. Jest doskonałym punktem obserwacyjnym, co było w przeszłości wielokrotnie wykorzystywane w celach wojskowych. Dla okolicznych mieszkańców musiała mieć istotne znaczenie, bo zdecydowali, że na jej szczycie powstanie wieża poświęcona pamięci “żelaznego kanclerza” Otto von Bismarcka.

W rejonie Diablej Góry ważne wydarzenia historyczne rozgrywały się już począwszy od XIX wieku. Podczas wojen napoleońskich wzniesienie było obsadzone stanowiskiem artyleryjskim, a w jej pobliżu toczyły się walki francusko-pruskie.

W czasie I wojny światowej Diabla Góra była bezpośrednim miejscem walk. Podczas bitwy nad jeziorami mazurskimi, między 8 a 12 września 1914 roku, wojska rosyjskie umocniły swoje pozycje na tym wzniesieniu. Zostały jednak wyparte przez pruskie oddziały. Wieży Bismarckiej nie zniszczono. Uszkodzono tylko drzwi, prawdopodobnie od wybuchu granatu. Na pamiątkę tych wydarzeń w pobliżu wieży, w 1924 roku mieszkańcy ustawili pomnik.

W okresie II wojny światowej na Diablej Górze znajdował się posterunek obserwacyjno-meldunkowy obrony przeciwlotniczej wojsk niemieckich. Wieży Bismarckiej nie zniszczono.

Po 1945 roku wieża Bismarcka zaczęła popadać w ruinę.

Obecnie można podziwiać ją z daleka, zza płotu z tabliczką ostrzegającą, że obiekt grozi zawaleniem. Nie ma tarasu widokowego, wewnętrznych schodów ani drzwi. Mimo tego ukryte wśród drzew ruiny 12 metrowej wieży wyglądają pięknie i monumentalnie.

W 2004 roku wieżę Bismarcką wpisano do rejestru zabytków. Przy okazji spaceru i podziwiania miejscowej przyrody warto spojrzeć na nią nawet z pewnej odległości. Odwiedzając malowniczy rejon Mazur, warto poznawać takie ciekawe i mało znane miejsca, jak Diabla Góra z wieżą Bismarcka, by odkrywać w nich historię na nowo.

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów