ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Miejski sad powstał w Mrągowie na Mazurach

Bieżące20 listopada 2023, 11:31
Miejski sad powstał w Mrągowie na Mazurach
 fot. Paweł Krasowski/UM Mrągowo.

Jak informuje Urząd Miejski w Mrągowie w centrum tego miasta powstał miejski sad, w którym zasadzono aż 81 roślin owocowych. Mieszkańcy i turyści będą mogli tu nie tylko odpoczywać, ale również zbierać owoce.

Wśród krzewów i drzew są między innymi: jabłonie, grusze, wiśnie, maliny, pigwowce, porzeczki czy leszczyny.

- Będzie to miejsce odpoczynku i piknikowania dla każdego mieszkańca i turysty naszego miasta, poszukującego kontaktu z naturą -mówi Stanisław Bułajewski, Burmistrz Miasta Mrągowo. - Oczywiście każdy gość naszego sadu będzie mógł zrywać owoce prosto z drzewa lub krzewu i spróbować, jak smakują. Najpierw jednak musimy na nie poczekać aż urosną.

Ideą miejskiego sadu jest także, a może przede wszystkim, edukacja najmłodszych mrągowian. Przedszkolaki i uczniowie będą mogli dowiedzieć się tu o polskich owocach, gatunkach rosnących w naszej strefie klimatycznej, a także o tym, jak wygląda naturalny cykl wzrostu danego owocu.

Miejski sad powstał w centrum miasta - przy jeziorze Magistrackim. Inicjatywę zrealizowano w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023, a jej pomysłodawcą był Kamil Wojno.

Miejskie sady to obszary zieleni, na których uprawia się drzewa i krzewy owocowe. Są one nie tylko źródłem zdrowych i smacznych owoców, ale także miejscem odpoczynku, rekreacji i edukacji dla mieszkańców miast.

Drzewa i krzewy owocowe produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia, a także zatrzymują kurz i pyłki. Dzięki temu poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy i zmniejszają ryzyko chorób układu oddechowego.

Miejskie sady stanowią schronienie i pokarm dla wielu gatunków zwierząt, takich jak ptaki, owady, nietoperze czy wiewiórki. Pomagają zachować różnorodność biologiczną w środowisku miejskim i zapewniają równowagę ekologiczną.

Drzewa i krzewy owocowe zapewniają cień i ochłodę w upalne dni, co zmniejsza potrzebę używania klimatyzacji i wentylatorów. Ponadto, poprzez transpirację, zwiększają wilgotność powietrza i obniżają temperaturę otoczenia. Również redukują odpływ wody deszczowej z powierzchni utwardzonych.

Miejskie sady sprzyjają aktywności fizycznej i relaksowi na świeżym powietrzu mieszkańców. Praca w ogrodzie poprawia kondycję, koordynację i sprawność ruchową, a także zapobiega otyłości i chorobom cywilizacyjnym. Kontakt z naturą łagodzi stres, poprawia nastrój i samopoczucie, a także stymuluje kreatywność i pamięć.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew