15-16 sierpnia w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku już dziewiętnasty raz rozegrano Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ – najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop.
Organizatorem regat była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Patronat honorowy nad regatami objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, a regaty były współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W regatach wystartowało 19 załóg. Niestety załogi z Litwy i Łotwy nie mogły wziąć udziału w regatach z powodu kwarantanny. Jachty były podzielone na trzy klasy: Dezeta Tradycyjna (6 jachtów), Dezeta Klasyczna (9 jachtów) i Open (4 jachty). Trasa regat wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Start i meta regat znajdowały się przed portem MCŻiTW na jeziorze Kisajno. W regatach wystartowały dwie załogi żeglarzy niepełnosprawnych na „Barze Młodzieży” i „Czwartej Szklance”.
Honorowym gościem tegorocznych regat była kapitan Joanna Pajkowska, najsłynniejsza polska żeglarka oceaniczna.
Impreza rozpoczęła się ogniskiem w piątek, podczas którego do wczesnych godzin porannych w sobotę, niesamowity koncert dali wykonujący a cappella stare, tradycje szanty „Wikingowie Szanty”, na zmianę z załogą „Fatry z Bajtlami”, która śpiewała piosenki żeglarskie z akompaniamentem kilku gitar i innych instrumentów.
Zgodnie z wieloletnią tradycją start do regat nastąpił w sobotę o godzinie 13.00. Niestety podobnie jak w ubiegłym roku w pół godziny po starcie wiatr kompletnie zanikł i załogi aż do końca regat zmuszone były wiosłować, a zgodnie z regulaminem miały do dyspozycji jedynie po dwa wiosła. Był to morderczy wyścig na wiosłach, w strasznym upale i kilka załóg nie wytrzymało do końca wyścigu. Wiatr pojawił się dopiero po zakończeniu regat.
Najlepiej wystartowała „Pierwsza Szklanka”, ale po kilku godzinach prowadzenie objął „Rekin” na którym startowali studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i nie oddał prowadzenia do końca regat. Przez znaczną część trasy próbował toczyć z nim walkę „Acatus”, ale załoga nie dała rady w końcówce wyścigu. Trzeci na mecie był „Ekspedyt”.
W klasie DZ Klasyczna „Pierwsza Szklanka” nie dała szans rywalom i pokonała „Egerię” o pół godziny. Trzecie miejsce zajęli „Szanty Wikingowie”. Dużą popularnością cieszyła się międzypokoleniowa załoga ze Śląska „Fatry z Bajtlami”, składającą się z rodziców z niepełnoletnimi dziećmi. Tym razem zajęli czwarte miejsce i jak zwykle zostali gorąco powitani przez swój fan club, składający się z matek młodych załogantów. Siódme miejsce w tej klasie zajęła załoga na „Czwartej Szklance” składająca się z niewidomych żeglarzy z „Niewidzialnej Wystawy” z Warszawy.
W klasie DZ Tradycyjna najlepiej wystartowała „Impreza”, z załogą klubu „Razem Mazury”, lecz pomimo że mieszkają niedaleko od Giżycka, w nocy pomylili trasę i przez 4 godziny do rana nie zameldowali się na kolejnym, właściwym punkcie kontrolnym. Dopiero po świcie znaleźli właściwą drogę i mimo tak dużej straty zajęli trzecie miejsce. Pierwsze miejsce w tej klasie zajął „Hugo”, kilkukrotny medalista poprzednich mistrzostw. Drugie miejsce co było dużą niespodzianką zajął „W Rejs”, na którym żeglowała załoga startująca dopiero drugi raz w tych regatach. Słabo wypadł „Komodor”, wielokrotny medalista poprzednich edycji mistrzostw.
Tradycyjnie na każdą przekraczającą metę załogę czekały gorące grochówka i bigos, które były serwowane w porcie z kuchni polowej. Zawodnicy otrzymali medale, puchary i dyplomy, losowali też nagrody. Nagrody wręczała kapitan Joanna Pajkowska.
Organizatorzy zaprosili oczywiście zawodników na jubileuszowe XX Mistrzostwa za rok!
Wyniki regat:
DZ TRADYCYJNA
DZ KLASYCZNA
Klasa OPEN
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!