ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Niezwykła wystawa. Zagubione wioski na Mazurach

BieżąceHistoria4 listopada 2022, 6:24Komentarzy: 1
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. fot. Orzechowo/facebook

Efekty poszukiwań historycznych osad możemy zobaczyć na wystawie "Zagubione wioski na Mazurach" w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie – informuje Gazeta Wyborcza.

Wilki, Paski, Dziadowo to tylko niektóre z mazurskich wsi, których dziś już nie ma. Zostały po nich nieliczne ślady w Puszczy Piskiej, fragmenty murów oraz zapisy w archiwach badane przez studentów w ramach polsko-niemieckiego projektu.

W Puszczy Piskiej odnaleźć można ponad 20 miejscowości, które zostały zniszczone w wyniku działań II wojny światowej. Dowody ich istnienia często zachowane są jedynie na archiwalnych mapach, w pozostałościach fundamentów domów czy zapomnianych cmentarzach.

Wystawa „Zagubione wioski na Mazurach", którą można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM, jest podsumowaniem pracy studentów z Olsztyna i Düsseldorfu. W poszukiwaniu śladów historii "zagubionych" wsi zbierali oni informacje archiwalne, dokumentowali historyczne drzewostany i pozostałości cmentarzy, a także porządkowali zapomniane mazurskie mogiły.

Prace odbywały się w trakcie corocznych międzynarodowych warsztatów historyczno-konserwatorskich. Na podstawie informacji zgromadzonych przez badaczy odtworzono nie tylko obraz mazurskiej wsi, ale również jej mieszkańców. Starano się jak najdokładniej uczytelnić okoliczności życia i śmierci dawnych rodzin zamieszkujących południowe Mazury.

Celem polsko-niemieckich badaczy było pogłębienie świadomości na temat dziejów zapomnianych wsi Puszczy Piskiej, zachowanie ich pamięci, a także zachęcenie do dalszego badania historii regionu.

Wystawa powstała we współpracy Fundacji Dom Gerharta Hauptmanna z Düsseldorfu, „Borussii", w partnerstwie z Katedrą Architektury Krajobrazu UWM, Uniwersytetem im. Heinricha Heinego, Stowarzyszeniem Sadyba, Nadleśnictwem Pisz, I Liceum Ogólnokształcącym w Piszu oraz Lore-Lorentz-Schule.

Ekspozycję można oglądać do 9 grudnia w godzinach 8-20 (oprócz niedziel i świąt), na I piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

źródło: Gazeta Wyborcza.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

  • 4
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 5
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 4
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 2
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina