2 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł. Mokradła są jednym z najcenniejszych ekosystemów na Ziemi, niezwykle wrażliwych, mających ogromne znacznie dla bioróżnorodności. Stanowią siedlisko wielu gatunków roślin i zwierząt, pełnią kluczową rolę w zachowaniu równowagi środowiskowej i przetrwaniu wielu gatunków. Mokradła możemy również oglądać na Mazurach.
Są naturalnym narzędziem w walce ze zmianą klimatu. Zatrzymują wodę w środowisku, ograniczają jej odpływ i nadmierne parowanie, a potem powoli, w bezpieczny sposób dla przyrody, ją oddają. Przeciwdziałają suszy, mają wpływ na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, ekosystemy bagienne stopują wzrost temperatury, są gwarantem różnorodności biologicznej.
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, również jako Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, Światowy Dzień Terenów Podmokłych, Międzynarodowy Dzień Mokradeł. Data upamiętnia podpisanie 2 lutego 1971 roku Konwencji Ramsarskiej, która szeroko definiuje obszary związane z wodą i od lat promuje ochronę mokradeł na całym świecie. Dzień mokradeł obchodzony jest od 1997 roku w ponad 95 krajach, w tym roku pod hasłem Mokradła dla naszej wspólnej przyszłości - Wetlands for Our Common Future.
- Mokradła stanowią około 4% powierzchni Polski, 3% powierzchni na świecie. A my polecamy wam odwiedzenie Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK w Urwitałcie niedaleko Miasto Mikołajki, nad jeziorem Łuknajno, leżącym w otoczeniu rozległych łąk i bagien, połączonym wąskim kanałem z największym w Polsce jeziorem Śniardwy. Jezioro Łuknajno znajduje się na terenie Mazurski Park Krajobrazowy i objęte Rezerwat Biosfery Jeziora Mazurskie UNESCO – informuje Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. - Tu zachwycicie się bioróżnorodnością fauny i flory Mazur.
W pięknej, nowoczesnej, przyjaznej środowisku architekturze, pracownicy Wydziału Biologii Uniwersytet Warszawski, zaprojektowali i stworzyli niezwykłą, interaktywną wystawę przyrodniczą, która pokazuje znaczenie i różnorodność drobnych zbiorników wodnych. W Centrum prowadzona jest edukacja, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz badania naukowe, a zgodnie z misją miejsca, również czynna ochrona przyrody. Kumak zaangażowany jest w ochronę żółwia błotnego i działania poprawiające stosunki wodne w okolicy.
Jezioro Łuknajno to wyjątkowy, na skalę europejską, dom ptactwa wodnego, a w szczególności łabędzia niemego. Wymarzony raj dla ornitologów, ponieważ na terenie rezerwatu żyje ponad 170 gatunków ptaków. Największą kolonię stanowią wcześniej wspomniane łabędzie, które nie do końca są nieme. Wydają całą gamę dźwięków, od chrząknięć, zachrypniętych gwizdów po syczenie, które ma na celu odstraszyć intruza.
Do obserwacji akwenu i okolic służą trzy wieże widokowe.
Drewniane konstrukcje stoją nad samym brzegiem, co sprawia, że są idealnym miejscem do podziwiania tego przyrodniczego skarbu. Łuknajno jest bezcennym dziedzictwem naturalnym objętym ochroną przez UNESCO. Na łąkach wśród traw swoje sieci plotą największe pająki w Polsce.
Dookoła jeziora rozciąga się malownicza ścieżka pieszo-rowerowa, na której usytuowane są 4 wieże widokowe.
Nieopodal Łuknajna znajduje się kolejne osobliwe miejsce. To rezerwat Czapliniec, który mieści się na północnym brzegu jeziora Śniardwy. Miejsce słynie z kolonii czapli oraz wyjątkowego drzewostanu sosnowego, którego wiek liczy prawie 200 lat!
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.