ReklamaA1 - Apartamenty Ruciane Nida

Mrągowo przełamuje bariery, a żeglarze łapią wiatr w żagle!

Mrągowo przełamuje bariery, a żeglarze łapią wiatr w żagle!
 fot. UM Mrągowo.

Disabled Sailing Polish Cup 2023 - regaty połączone ze szkoleniem żeglarskim dla osób niepełnosprawnych odbywały się w Mrągowie. Na jeziorze Czos żeglarskie doświadczenie zdobywało 40 żeglarzy.

Disabled Sailing Polish Cup 2023 to impreza organizowana przez Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Koordynatorem wydarzenia jest Grzegorz Prokopowicz, trener Kadry Narodowej żeglarzy z niepełnosprawnościami.

- Z naszego zaproszenia skorzystało 40 osób, wśród nich są zarówno zawodnicy z żeglarskim doświadczeniem, jak i ludzie, którzy nie mieli do tej pory styczności z naszym sportem. Bardzo mnie to cieszy, bo żeglarstwo dla osób z niepełnosprawnościami jest bardzo atrakcyjnym i efektywnym sportem. Czas w Mrągowie mamy wypełniony od rana do wieczora zajęciami na wodzie i na lądzie. Doskonalimy technikę żeglowania, szkolimy się z przepisów regatowych, oglądamy treningi i je analizujemy. A wczoraj rozpoczęliśmy regaty na jachtach klasy Hansa 303, które odbywają się według zasad obowiązujących w czasie mistrzostw świata World Sailing - mówi Grzegorz Prokopowicz.

Jachty klasy Hansa 303 występują w dwóch wersjach – double i single. Są one specjalnie dostosowane i zaadoptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, po amputacjach kończyn i z innymi dysfunkcjami ruchu czy intelektualnymi. To właśnie na tych łódkach polscy żeglarze z niepełnosprawnościami co roku zdobywają medale mistrzostw świata. W sierpniu, w Holandii Piotr Cichocki został mistrzem świata, Olga Górnaś – Grudzień wicemistrzynią świata, a Polska reprezentacja wygrała Puchar Narodów.

- Piotr i Olga są najlepszym przykładem, że żeglarstwo jest dla wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś jest zdrowy, czy zmaga się z jakąś niepełnosprawnością. Są też dowodem na to, że można osiągać sukcesy w sporcie. Ale nie każdy musi przecież żeglować na poziomie zawodniczym, ważne, aby ludzie niepełnosprawni wyszli z czterech ścian i żyli aktywnie, w kontakcie z przyrodą, a to właśnie daje żeglarstwo. Z przyjemnością obserwuję emocje na twarzach szczególnie tych, dla których jest to pierwszy kontakt z żeglarstwem – dodaje Grzegorz Prokopowicz.

Czwartek 14 września był dniem finałowym regat Disabled Sailing Polish Cup 2023. Bazą był Gościniec Molo w Mrągowie. Tego dnia zaplanowano także szereg atrakcji dla uczestników, ale też mieszkańców Mrągowa. Można było skorzystać ze strefy PGE PolSailing, w której znajdował się między innymi symulator żeglarski, pokazy sprzętu żeglarskiego oraz zajęcia edukacji żeglarskiej i ekologicznej.

Projekt jest finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Na podstawie informacji UM Mrągowo

ReklamaC1 - Ognisty Ptak

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Odysseya Yachts