ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Na Mazurach grasują wilki. Samorządowcy wydają ostrzeżenia

Bieżące10 stycznia 2024, 14:16Komentarzy: 3
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. Pixabay.com

Zimą lepiej nie zapuszczać się samotnie do lasu na Mazurach. Można spotkać wilki, które coraz śmielej podchodzą pod zabudowania gospodarskie i mieszkalne. Ten problem występuje w powiatach kętrzyńskim i mrągowskim. Samorządowcy wydali specjalny komunikat w tej sprawie.

Jak informuje Radio Olsztyn, burmistrz Jezioran ostrzega mieszkańców przed wilkami. Wydał w tej sprawie komunikat. Wilki pojawiają się coraz bliżej domów i gospodarstw i nie okazują strachu przed ludźmi.

Samorządowiec przypomina również, że te zwierzęta objęte są ścisłą ochroną, a o wszelkich zdarzeniach z ich udziałem trzeba informować Urząd Miejski w Jezioranach.

Pod koniec zeszłego w mediach pojawiały się informacje o dużych problemach rolników z pogranicza powiatów kętrzyńskiego i mrągowskiego. Wilki atakowały i zabijały zwierzęta gospodarskie m.in. we wsiach Burszewo i Warpuny. Rolnicy boją się o swoje hodowle, a także o siebie i swoje dzieci, bo wilki podchodzą już pod domy.

We wsi Maratki zagryzły łańcuchowego psa. Podobny przypadek zagryzienia gospodarskiego psa przez wilka był przed miesiącem we Franciszkowie w gminie Iława. W innej wsi koło Iławy wilk próbował zaatakować dwójkę dzieci, ale zdołały mu uciec rowerami.

Jak informowało Radio Olsztyn, hodowcy ze wsi Sorkwity postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i walczą o ograniczenie populacji wilka w Polsce oraz o uczciwe rekompensaty. Wystosowali apel do ministra rolnictwa, ministra środowiska i do Polskiego Związku Kół Łowieckich. Żądają natychmiastowej interwencji „w związku z coraz częstszymi atakami wilków na inwentarz gospodarski i zwierzęta domowe oraz wynikające z tego zagrożenia dla miejscowej ludności”.

Chcą także, żeby przepisy dotyczące zgłaszania takich zdarzeń i składania wniosków o wypłatę odszkodowań były uproszczone. Ich zdaniem powinny także zmienić się procedury uzyskania i wykonania pozwolenia na odstrzał wilków oraz kontrolowanego ograniczenia ich liczebności. Są sfrustrowani i bezsilni, bo nie czują wystarczającego wsparcia ze strony instytucji odpowiedzialnych za ochronę przyrody.

Proszą w tej sprawie o pomoc lokalne władze, ochronę przyrody, myśliwych, a także ministerstwa, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że potrzebne są rozwiązania systemowe na poziomie sejmu.





Jak postępować w przypadku spotkania wilka w lesie?

Wilki są chronione w Polsce od 1998 roku i ich populacja systematycznie wzrasta. Oznacza to, że spotkania z wilkami w lesie mogą być coraz częstsze, zwłaszcza na terenach, gdzie występują duże obszary leśne.

Jak się zachować, gdy spotkamy wilka w lesie? Czy należy uciekać, krzyczeć czy zachować spokój? Oto kilka porad, które mogą się przydać w takiej sytuacji.

Wilki zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi i są płochliwe. Jeśli zobaczysz wilka w lesie, nie panikuj i nie próbuj go gonić ani dotykać. Nie odwracaj się do niego plecami ani nie uciekaj, bo to może zachęcić wilka do pościgu. Zatrzymaj się i spokojnie obserwuj zwierzę. Jeśli jesteś z kimś, zbliż się do tej osoby i stwórzcie wspólną sylwetkę.

Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i staniesz się większy (groźniejszy) w oczach obserwującego cię zwierzęcia. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

Wilki atakują ludzi bardzo rzadko i tylko wtedy, gdy czują się zagrożone lub prowokowane. Nie rób niczego, co mogłoby wywołać agresję wilka, np. nie patrz mu prosto w oczy, nie pokazuj zębów ani nie wykonuj gwałtownych ruchów. Nie próbuj oswajać ani dokarmiać wilka, bo to może go nauczyć, że ludzie są źródłem jedzenia lub zabawy. Nie zostawiaj śmieci ani odpadków żywności w lesie lub w pobliżu ludzkich zabudowań, bo to może przyciągać wilki.

Jeśli zwierzę nie reaguje na twoje sygnały i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej kijem lub kamieniem. Nie celuj jednak w głowę ani w klatkę piersiową, bo to może sprowokować wilka do ataku. Staraj się trafić go w łapy lub ogon. Jeśli masz ze sobą psa na smyczy, trzymaj go blisko siebie i nie pozwól mu szczekać ani warczeć na wilka.

Jeśli bezpiecznie opuścisz miejsce spotkania z wilkiem, poinformuj o tym leśniczego lub strażnika przyrody. Podaj im dokładną lokalizację i opisz zachowanie zwierzęcia. To pomoże monitorować populację wilków i zapobiegać ewentualnym konfliktom z ludźmi.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 3
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 4
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Odysseya Yachts