Prace związane z oznakowaniem szlaków żeglugowych na Mazurach rozpoczęły się 31 marca i potrwają około trzech tygodni. Szlak rozstawiany jest na długości około 150 km za pomocą boi i znaków brzegowych. Sprawdzany jest najpierw pod względem bezpieczeństwa dla żeglugi, znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku.
Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wyznaczany jest szlak główny z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego-Nidy.
Obok szlaku głównego ustawianych jest 5 szlaków bocznych: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka I i II i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.
Ubiegłoroczny sezon żeglugowy, w którym wodniacy po raz pierwszy od lat mogli w pełni korzystać z wyremontowanej infrastruktury, zmodernizowanych kanałów i odnowionych śluz, zaliczyliśmy do udanych. Na śluzach mazurskich – Guzianka, Guzianka II, Karwik i Przerwanki zostało wykonanych ponad 9 tys. śluzowań i prześluzowano ponad 25,5 tys. jednostek.
Niestety na początku tegorocznego sezonu żeglarze mogą się spotkać z utrudnieniami związanymi z trwającym remontem mostu obrotowego w Giżycku. Obiekt jest wyłączony dla ruchu żeglugowego jednostek pływających na odcinku drogi wodnej Kanału Łuczańskiego w kilometrze 61+800 – 63+930 szlaku głównego Pisz – Węgorzewo.
Dopuszcza się wyłącznie ruch upoważnionych statków pasażerskich. Natomiast jednostki pływające nieposiadające upoważnienia powinny kierować się w stronę Kanału Niegocińskiego oraz Kanału Piękna Góra [szlak boczny Jez. Niegocin – Jez. Kisajno]. Wyłączenie mostu obrotowego dla ruchu jednostek pływających przewidywane jest do końca czerwca.
W przyszłym tygodniu rozpocznie się rozstawianie oznakowania nawigacyjnego na Kanale Augustowskim. W ubiegłym sezonie żeglugowym różnicę poziomów na tym malowniczym szlaku wodnym pokonało ponad 26 tys. jednostek pływających.
Natomiast na drodze wodnej Narew od ujścia rzeki Orzyc do ujścia rzeki Biebrzy zakończyliśmy już rozstawianie szlaku i od 1 kwietnia otworzyliśmy dla żeglugi drogę wodną rzeki Narew.
Przypominamy, że sezon żeglugowy oficjalnie uznaje się za otwarty po wydaniu przez Wody Polskie komunikatu nawigacyjnego.
A planując trasę pamiętaj o Wirtualnym Informatorze Rzecznym. WIR to portal oraz aplikacja mobilna, dzięki której użytkownicy dróg wodnych, zarówno turyści jak i armatorzy, zyskają możliwość łatwego dostępu do aktualnych informacji o drogach wodnych oraz infrastrukturze. Aplikacja umożliwia planowanie tras rejsów oraz opłacanie online biletów za śluzowanie.
Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Białymstoku są dostępne na stronie internetowej, pod adresem https://www.gov.pl/wody-polskie-bialystok/zegluga-srodladowa
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!