ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Motorowodny sternik morski - kurs, egzamin, cena

Pozostałe28 kwietnia 2022, 10:42
Motorowodny sternik morski - kurs, egzamin, cena

Zastanawiacie się, jak zdobyć patent motorowodnego sternika morskiego? Czy każdy może do niego przystąpić? Którymi typami jednostek można pływać, mając tego rodzaju uprawnienia? Ile kosztuje kurs oraz egzamin? W niniejszym artykule postaramy się krótko wyjaśnić wszystkie te kwestie.

Kto może zostać motorowodnym sternikiem morskim?

Chcąc przystąpić do egzaminu i zdobyć patent, trzeba spełnić tylko dwa warunki:

  • być pełnoletnim,
  • mieć poświadczony staż na wodzie: co najmniej dwa rejsy morskie o łącznej długości nie mniejszej, niż 200 godz. żeglugi.

Warto podkreślić, że motorowodny sternik morski to drugi z kolei poziom uprawnień funkcjonujących w Polsce. Pragnąc przystąpić do egzaminu, nie trzeba wcześniej mieć niższego patentu, czyli sternika motorowodnego. Innymi słowy, można „przeskoczyć” ten pierwszy stopień wtajemniczenia. Wówczas jednak egzamin zdaje się w wersji poszerzonej o wiedzę konieczną do uzyskania uprawnień sternika motorowodnego. 

Czym można pływać, mając taki patent?

Posiadacz patentu motorowodnego sternika morskiego może prowadzić wszystkie jachty motorowe po śródlądziu, a także pływać po morzu – tu jednak stosuje się ograniczenie do 18 m kadłuba. 

Co ciekawe, mając zarówno patent motorowodnego sternika morskiego, jak i dowolne uprawnienia żeglarskie (nawet najniższy stopień, czyli żeglarza jachtowego), nabywa się prawa należne jachtowemu sternikowi morskiemu. Można więc pływać każdym typem łodzi po wodach śródlądowych oraz jachtami żaglowymi do 18 m kadłuba po morzu. 

Jak wygląda kurs? Czy jest obowiązkowy?

Od 2013 roku nie ma obowiązku odbywania kursu przed przystąpieniem do egzaminu na patent motorowodnego sternika morskiego. Mimo to znawcy tematu podkreślają, że udział w szkoleniu jest niezwykle przydatny, i do z dwóch powodów: po pierwsze, znacząco zwiększa szanse na uzyskanie pomyślnego wyniku egzaminu. Po drugie, pozwala zdobyć rzetelną wiedzę praktyczną, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa na wodzie oraz wzmaga pewność siebie i satysfakcję czerpaną z samodzielnego prowadzenia łodzi. 

Szkolenie składa się z teorii, obejmującej takie zagadnienia, jak locja morska, meteorologia, ratownictwo, nawigacja, przepisy itp. oraz praktyki, czyli wykonywania manewrów.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o kursie i egzaminie na motorowodnego sternika morskiego - https://otss.pl/szkolenia/patenty-motorowodne/motorowodny-sternik-morski-kurs-i-egzamin/

Jak wygląda egzamin i ile kosztuje?

On również składa się z części teoretycznej i praktycznej, przy czym do uzyskania pozytywnego wyniku należy zaliczyć każdą z nich. Teoria to 75 pytań jednokrotnego wyboru (trzeba odpowiedzieć poprawnie na min. 65) oraz zadanie nawigacyjne. Praktyka polega na wykonaniu jachtem motorowym manewrów wybranych przez komisję egzaminacyjną. Błędnie przeprowadzony element można jeden raz powtórzyć.

Podejście do egzaminu kosztuje 350 zł, natomiast koszt wydania patentu przez polski Związek Motorowy i Narciarstwa Wodnego to 50 zł. W obu przypadkach uczniom i studentom poniżej 26 r. ż. przysługuje zniżka w wysokości 50% na podstawie okazania ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew